WWW.VENKAZDYDEN.CZ

Stavovské divadlo (okr. Praha 1)

Stavovské divadlo nechal postavit hrabě František Antonín Nostic-Reineck v druhé polovině 18. století. Původní název divadla byl Hraběcí Nosticovo divadlo. Divadlo bylo postaveno jako velkolepá budova v klasicistním stylu pro veřejnost. Stavba trvala pouhé dva roky. Původně divadlo pojalo tisíc návštěvníků, ale časem byla kapacita snížena na 659 míst.

V roce 1799 získali tehdy Hraběcí Nosticovo divadlo Čeští stavové a nechali jej přejmenovat na Stavovské divadlo. Až do vzniku Národního divadla zde byly uváděny české hry – například 2. února zde měla premiéru první česká opera Dráteník od Františka Škroupa. Zde měla premiéru divadelní hra Fidlovačka, ve které poprvé zazněla píseň Kde domov můj. Uvedl jí Josef Kajetán Tyl, který zde od roku 1851 řídil česká představení.

Do divadla jezdil také Wolfgang Amadeus Mozart. Ten zde po svém příjezdu do Prahy osobně dirigoval Figarovu svatbu. Komická opera měla velký úspěch u pražského publika na rozdíl od Vídně, kde byla propadákem. To Mozarta natolik potěšilo, že se rozhodl složit pro Prahu vlastní operu. V roce 1787 tak zazněla opera Don Giovani na prknech Stavovského divadla přímo pod taktovkou Mozarta a je součástí jeho repertoáru do dnešních dnů. Krátce na to zde měla premiéru další Mozartova opera La Clamenza di Tito. Tyto opera daly Stavovskému divadlu světový ohlas.

https://colosseumticket.cz/cs/akce/5471621-don-giovanni-opera-stavovske-divadlo-praha-vstupenky

Hodnocení:

Jak se Vám líbí tento tip na výlet? Ohodnoťte ho kliknutím na hvězdičku nebo přidejte svůj komentář.

Zpět na mapu / seznam výletů
Znáte někoho komu by se mohl líbit tento výlet?

Zajímavosti, které lze na výletě vidět

Fotogalerie výletu

Turistické známky na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí můžete zakoupit tyto turistické známky, nálepky, stampky nebo 3D výletky:


Dětská hřiště na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí víme o těchto dětských hřištích:

Pizza Nuova - Pěkný herní koutek, kde se vaše děti určitě zabaví.
Preslova - Malé moderní dětské hřiště na Smíchově
Dopravní hřiště Na Výšinách - Hezké dopravni hřiště, velké množství dopravních značek a odpoledne i funkční semafory. V pátek a o víkendech odpoledne je otevřena půjčovna kol a odr...
U Písecké brány - Velké dětské hřiště v parku.
Letenské sady - Středně velké dětské hřiště v blízkosti občerstvení.
Kostelní - Velké multifunkční hřiště v letenských sadech
Náprstkovo muzeum - Malý dětský koutek v areálu muzea
Rajská zahrada I. - Dětské hřiště uprostřed parku, vybudované místo nevyužívaného hřiště na Pétanque. Tvořeno dřevěno-lanovou prolézací sestavou.
Rajská zahrada - stolní tenis - Dva stoly na stolní tenis, umístěné v klidném prostřední pěkného parku nedaleko centra Prahy.
Rajská zahrada - venkovní posilovna - Venkovní posilovna pro veřejnost umístěná v krásném a klidném prostředí městského parku. Na ploše obklopené zelení je umístěno 9 stanovišť se cvičební...
Žofín hřiště - Super nápad, udělat na ostrově s parkem hřiště. Hned vedle je ještě vláček Žofín viz jiný popis z hřiští. Dá se tu strávit prostě spousty času :)
Ostrov Štvanice - Malinké, ale stylové dětské hřiště na ostrovu Štvanice, na které se lze dostat mj. i přívozem.
Riegrovy sady - Výborně vybavené dětské hřiště na kraji Riegrových sadů. Je zde sociální zařízení, velké množství herních prvků a ve večerních hodinách osvětleno lamp...
Dopravní hřiště u muzea policie - Dopravní hřiště v areálu muzea policie.
Dětský vláček Žofín - Dětský vláček Český lvíček se nachází na Žofíně, vedle dětského hřiště. Je určen pro menší děti ve věku cca od 2 do 8 let. Jedna jízda (3 kola) stojí ...

Kam na výlet v okolí

Kostel sv. Havla v Praze

 • 0 km
 • 1 / 5

Illusion Art Museum Prague

 • 0 km
 • 1 / 5

Kostel sv. Kříže v Praze

 • 0 - 0,5 km
 • 1 / 5

Staroměstský orloj

 • 0 - 0,5 km
 • 1 / 5

Staroměstská radnice s vyhlídkovou věží

 • 0 - 0,5 km
 • 2 / 5

Bazilika sv Jakuba Většího

 • 0 km
 • 1 / 5

Kostel Panny Marie Sněžné v Praze

 • 0 km
 • 1 / 5

Muchovo muzeum v Praze

 • 0 km
 • 2 / 5

Pozice kešek na mapě je záměrně o cca 10 - 30 metrů posunuta náhodným směrem, abychom nenapomáhli náhodným nálezům a příp. zničení či odcizení kešek. Registrovaní hráči geocachingu se pochopitelně k přesné pozici a dalším informacím mohou dostat na svém geocaching profilu.


Komentáře - Stavovské divadlo