Mladoboleslavský hrad (okr. Mladá Boleslav)

Vytisknout s sebou

Dnes se podíváme do středočeského města, které leží na levém břehu řeky Jizery, zhruba 50 km na severovýchod od Prahy - do Mladé Boleslavi. Pokud pojedeme z Prahy, dostaneme se sem přímým vlakem, busem a samozřejmě i autem. I z jiných měst je do Mladé Boleslavi dobrá doprava.

V Mladé Boleslavi můžeme obdivovat centrum, dále pokud bychom si chtěli třeba zaplavat - město nabízí aquapark.

Ten, kdo rád chodí do muzeí, může navštívit Škoda muzeum, Letecké muzeum Metoděje Vlacha nebo Muzeum Mladoboleslavska.

Pro ty, kdo mají rádi naučné stezky, můžou zkusit Metalovou cestu Mladou Boleslaví. Jedná se o 4 km dlouhou trasu, na která má 12 velice originálně ztvárněných zastavení s informacemi o daném místě. Naučná stezka má také zkrácenou variantu pro děti. Mapu k Metalové cestě Mladou Boleslaví si lze vyzvednout v Infocentru Mladá Boleslav.

My dnes zamíříme na Mladoboleslavský hrad. Tento hrad stojí na ostrožně nad soutokem Klenice a Jizery, při jižním okraji Staroměstského náměstí. Od roku 1967 je chráněn jako kulturní památka. Původně se jednalo o přemyslovské hradiště - počátky hradu spadají zhruba do 2. poloviny 10. století. Hradiště bylo přestavěné před rokem 1350 na gotický hrad a po požáru roku 1555 na renesanční zámek.

Tato stavba se dvěma mohutnými věžemi sloužila od 18. století jako kasárna. Za dob nacistické okupace fungovalo na hradě internační středisko pro Židy z Mladé Boleslavi i okolí.
Po roce 1948 sloužil hrad jako věznice a armáda zde byla až do roku 1953. Poté, co hrad opustila armáda, byl využíván jako sklad textilu a teprve v roce 1972 se dočkal rekonstrukce a důstojného využití jako sídlo muzea s různými expozicemi, které můžeme také navštívit. Z hradu se nabízí krásný výhled do okolí.

www.muzeummb.cz/mladoboleslavsky-hrad

Hodnocení:

Jak se Vám líbí tento tip na výlet? Ohodnoťte ho kliknutím na hvězdičku nebo přidejte svůj komentář.

Zpět na mapu / seznam výletů
Znáte někoho komu by se mohl líbit tento výlet?

Zajímavosti, které lze na výletě vidět

Fotogalerie výletu

Turistické známky na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí můžete zakoupit tyto turistické známky, nálepky, stampky nebo 3D výletky:


Dětská hřiště na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí víme o těchto dětských hřištích:

Pirátská loď - Menší hřiště pro děti, na které se dá dojít buď ze Štepánky nebo zhora z Dubcí. Není oplocené, takže kdykoli volně přístupné. Najdete na něm dřevěnou ...
Dukelská - Středně velké, pěkné hřiště, určené pro děti 3 - 12 let. Nachází se vedle školky Stonožka, vchod najdete naproti 5. ZŠ z ulice Dukelská. Hřiště je opl...
Erbenova - Hřiště mezi domy v příjemném stínu i v letních dnech.
Sahara - Velmi pěkné větší hřiště v obci Sahara u Mladé Boleslavi. Nachází se hned vedle fotbalového hřiště. Rodiče mohou posedět na lavičkách ve stínu stromů....
Táborská - Větší dětské hřiště u ulice Táborská, kousek od kulturního domu. Částečně oploceno.
Štěpánka 2 - Neoplocené hřiště v lesoparku Štěpánka, kde jsou fajn procházky s kočárky a dětmi a je zde opravdu velké vyžití pro děti.
Štěpánka 1 - Pěkné dětské hřiště, které je oplocené a hojně navštěvované. Nachází se v lesoparku Štěpánka, kde jsou fajn procházky s kočárky a dětmi a je zde oprav...
U koupaliště - Velké hřiště pro děti, lavičky pro rodiče, fitpark pro dospělé, posilovací sestava (hrazdy atp.), hřiště na beach volejbal, stůl na stolní tenis. V lé...
Podzemní labyrint - Velmi neobvyklé dětské hřiště, které se bude líbit i dospělým najdete na Staroměstském náměstí v Mladé Boleslavi. Jedná se podzemní labyrint se zpopla...
Komenského náměstí - Pěkné dětské hřiště s lanovými prolézacími prvky na Komenského náměstí v Mladé Boleslavi.

Kam na výlet v okolí

Muzeum Mladoboleslavska

 • 0,5 - 1 km
 • 2 / 5

eMBE pivovar Mladá Boleslav

 • 0 - 2 km
 • 1 / 5

Procházka lesoparkem Štěpánka

 • 1 - 3 km
 • 1 / 5

Mladá Boleslav nejen pro milovníky automobilů

 • 0 - 2 km
 • 1 / 5

Staroměstské náměstí nikoliv v Praze, ale Mladé Boleslavi

 • 4 - 5 km
 • 2 / 5

Za sysly do Mladé Boleslavi

 • 0 km
 • 1 / 5

Zřícenina hradu Michalovice

 • 0 - 1 km
 • 4 / 5

Barokní zvonice v obci Debř

 • 0 km
 • 1 / 5

Biotop / koupaliště Kosmonosy

 • 0 km
 • 1 / 5

Přírodní rezervace Vrch Baba - Svět vyhaslé sopky

 • 2,5 - 3 km
 • 2 / 5

Pozice kešek na mapě je záměrně o cca 10 - 30 metrů posunuta náhodným směrem, abychom nenapomáhli náhodným nálezům a příp. zničení či odcizení kešek. Registrovaní hráči geocachingu se pochopitelně k přesné pozici a dalším informacím mohou dostat na svém geocaching profilu.


Komentáře - Mladoboleslavský hrad

Přidat komentář


 

Chytrý nákupní seznam Shoppka

Shopka je chytrý nákupní seznam. Umožňuje vám snadno sdílet nákupní seznamy s členy vaší rodiny či domácnosti. Vytvořte si seznam na webu www.shoppka.com nebo ve svém mobilu a snadno jej sdílejte jedním kliknutím. Aplikace funguje na všech mobilních zařízení s Androidem a na iPhonech nebo ve webovém prohlížeči. Všechny funkce jsou zdarma a nevyžadují žádnou registraci.

Mobilní aplikaci můžete stahovat z Google Play a App Store.