Orlické hory se rozprostírají v severovýchodních Čechách. Jejich název pochází od řeky Orlice, která zde protéká po česko-polské hranici. Dominují jim tři vrcholy: Velká Deštná (1115 m), Koruna (1101 m) a Malá Deštná (1090 m).

Orlické hory a jejich podhůří můžete začít poznávat z města Náchod, v němž se hned nad náměstím vypíná zámek. Naproti, o něco výše, naleznete Jiráskovu turistickou chatu s rozhlednou a dvě muzea – pevnost Dobrošov a pěchotní srub Březinka. Nebo se do Orlických hor vydejte Jiráskovou horskou cestou z Nového Města nad Metují. Projdete malebným údolím Peklo a uvidíte i zříceninu hrádku Frymburk. Orlické hory nabízejí také rozhlednu Anenský vrch, naučnou stezku Zemská brána či renesanční zámek Doudleby nad Orlicí v okrese Rychnov nad Kněžnou.

Mezi proslulá turistická a lyžařská centra Orlických hor patří Deštné (s Muzeem zimních sportů, turistiky a řemesel), Říčky, Zdobnice a Čenkovice. S dětmi se můžete zúčastnit turistické pohádkové hry Putování po Kačenčině pohádkové říši. Vede okolím Deštného a je pojmenovaná po Kačence, vládkyni Orlických hor.