WWW.VENKAZDYDEN.CZ

Bílý most ve Špindlerově Mlýně (okr. Trutnov)

Bílý most najdeme v samotném centru horského střediska Špindlerův Mlýn a je nezaměnitelným a charakteristickým poznávacím znamením a symbolem tohoto města. Postaven byl na místě původního dřevěného mostu, který zde stával již od roku 1829. Dne 29. července 1897 ho však strhla ničivá povodeň, která zničila i most do tehdy samostatné vesnice Bedřichov. Poškozena byla také kovárna, hraběcí pila, papírna na Tabulových boudách pod Špindlerovým mlýnem a poškozena byla i silnice do Vrchlabí. Vzhledem k rozsahu škod pak byla přijata protipovodňová opatření a mezi lety 1899 a 1913 došlo k výraznému zásahu do koryta řeky Labe, které bylo v centru Špindlerova Mlýna zregulováno mnoha stupni. Přitom byla vystavěna i provizorní lávka přes řeku.

Svého železobetonového Bílého mostu se pak Špindlerův Mlýn dočkal roku 1911 a stojí zde dodnes. Je součástí pěší zóny v centru města, vede od budovy České pošty směrem k hotelu Savoy. Je 27,6 metrů dlouhý a 4,84 metrů široký, tvořený širokou střední částí, kterou od kraje mostu a od chodníků odděluje na každé straně oblouk, vysoký 3,65metru. Každý oblouk je pak podepřen 13 pilíři.

Na mostě nebo v jeho blízkém okolí můžete často spatřit i vládce hor Krakonoše, se kterým je možné se za poplatek 50 Kč vyfotografovat. Ale popravdě řečeno současný Krakonoš nedělá městu přílišnou chloubu, děti si ho pletly se žebrákem.

Nedaleko mostu stojí na jeho východní straně barokní socha sv. Jana Nepomuckého z 18. století, kolem je malý parčík s lavičkami. Na západní straně mostu pak kousek proti proudu řeky najdeme další městský park s lavičkami a naučnou stezkou Cesta pstruha (https://www.venkazdyden.cz/tip-na-vylet/naucna-stezka-cesta-pstruha/1622), seznamující nás nejen s touto u nás již poměrně vzácnou rybou, ale i s jinými vodními živočichy. Stezka zde byla vybudována v roce 2014 u příležitosti vypuštění asi tuny pstruhů do Labe rybářem Jakubem Vágnerem.

V parku je také dřevěná socha mlynáře, u které začínají tři tzv. mlynářovy okruhy – krátké výletní trasy po zajímavých místech Špindlerova Mlýna s informačními tabulemi.

Hodnocení:

Jak se Vám líbí tento tip na výlet? Ohodnoťte ho kliknutím na hvězdičku nebo přidejte svůj komentář.

Zpět na mapu / seznam výletů
Znáte někoho komu by se mohl líbit tento výlet?

Zajímavosti, které lze na výletě vidět

Fotogalerie výletu

Turistické známky na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí můžete zakoupit tyto turistické známky, nálepky, stampky nebo 3D výletky:


Dětská hřiště na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí víme o těchto dětských hřištích:

Adventure Park Špindlerův Mlýn - Lanový park najdeme severním směrem od centra Špindlerova Mlýna, nachází se zde občerstvení i dětské hřiště. Za použití atrakcí se platí vstupné
U Normy - Travnaté hřiště pro míčové hry umístěné mezi čistírnou odpadních vod a obchodem Norma, na začátku Špindlerova Mlýna.
U Vojenské zotavovny - Veřejné dětské hřiště umístěné před vojenskou zotavovnou v Bedřichově.
U hotelu Start - Malé oplocené hřiště u hotelu Start, nedaleko centra Špindlerova Mlýna. Veřejně přístupné.
Pod hotelem Praha - Malé hřiště umístěné na trávníku pod hotelem Praha, v centru Špindlerova Mlýna.
U hotelu Harmony - Pěkné a volně přístupné hřiště umístěné na trávníku před hotelem Harmony. Na travnaté ploše je také malá fotbalová branka.
Špindlerovská - Starší a dost zanedbané dětské hřiště v samotném centru Špindlerova Mlýna. Herní prvky jsou kovové, pískoviště je velmi zanedbané a v létě 2018 bez pí...
Sportovní hřiště Bedřichov - Toto veřejně přístupné hřiště najdeme v části Špindlerova Mlýna zvané Bedřichov - u sídliště. Hřiště je pod sídlištěm, u restaurace Pod Artexem, u aut...
Špindlerův Mlýn - Pod hotelem Horal - Dětské hřiště pod hotelem Horal ve Svatém Petru nabízí nejen vyžití pro děti, ale i příjemný rozhled pro dospělé - krásné výhledy na sjezdovku Stoh, n...
Špindlerův Mlýn - Bedřichov - Krásné velké hřiště u panelového sídliště Bedřichov. Na hřišti se vyřádí děti od 1 do 10ti let, každý si najde svoje. Jsou tu 4 pískoviště i s volně d...
U Aquaparku Špindlerův Mlýn - Krásné hřiště před Aquaparkem Špindlerův Mlýn zaujme děti hlavně nafukovací trampolínou. Dřevěný hrad disponuje různými prolézacími a šplhacími prvky....
Rainbow - Středně velké dětské hřiště s posezením pro dospělé a spoustou atrakcí pro děti.

Kam na výlet v okolí

Naučná stezka Cesta pstruha

 • 0,5 km
 • 1 / 5

Procházka k Rennerově boudě

 • 10 km
 • 4 / 5

Špindlerův Mlýn - Labská - přehrada Labská a zpět

 • 7 - 8 km
 • 2 / 5

Církevní stavby ve Špindlerově Mlýně

 • 1 km
 • 2 / 5

Labským dolem na Labskou boudu

 • 14 - 20 km
 • 5 / 5

Špindlerův Mlýn - údolím Svatopetrského potoka

 • 4 - 5 km
 • 1 / 5

Špindlerův Mlýn - Mlynářovo kolečko

 • 3 km
 • 2 / 5

Lanovkou z údolí Svatého Petra na hřiště Na Pláni

 • 0 - 1 km
 • 1 / 5

Špindlerův Mlýn - zábavná procházka s luštěním

 • 1,5 - 2 km
 • 1 / 5

Za vyhlídkou na Kozí hřbety

 • 10 - 12 km
 • 5 / 5

Pozice kešek na mapě je záměrně o cca 10 - 30 metrů posunuta náhodným směrem, abychom nenapomáhli náhodným nálezům a příp. zničení či odcizení kešek. Registrovaní hráči geocachingu se pochopitelně k přesné pozici a dalším informacím mohou dostat na svém geocaching profilu.


Komentáře - Bílý most ve Špindlerově Mlýně

8.05.2022

Moc se nám zde líbí,rádi sem jezdíme.