Posázaví je středočeský region v okolí toku řeky Sázavy, spjatý s bohatou slovanskou historií. Hojně ho využívají vodáci, cyklisté, pěší turisté, houbaři a rybáři. Atraktivní jsou rovněž posázavské hrady, zámky a přírodní zajímavosti, k nimž se vážou strašidelné pověsti. Oblast proslavila železniční trať Posázavského pacifiku, který odvážel trampy za Prahu už počátkem 20. století. Posázaví je také dějištěm řady filmů, například Řeka čaruje, v němž stárnoucí muž začíná v kraji svého mládí úplně nový život.

Centry Posázaví jsou města Český Šternberk, Lipnice nad Sázavou, Sázava a Žďár nad Sázavou. Mezi významné pamětihodnosti a cíle výletů patří Sázavský klášter, hrady Český Šternberk a Ledeč nad Sázavou, zámky Jemniště, Konopiště, Vlašim či Vrchotovy Janovice.

V Posázaví můžete navštívit také Muzeum včelařství Podblanicka, Památník Josefa Lady v Hrusicích, Tovární muzeum JAWA Konopiště, pivovar Velké Popovice či zámek a přilehlé Vodácké muzeum ve Zruči nad Sázavou. Farma Ztracenka vám nabídne odpočinek formou práce. Příjemnou dovolenou prožijete v novém areálu Sázavský ostrov. Krajina Posázaví, která místy vypadá jako kanadská divočina a nabízí úžasné výhledy, je celoročně i rájem fotografů.