Bazilika sv Jakuba Většího (okr. Praha 1)

Vytisknout s sebou

Dnešní den se vydáme na prohlídku kostela sv. Jakuba Většího. Najdeme ho východním směrem od Staroměstského náměstí. Cesta k němě je velmi dobře značená ukazateli. Dostaneme se k němu metrem - výstupní stanice Staroměstská nebo Náměstí Republiky, také tramvají - stanice Náměstí Republiky nebo pěšky.

Kostel založil ve 13. stol panovník Václav I., nejspíš při založení Starého Města, váže se k němu také i několik legend. Kostel patří mezi historicky nejvýznamnější kostely. Je zasvěcen apoštolovi sv. Jakubovi Většímu. Interiér kostela je zdoben díly předních barokních mistrů. Kostel je také proslulý svými historickými varhany a výbornou akustikou. Při prohlídce kostela si všimněte sochy Piety na hlavním oltáři, která pochází z období kolem roku 1500. Socha byla zachráněna v 17. stol z kostela během ničivého požáru. Unikátní a nejcennější je vrcholně barokní náhrobek nejvyššího českého kancléře Jana Václava Vratislava z Mitrovic podle návrhu vídeňského architekta. Náhrobek je u levé boční lodi.
Kostel má třetí největší soubor obrazů od Petra Brandla.

V dnešní době má kostel tři věže - nejvyšší hodinovou (60 m), západní věž (50 m) a severní věž, která byla značně poškozena během rozsáhlého požáru v 17.stol.

Kostel je pro veřejnost otevřený celý rok, vždy od 09:30 - 12:00, 14:00 - 16:00.

Vstupné je zdarma a prohlídka vám zabere asi 30 min.

Hodnocení:

Jak se Vám líbí tento tip na výlet? Ohodnoťte ho kliknutím na hvězdičku nebo přidejte svůj komentář.

Zpět na mapu / seznam výletů
Znáte někoho komu by se mohl líbit tento výlet?

Zajímavosti, které lze na výletě vidět

Fotogalerie výletu

Turistické známky na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí můžete zakoupit tyto turistické známky, nálepky, stampky nebo 3D výletky:


Dětská hřiště na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí víme o těchto dětských hřištích:

Pizza Nuova - Pěkný herní koutek, kde se vaše děti určitě zabaví.
Dopravní hřiště Na Výšinách - Hezké dopravni hřiště, velké množství dopravních značek a odpoledne i funkční semafory. V pátek a o víkendech odpoledne je otevřena půjčovna kol a odr...
U Písecké brány - Velké dětské hřiště v parku.
Letenské sady - Středně velké dětské hřiště v blízkosti občerstvení.
Kostelní - Velké multifunkční hřiště v letenských sadech
Náprstkovo muzeum - Malý dětský koutek v areálu muzea
Rajská zahrada I. - Dětské hřiště uprostřed parku, vybudované místo nevyužívaného hřiště na Pétanque. Tvořeno dřevěno-lanovou prolézací sestavou.
Rajská zahrada - stolní tenis - Dva stoly na stolní tenis, umístěné v klidném prostřední pěkného parku nedaleko centra Prahy.
Rajská zahrada - venkovní posilovna - Venkovní posilovna pro veřejnost umístěná v krásném a klidném prostředí městského parku. Na ploše obklopené zelení je umístěno 9 stanovišť se cvičební...
Žofín hřiště - Super nápad, udělat na ostrově s parkem hřiště. Hned vedle je ještě vláček Žofín viz jiný popis z hřiští. Dá se tu strávit prostě spousty času :)
Ostrov Štvanice - Malinké, ale stylové dětské hřiště na ostrovu Štvanice, na které se lze dostat mj. i přívozem.
Riegrovy sady - Výborně vybavené dětské hřiště na kraji Riegrových sadů. Je zde sociální zařízení, velké množství herních prvků a ve večerních hodinách osvětleno lamp...
Dětský vláček Žofín - Dětský vláček Český lvíček se nachází na Žofíně, vedle dětského hřiště. Je určen pro menší děti ve věku cca od 2 do 8 let. Jedna jízda (3 kola) stojí ...
V zahradě Kinských - Rozsáhlé, udržované hřiště v zahradě Kinských se nachází nedaleko tramvajové zastávky Švandovo divadlo. Hřiště je určeno všem věkovým kategoriím.
U Železné lávky - Malé oplocené hřiště v blízkosti Vltavy, začleněné do travnatého parku. Dostatečný počet laviček, odpadkové koše.

Kam na výlet v okolí

Obecní dům Praha

 • 0 km
 • 1 / 5

Prašná brána

 • 0 km
 • 3 / 5

Stavovské divadlo

 • 0 km
 • 2 / 5

Kostel U Salvátora na Starém Městě

 • 0 km
 • 1 / 5

Kostel sv. Kříže v Praze

 • 0 - 0,5 km
 • 1 / 5

Kostel sv. Havla v Praze

 • 0 km
 • 1 / 5

Staroměstský orloj

 • 0 - 0,5 km
 • 1 / 5

Kostel sv. Mikuláše na Starém Městě

 • 0 - 0,5 km
 • 1 / 5

Pozice kešek na mapě je záměrně o cca 10 - 30 metrů posunuta náhodným směrem, abychom nenapomáhli náhodným nálezům a příp. zničení či odcizení kešek. Registrovaní hráči geocachingu se pochopitelně k přesné pozici a dalším informacím mohou dostat na svém geocaching profilu.


Komentáře - Bazilika sv Jakuba Většího

Přidat komentář


 

Chytrý nákupní seznam Shoppka

Shopka je chytrý nákupní seznam. Umožňuje vám snadno sdílet nákupní seznamy s členy vaší rodiny či domácnosti. Vytvořte si seznam na webu www.shoppka.com nebo ve svém mobilu a snadno jej sdílejte jedním kliknutím. Aplikace funguje na všech mobilních zařízení s Androidem a na iPhonech nebo ve webovém prohlížeči. Všechny funkce jsou zdarma a nevyžadují žádnou registraci.

Mobilní aplikaci můžete stahovat z Google Play a App Store.