Procházka po komunistických stavbách v Ostravě - 3. část (okr. Ostrava-město)

Vytisknout s sebou

V procházkách po komunistických stavbách Ostravy bude dnes pokračovat jednou okázalou stavbou, která dlouhá léta patřila jednomu z největších zaměstnavatelů v tomto průmyslovém regionu. Řeč bude o paláci OKD, která byla v majetku ředitelství Ostravsko-karvinských dolů. Úplně prvním majitelem budovy však byl podnik Severní dráhy Ferdinandovy.

Jedná se o velkou budovu, která stojí na nároží rušných ulic Sokolovská třída a 30. dubna. Budova má celkem šest pater, 4700 metrů čtverečních metrů kanceláří a 1100 čtverečních metrů skladovacích prostor. To vše je podsklepeno. Budova už Ostravsko-karvinským dolům nepatří, vedení firmy se totiž v rámci úsporného režimu přestěhovala do administrativní budovy Dolu Darkov.

Mnozí pamětníci starých dob znali tento dům jako symbol průmyslové Ostravy, neboť firma OKD byla založena v roce 1952 a měla pod svým dozorem velký počet dolů s mnoha zaměstnanci. Slavné časy hornického řemesla však připomíná jedna socha, která před palácem OKD stále stojí. Jedná se o sochu horníka v nadživotní velikosti. Jedná se o sochu z bronzu, která byla vyrobena v letech 1938 až 1939. Před budovou OKD stojí od roku 1947. Historické prameny uvádějí, že bronzová plastika původně vznikla pro Důl Doubrava, ale pak byla nakonec nainstalována před ostravským ředitelstvím OKD.

Hodnocení:

Jak se Vám líbí tento tip na výlet? Ohodnoťte ho kliknutím na hvězdičku nebo přidejte svůj komentář.

Zpět na mapu / seznam výletů
Znáte někoho komu by se mohl líbit tento výlet?

Zajímavosti, které lze na výletě vidět

Fotogalerie výletu

Turistické známky na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí můžete zakoupit tyto turistické známky, nálepky, stampky nebo 3D výletky:


Dětská hřiště na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí víme o těchto dětských hřištích:

Ve Farské zahradě - Malé dětské hřiště v areálu Farské zahrady.
U Slezskoostravského hradu - Malé dětské hřiště vedle hradu.
Černá louka - Pěkné moderní dětské hřiště v blízkosti výstaviště.
Človíčkov - Hrací koutek Človíčkov vám nabízí užít si příjemné chvíle v prostorách plných her a zábavy. Každé dítě si zde příjde na své. Samozřejmostí je možnost ...
Dětský koutek Chachárek - Zkuste zavítat do dětského koutku s hlídáním v Ostravě. Na děti čeká prostor plný zábavy, který je přizpůsobený dětem a jejich hraní. Z výběru hraček ...
Dětský ráj Ostrava - Dětský ráj Ostrava, tak se jmenuje vnitřní herna s kavárnou. To znamená, že si můžeme v klidu vychutnat pohodu, klid a něco dobrého na zub mezitím co ...
Moravská Ostrava a Přívoz - Velké oplocené dvojhřiště s atrakcemi pro děti všeho věku.
 Husův sad - Veřejné dětské hřiště k dispozici všem, kdo se zastaví. Navíc zde můžete příjemně posedět přitom, co vaše děti budou skotačit na atrakcích! Hned vedle...
Černá louka - Krásné nové dětské hřiště na Černé louce. Na hřišti najdete několik prolézacích sestav s klouzačkami, velké pískoviště i posezení pro dospělé.
Sady Milady Horákovké - Krásné nově zrekonstruované a hlavně moderní hřiště, kde se nemusíte o vaše děti bát!
Náměstí Biskupa Bruna - Pěkné velké hřiště, kterému dominují lanové prolézačky.
Keltičkova - Krásné velké moderní hřiště s pryžovým povrchem.
Sládkova - Krásné velké dětské hřiště s moderními atrakcemi, které mají dětem co nabídnout.

Kam na výlet v okolí

Těžní věž dolu Jindřich

 • 0 km
 • 1 / 5

Bazilika Božského spasitele v Ostravě

 • 0 km
 • 1 / 5

Krausova vila v Ostravě

 • 0 - 0,5 km
 • 1 / 5

Kostel sv. Václava v Ostravě

 • 0 - 0,5 km
 • 1 / 5

Slezskoostravská radnice s galerií

 • 0 - 0,5 km
 • 1 / 5

Muzeum Keltičkova kovárna v Ostravě

 • 0 - 0,5 km
 • 2 / 5

Ostrava jako na dlani z haldy Ema

 • 5 km
 • 2 / 5

Galerie výtvarného umění Ostrava

 • 0 - 0,5 km
 • 2 / 5

Farská zahrada Ostrava

 • 0 - 0,5 km
 • 1 / 5

Pozice kešek na mapě je záměrně o cca 10 - 30 metrů posunuta náhodným směrem, abychom nenapomáhli náhodným nálezům a příp. zničení či odcizení kešek. Registrovaní hráči geocachingu se pochopitelně k přesné pozici a dalším informacím mohou dostat na svém geocaching profilu.


Komentáře - Procházka po komunistických stavbách v Ostravě - 3. část

Přidat komentář


 

Chytrý nákupní seznam Shoppka

Shopka je chytrý nákupní seznam. Umožňuje vám snadno sdílet nákupní seznamy s členy vaší rodiny či domácnosti. Vytvořte si seznam na webu www.shoppka.com nebo ve svém mobilu a snadno jej sdílejte jedním kliknutím. Aplikace funguje na všech mobilních zařízení s Androidem a na iPhonech nebo ve webovém prohlížeči. Všechny funkce jsou zdarma a nevyžadují žádnou registraci.

Mobilní aplikaci můžete stahovat z Google Play a App Store.