WWW.VENKAZDYDEN.CZ

Zřícenina hradu Nový Hrádek (okr. Praha 4)

Zříceninu gotického hradu jménem Hrádek či Nový Hrad najdeme v Kunratickém lese v Praze 4 Kunraticích. Nejlepší kočárková cesta sem vede z Horních Kunratic. Zaparkujeme v ulici Na Lhotech a pokračujeme pěšky po rovince lesní širokou cestou. Po cestě je k dispozici několik laviček, přístřešek a jedno lesní dětské hřiště. Do cíle dorazíme cca po 20 minutách. Městskou hromadnou dopravou se sem snadno dostaneme z autobusových zastávek „Zelené domky“ nebo „Akademie věd“ po modré turistické značce. Dále se sem také snadno dostaneme ze stanice metra C „Roztyly“. Po vstupu do Kunratického lesa se vydáme opět po modré značce.

Hrad byl postaven roku 1412 na popud krále Václava IV. Měl sloužit jako místo pro odpočinek, kde se skryje před starostmi. Nechal sem dokonce přestěhovat svou knihovnu. Na tomto útočišti však roku 1419 zahynul následkem infarktu. Rok po smrti Václava IV. dobyla hrad husitská vojska a zdevastovala ho vypálením.

Dnes zde můžeme vidět pouze přízemní část hradu, zbytky hradeb, příkop a zbytky věže. Zajímavostí je, že tudy každoročně vede trasa slavného přespolního závodu Velká kunratická.

Kdybychom si chtěli výlet prodloužit, můžeme se jít podívat do nedalekého zookoutku v blízkosti Restaurace U Krále Václava IV. Mají zde srnky, daňky, kozy, prasata a ovce. V blízkosti zookoutku je pěkné dětské hřiště a veliká zahrádka zmíněné restaurace poskytne požadované občerstvení, mají tam také dětský koutek.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Nov%C3%BD_hrad_u_Kunratic

Hodnocení:

Jak se Vám líbí tento tip na výlet? Ohodnoťte ho kliknutím na hvězdičku nebo přidejte svůj komentář.

Zpět na mapu / seznam výletů
Znáte někoho komu by se mohl líbit tento výlet?

Zajímavosti, které lze na výletě vidět

Fotogalerie výletu

Pro příznivce geocachingu

Poblíž trasy tohoto výletu můžete odlovit tyto kešky:


Turistické známky na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí můžete zakoupit tyto turistické známky, nálepky, stampky nebo 3D výletky:


Dětská hřiště na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí víme o těchto dětských hřištích:

U Zeleného ptáka - Oplocené hřiště v blízkosti Kunratického lesa, ze tří stran uzavřené panelovými domy. Dostatek laviček, odpadkový koš. Možnost parkování v okolních ul...
Jana Růžičky - Hřiště v klidné části Prahy, uzavřené ze tří stran bytovými domy, blízko Kunratického lesa. Oplocené, dostatek laviček, odpadkový koš.
K Novému hradu - Velké oplocené hřiště v klidné části Prahy, uzavřené ze tří stran bytovými domy. Nabízí až přebytečný počet laviček, jinak spoustu zábavy pro děti.
Praha 4, Na Lhotech - Travnaté dětské hřiště s travnatým povrchem
K zeleným domkům - Malé hřiště na pražském sídlišti Kunratice. Hřiště se nachází ve vnitrobloku poblíž kunratického lesa
Muškova - Pěkné a udržované hřiště na travnatém prostoru na konci sídliště, z druhé strany les.
K Zelené louce - Pěkné hřiště určené hlavně větším dětem. Situováno v zeleni mezi sídlištěm a lesem.
V Zeleném údolí II. - Hřiště umístěné v zeleni ve vnitrobloku panelových domů. Hřiště je momentálně (březen 2019) v dezolátním stavu.
U Krále Václava IV. - Neoplocené dětské hřiště umístěné pod stromy v Kunratickém lese. Blízko hájovna s ohradou a muflony. V restauraci možnost teplého jídla, v sezoně prod...
K Zeleným domkům - sportovní - Sportovní hřiště s asfaltovým povrchem, umístěné v klidné části u činžovních domů, okolo dostatek zeleně a dětské hřiště.
K Novému Hradu v Kunratickém lese - Malé lesní dětské hřiště bez oplocení s dřevěnými herními prvky, na cestě ke zřícenině Nového Hradu.
Hornomlýnská - fitness - Volně přístupná venkovní posilovna na okraji Kunratického lesa. V blízkosti sportovní hřiště pro míčové hry.
Hornomlýnská - sportovní - Pěkné a relativně nové sportovní hřiště pro míčové hry, umístěné na okraji Kunratického lesa.
Hornomlýnská - Lanové dětské hřiště umístěné mezi rodinnými domy, vhodné spíše pro starší děti. Nedaleko sportovní hřiště a venkovní posilovna.
Kunratický Les - Horní Kunratice - Lesní dětské hřiště s dřevěnými herními prvky, na okraji lesa, ve stínu stromů, které dětem zpestří procházku lesem.

Kam na výlet v okolí

Kostel sv. Jakuba Staršího v Kunraticích

 • 0,5 km
 • 1 / 5

Kunratický les

 • 1 - 5 km
 • 1 / 5

Kunratický zámek a zámecký park

 • 1 - 3 km
 • 1 / 5

Okruh Kunratickým lesem

 • 4 km
 • 1 / 5

Z Libuše na Chodov Kunratickým lesem

 • 3 km
 • 3 / 5

Chodovská tvrz a park u Chodovské tvrze

 • 1 - 2 km
 • 1 / 5

Park Jalodvorská louka

 • 1 - 2 km
 • 1 / 5

Planetární stezka Vestec

 • 4 - 5 km
 • 1 / 5

Pozice kešek na mapě je záměrně o cca 10 - 30 metrů posunuta náhodným směrem, abychom nenapomáhli náhodným nálezům a příp. zničení či odcizení kešek. Registrovaní hráči geocachingu se pochopitelně k přesné pozici a dalším informacím mohou dostat na svém geocaching profilu.


Komentáře - Zřícenina hradu Nový Hrádek

23.04.2019

Jen bych ráda upřesnila ta zvířátka: U Krále Václava IV. mají pouze daňky, o cca půl kilometru dále u restaurace Na tý louce zelený mají ovečky, prasátka a kozy.