Naučná stezka Cesta pstruha (okr. Trutnov)

Vytisknout s sebou

Tuto krátkou naučnou stezku najdeme v samotném centru horského města Špindlerův Mlýn, konkrétně na pravém břehu řeky Labe, v městském parku. Stezka začíná nedaleko symbolu města – Bílého mostu přes Labe. Na úvodní informační tabuli se dozvíme, proč vlastně tato naučná stezka vznikla. Vybudována zde byla v dubnu roku 2014. Tehdy zde slavný český rybář Jakub Vágner vypustil do Labe asi tunu ryb – konkrétně Pstruha duhového potočního. Špindlerův Mlýn nebyl jediným místem, kde se tato akce konala, v letech 2012 byly vypuštěny ryby do řeky Střely u Plzně a v roce 2013 také do Labe, ale tentokrát níže po toku a to u Vrchlabí. Cílem celého projektu je návrat této dnes již poměrně vzácné ryby do volné přírody.

Na šesti naučných tabulích se tak můžeme dozvědět spoustu zajímavých informací nejen o této rybě, ale také o dalších vodních živočiších a rostlinách. V podstatě všechny tabule jsou interaktivní, takže zaujmou i děti, které mají možnost si své znalosti na místě rovnou vyzkoušet. Na obrázku máme možnost seznámit se s podrobnou anatomií ryby, na otočných tabulích pak děti i dospělí určují názvy ryb i rostlin, se kterými se v místní přírodě mohou setkat. Na dalším zastavení se zase podle nakreslené siluety snažíme určit názvy jednotlivých druhů ryb nebo se hravou formou seznamujeme s potravním řetězcem v přírodě. Bohužel některé tabule jsou již značně poničeny vandaly, je škoda, že město nevěnuje údržbě stezky větší pozornost.

Celkem stezka měří asi 300 metrů a vede po rovině po zpevněné cestě, takže sebou bez problémů můžete vzít i kočárek. V parku je řada laviček, které je možné využít k odpočinku a výhledu na řeku, rovněž je zde možnost občerstvení v přilehlých restauracích.

Po projití stezky je možné si v parku ještě prohlédnout galerii dřevěných sloupů, které jsou umístěny v řadě a symbolizují porovnání výšek nejznámějších hor – porovnat můžeme výšku Sněžky vzhledem k Mount Everestu, Mount Blancu anebo také vůči Řípu. Celkem je zde znázorněna výška dvou světových a devíti českých hor.

Hodnocení:

Jak se Vám líbí tento tip na výlet? Ohodnoťte ho kliknutím na hvězdičku nebo přidejte svůj komentář.

Zpět na mapu / seznam výletů
Znáte někoho komu by se mohl líbit tento výlet?

Zajímavosti, které lze na výletě vidět

Fotogalerie výletu

Pro příznivce geocachingu

Poblíž trasy tohoto výletu můžete odlovit tyto kešky:


Turistické známky na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí můžete zakoupit tyto turistické známky, nálepky, stampky nebo 3D výletky:


Dětská hřiště na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí víme o těchto dětských hřištích:

U Vojenské zotavovny - Veřejné dětské hřiště umístěné před vojenskou zotavovnou v Bedřichově.
U hotelu Start - Malé oplocené hřiště u hotelu Start, nedaleko centra Špindlerova Mlýna. Veřejně přístupné.
Pod hotelem Praha - Malé hřiště umístěné na trávníku pod hotelem Praha, v centru Špindlerova Mlýna.
Špindlerovská - Starší a dost zanedbané dětské hřiště v samotném centru Špindlerova Mlýna. Herní prvky jsou kovové, pískoviště je velmi zanedbané a v létě 2018 bez pí...
Rainbow - Středně velké dětské hřiště s posezením pro dospělé a spoustou atrakcí pro děti.
U hotelu Harmony - Pěkné a volně přístupné hřiště umístěné na trávníku před hotelem Harmony. Na travnaté ploše je také malá fotbalová branka.
Adventure Park Špindlerův Mlýn - Lanový park najdeme severním směrem od centra Špindlerova Mlýna, nachází se zde občerstvení i dětské hřiště. Za použití atrakcí se platí vstupné

Kam na výlet v okolí

Bílý most ve Špindlerově Mlýně

 • 0 km
 • 1 / 5

Procházka k Rennerově boudě

 • 10 km
 • 4 / 5

Špindlerův Mlýn - Labská - přehrada Labská a zpět

 • 7 - 8 km
 • 2 / 5

Církevní stavby ve Špindlerově Mlýně

 • 1 km
 • 2 / 5

Labským dolem na Labskou boudu

 • 14 - 20 km
 • 5 / 5

Špindlerův Mlýn - údolím Svatopetrského potoka

 • 4 - 5 km
 • 1 / 5

Špindlerův Mlýn - Mlynářovo kolečko

 • 3 km
 • 2 / 5

Lanovkou z údolí Svatého Petra na hřiště Na Pláni

 • 0 - 1 km
 • 1 / 5

Špindlerův Mlýn - zábavná procházka s luštěním

 • 1,5 - 2 km
 • 1 / 5

Za vyhlídkou na Kozí hřbety

 • 10 - 12 km
 • 5 / 5

Pozice kešek na mapě je záměrně o cca 10 - 30 metrů posunuta náhodným směrem, abychom nenapomáhli náhodným nálezům a příp. zničení či odcizení kešek. Registrovaní hráči geocachingu se pochopitelně k přesné pozici a dalším informacím mohou dostat na svém geocaching profilu.


Komentáře - Naučná stezka Cesta pstruha

3.08.2020

Naučná stezka je sice velmi krátká, ale děti hodně bavila. Doporučujeme

Přidat komentář


 

Chytrý nákupní seznam Shoppka

Shopka je chytrý nákupní seznam. Umožňuje vám snadno sdílet nákupní seznamy s členy vaší rodiny či domácnosti. Vytvořte si seznam na webu www.shoppka.com nebo ve svém mobilu a snadno jej sdílejte jedním kliknutím. Aplikace funguje na všech mobilních zařízení s Androidem a na iPhonech nebo ve webovém prohlížeči. Všechny funkce jsou zdarma a nevyžadují žádnou registraci.

Mobilní aplikaci můžete stahovat z Google Play a App Store.