Staroměstský orloj (okr. Praha 1)

Vytisknout s sebou

Staroměstský orloj - Pražský orloj můžeme nalézt na jižní straně staroměstské radnice v Praze. Orloj jsou vlastně středověké astronomické hodiny. Je poprvé doložen v listině pocházející již z roku 1410.

Uprostřed orloje se nachází astronomický ciferník a hned pod ním kalendářní deska. Na ciferníku lze odečítat např. různé časy nebo polohy Slunce a Měsíce. Z kalendářní desky je možné odečítat měsíc, den a svátky křesťanského kalendáře. Nad ciferníkem se nacházejí dvě otevírací okna, v nichž se pohybují apoštolové. Po stranách orloje jsou sochy, mezi okny apoštolů je anděl a nad okny je kohout.

Pohon orloje je zajištěn složitým mechanickým hodinovým systémem, který během svého vývoje prošel řadou změn a rekonstrukci. Jeho celková změna byla provedena v květnu roku 1945, kdy byl během Pražského povstání hodně poničen.

Pražský orloj je třetím nejstarším orlojem na světě. Nese si také prvenství - je nejlépe zachovalý středověký orloj vůbec a také nejdéle fungující. Dnes je zapsán na seznam kulturních památek UNESCO v České republice a zároveň nejnavštěvovanějším místem v Praze.

Hodnocení:

Jak se Vám líbí tento tip na výlet? Ohodnoťte ho kliknutím na hvězdičku nebo přidejte svůj komentář.

Zpět na mapu / seznam výletů
Znáte někoho komu by se mohl líbit tento výlet?

Zajímavosti, které lze na výletě vidět

Fotogalerie výletu

Turistické známky na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí můžete zakoupit tyto turistické známky, nálepky, stampky nebo 3D výletky:


Dětská hřiště na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí víme o těchto dětských hřištích:

Pizza Nuova - Pěkný herní koutek, kde se vaše děti určitě zabaví.
Preslova - Malé moderní dětské hřiště na Smíchově
Dopravní hřiště Na Výšinách - Hezké dopravni hřiště, velké množství dopravních značek a odpoledne i funkční semafory. V pátek a o víkendech odpoledne je otevřena půjčovna kol a odr...
U Písecké brány - Velké dětské hřiště v parku.
Letenské sady - Středně velké dětské hřiště v blízkosti občerstvení.
Kostelní - Velké multifunkční hřiště v letenských sadech
Náprstkovo muzeum - Malý dětský koutek v areálu muzea
Rajská zahrada I. - Dětské hřiště uprostřed parku, vybudované místo nevyužívaného hřiště na Pétanque. Tvořeno dřevěno-lanovou prolézací sestavou.
Rajská zahrada - stolní tenis - Dva stoly na stolní tenis, umístěné v klidném prostřední pěkného parku nedaleko centra Prahy.
Rajská zahrada - venkovní posilovna - Venkovní posilovna pro veřejnost umístěná v krásném a klidném prostředí městského parku. Na ploše obklopené zelení je umístěno 9 stanovišť se cvičební...
Žofín hřiště - Super nápad, udělat na ostrově s parkem hřiště. Hned vedle je ještě vláček Žofín viz jiný popis z hřiští. Dá se tu strávit prostě spousty času :)
Riegrovy sady - Výborně vybavené dětské hřiště na kraji Riegrových sadů. Je zde sociální zařízení, velké množství herních prvků a ve večerních hodinách osvětleno lamp...
Dětský vláček Žofín - Dětský vláček Český lvíček se nachází na Žofíně, vedle dětského hřiště. Je určen pro menší děti ve věku cca od 2 do 8 let. Jedna jízda (3 kola) stojí ...
V zahradě Kinských - Rozsáhlé, udržované hřiště v zahradě Kinských se nachází nedaleko tramvajové zastávky Švandovo divadlo. Hřiště je určeno všem věkovým kategoriím.
U Železné lávky - Malé oplocené hřiště v blízkosti Vltavy, začleněné do travnatého parku. Dostatečný počet laviček, odpadkové koše.

Kam na výlet v okolí

Staroměstská radnice s vyhlídkovou věží

 • 0 - 0,5 km
 • 2 / 5

Kostel sv. Mikuláše na Starém Městě

 • 0 - 0,5 km
 • 1 / 5

Kostel sv. Havla v Praze

 • 0 km
 • 1 / 5

Illusion Art Museum Prague

 • 0 km
 • 1 / 5

Stavovské divadlo

 • 0 km
 • 2 / 5

Maiselova synagoga v Praze

 • 0 km
 • 2 / 5

Kostel U Salvátora na Starém Městě

 • 0 km
 • 1 / 5

Kostel sv. Jiljí v Praze

 • 0 km
 • 1 / 5

Pivní muzeum v Praze

 • 0 - 1 km
 • 1 / 5

Pozice kešek na mapě je záměrně o cca 10 - 30 metrů posunuta náhodným směrem, abychom nenapomáhli náhodným nálezům a příp. zničení či odcizení kešek. Registrovaní hráči geocachingu se pochopitelně k přesné pozici a dalším informacím mohou dostat na svém geocaching profilu.


Komentáře - Staroměstský orloj

Přidat komentář


 

Chytrý nákupní seznam Shoppka

Shopka je chytrý nákupní seznam. Umožňuje vám snadno sdílet nákupní seznamy s členy vaší rodiny či domácnosti. Vytvořte si seznam na webu www.shoppka.com nebo ve svém mobilu a snadno jej sdílejte jedním kliknutím. Aplikace funguje na všech mobilních zařízení s Androidem a na iPhonech nebo ve webovém prohlížeči. Všechny funkce jsou zdarma a nevyžadují žádnou registraci.

Mobilní aplikaci můžete stahovat z Google Play a App Store.