Jeseníky jsou nádherné hory s mimořádně čistým vzduchem, rozprostřené v nejsevernější části Moravy. Tvoří je Hrubý Jeseník, Králický Sněžník, Nízký Jeseník a Rychlebské hory. Nejvyšším vrcholem Jeseníků je Praděd s nadmořskou výškou 1491 m. Území CHKO Jeseníky je z 80 % pokryto lesy a zahrnuje 4 přírodní rezervace – Praděd, Rašeliniště Skřítek, Rejvíz a Šerák-Keprník.

Jeseníky jsou v zimě atraktivní lyžováním (střediska Ramzová, Červenohorské sedlo, Praděd) a v létě horskou turistikou (Praděd, Velká kotlina, kaskády Prudkého potoka…). Známé je také termální koupaliště nebo Muzeum papíru v lázních Velké Losiny.

Mezi populární cíle výletů patří Čertovy kameny nedaleko města Jeseník, Karlova Studánka, Pohádková stezka ke Krtečkově studánce v Městě Albrechtice, rozhledna Val u obce Králíky či Rešovské vodopády, k nimž se dostanete po dřevěných lávkách a schodech. Při procházce Jeseníky můžete dojít k originálnímu dřevěnému Lesnímu baru, který je dobře zásoben pitím i jídlem (zaplatíte do kasičky).