Prašná brána (okr. Praha 1)

Vytisknout s sebou

Prašná brána se nachází v Praze nedaleko Náměstí Republiky. Dostaneme se k ní nejblíže metrem nebo tramvají - výstupní stanice Náměstí Rebubliky, pěšky nebo autem - placené parkoviště obchodní dům Kotva.

Prašná brána patří k velmi dobře zachovalým památkám z období pozdní gotiky. Postavili ji na místě zchátralé původní brány - Horská - zvaná Odraná, který pocházela již ze 13.stol. Bránou vstupovala významná cesta z východu - z Kutné Hory. Stavba započala roku 1475, řídil ji Matěj Rejsek, který provedl i bohatou sochařskou výzdobu. Dnešní pojmenování Prašná získala věž od začátku 18. stol., kdy byla brána používána jako skladiště střelného prachu.

Dnešní podoba věže pochází z let 1875 - 86, kdy bránu zrekonstruovaly v pseudogotickém stylu. Věž získala spoustu soch - např. socha Jiřího z Poděbrad, Vladislava II, nebo Přemysla Otakara II, Karla IV a další. U cimbuří jsou znaky českých královských měst.

Brána je vysoká 65 m, vyhlídkový ochoz se nachází ve výšce 44 m, schodiště vedoucí nahoru má celkem 186 schodů. Veřejnosti je přístupná.

Otevírací doba:
pondělí - neděle
listopad - únor 10 - 18 hod
březen 10 - 20 hod
duben - září 10 - 22 hod
říjen 10 - 20 hod

Vstupné:
základní 100 kč
snížené 70 kč
rodinné 250 kč


Hodnocení:

Jak se Vám líbí tento tip na výlet? Ohodnoťte ho kliknutím na hvězdičku nebo přidejte svůj komentář.

Zpět na mapu / seznam výletů
Znáte někoho komu by se mohl líbit tento výlet?

Zajímavosti, které lze na výletě vidět

Fotogalerie výletu

Turistické známky na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí můžete zakoupit tyto turistické známky, nálepky, stampky nebo 3D výletky:


Dětská hřiště na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí víme o těchto dětských hřištích:

Pizza Nuova - Pěkný herní koutek, kde se vaše děti určitě zabaví.
Dopravní hřiště Na Výšinách - Hezké dopravni hřiště, velké množství dopravních značek a odpoledne i funkční semafory. V pátek a o víkendech odpoledne je otevřena půjčovna kol a odr...
U Písecké brány - Velké dětské hřiště v parku.
Letenské sady - Středně velké dětské hřiště v blízkosti občerstvení.
Kostelní - Velké multifunkční hřiště v letenských sadech
Náprstkovo muzeum - Malý dětský koutek v areálu muzea
Rajská zahrada I. - Dětské hřiště uprostřed parku, vybudované místo nevyužívaného hřiště na Pétanque. Tvořeno dřevěno-lanovou prolézací sestavou.
Rajská zahrada - stolní tenis - Dva stoly na stolní tenis, umístěné v klidném prostřední pěkného parku nedaleko centra Prahy.
Rajská zahrada - venkovní posilovna - Venkovní posilovna pro veřejnost umístěná v krásném a klidném prostředí městského parku. Na ploše obklopené zelení je umístěno 9 stanovišť se cvičební...
Žofín hřiště - Super nápad, udělat na ostrově s parkem hřiště. Hned vedle je ještě vláček Žofín viz jiný popis z hřiští. Dá se tu strávit prostě spousty času :)
Ostrov Štvanice - Malinké, ale stylové dětské hřiště na ostrovu Štvanice, na které se lze dostat mj. i přívozem.
Riegrovy sady - Výborně vybavené dětské hřiště na kraji Riegrových sadů. Je zde sociální zařízení, velké množství herních prvků a ve večerních hodinách osvětleno lamp...
Dětský vláček Žofín - Dětský vláček Český lvíček se nachází na Žofíně, vedle dětského hřiště. Je určen pro menší děti ve věku cca od 2 do 8 let. Jedna jízda (3 kola) stojí ...
V zahradě Kinských - Rozsáhlé, udržované hřiště v zahradě Kinských se nachází nedaleko tramvajové zastávky Švandovo divadlo. Hřiště je určeno všem věkovým kategoriím.
U Železné lávky - Malé oplocené hřiště v blízkosti Vltavy, začleněné do travnatého parku. Dostatečný počet laviček, odpadkové koše.

Kam na výlet v okolí

Obecní dům Praha

 • 0 km
 • 1 / 5

Bazilika sv Jakuba Většího

 • 0 km
 • 1 / 5

Kostel sv. Kříže v Praze

 • 0 - 0,5 km
 • 1 / 5

Jindřišská věž

 • 0 - 1 km
 • 3 / 5

Muchovo muzeum v Praze

 • 0 km
 • 2 / 5

Kostel sv. Jindřicha a sv. Kunhuty

 • 0,5 - 1 km
 • 1 / 5

Stavovské divadlo

 • 0 km
 • 2 / 5

Toulky historickým centrem Prahy

 • 3 - 4 km
 • 1 / 5

Pozice kešek na mapě je záměrně o cca 10 - 30 metrů posunuta náhodným směrem, abychom nenapomáhli náhodným nálezům a příp. zničení či odcizení kešek. Registrovaní hráči geocachingu se pochopitelně k přesné pozici a dalším informacím mohou dostat na svém geocaching profilu.


Komentáře - Prašná brána

Přidat komentář


 

Chytrý nákupní seznam Shoppka

Shopka je chytrý nákupní seznam. Umožňuje vám snadno sdílet nákupní seznamy s členy vaší rodiny či domácnosti. Vytvořte si seznam na webu www.shoppka.com nebo ve svém mobilu a snadno jej sdílejte jedním kliknutím. Aplikace funguje na všech mobilních zařízení s Androidem a na iPhonech nebo ve webovém prohlížeči. Všechny funkce jsou zdarma a nevyžadují žádnou registraci.

Mobilní aplikaci můžete stahovat z Google Play a App Store.