Lužické hory jsou nevelké pohraniční pohoří, které se rozprostírá mezi městy Česká Kamenice, Nový Bor a Liberec. Uvítají vás tu krásné lesy, louky, pískovcové skály a typická lužická architektura – roubenky se sedlovými střechami.

Klíčový je zajisté výlet na Luž, nejvyšší horu Lužických hor, která sice měří jen 793 metrů, ale nabízí čarokrásný rozhled na Jizerské hory s Ještědem, Krkonoše, Trosky, Děčínský Sněžník, Krušné hory, Bezděz, České středohoří a kopce Šluknovského výběžku.

Vaším dalším cílem může být Jedlová hora s rozhlednou, vrch Klíč, ledová jeskyně u Naděje či zřícenina hradu Tolštejn. U Horní Světlé se nachází známý Sirný pramen, u Milštejna spatříte skalní bránu, jeskyně a prastaré stromy. Skalnatý vrch Pustý zámek proslul vodorovnými čedičovými sloupci.

Lužické hory jsou ideálním terénem pro cyklisty i pěší turisty, na které tu čeká množství značených tras a naučných stezek. V zimě se stávají rájem běžkařů. S dětmi můžete podniknout nenáročný výlet na zámek Lemberk a ke studánce sv. Zdislavy. Nebo se vydejte po pískové cestě mezi loukami a poli k atraktivním Sloním kamenům. Oba cíle jsou v okrese Liberec.