Jizerské hory jsou naším nejsevernějším pohořím a také oblastí s nejvíce rozhlednami a údolními přehradami. Rozkládají se mezi Lužickými horami a Krkonošemi, přičemž zasahují i do Polska. Nejvyšším vrcholem české strany je Smrk (1124 m).

„Jizerky“ nabízejí turistiku, cykloturistiku, lyžování a mnoho dalších aktivit, zkrátka skvělou rodinnou dovolenou po celý rok. Mezi zajímavá místa Jizerských hor patří středisko sjezdového lyžování Tanvaldský Špičák (831 m) s kamennou rozhlednou na vrcholu, protržená přehrada v Desné či cyklistická stezka Jizerská magistrála (v zimě přístupná na běžkách). Všestranným turistickým rozcestníkem je Smržovka – pro turisty, cyklisty i milovníky rozhleden (Černá Studnice, Bramberk, Špičák…).

V osadě Jizerka můžete obdivovat mimořádně zachovalou lidovou architekturu a v osadě Kristiánov zhlédněte sklářské muzeum. V Příchovicích vás uvítá Maják Járy Cimrmana (rozhledna s přilehlým muzeem) a vaše děti si jistě vyhrají v lesoparku na přírodních prolézačkách a klouzačkách. Dalším tipem na výlet v rámci Jizerských hor je botanická či zoologická zahrada v Liberci, případně Státní zámek Frýdlant.