Schillerova rozhledna (okr. Louny)

Vytisknout s sebou

Dnešní výlet nás zavede na velice zajímavou rozhlednu, která stojí na Kostelním vrchu cca 1 km jižně od městečka Kryry, v nadmořské výšce 379 metrů nad mořem. Jedná se o cihlovou rozhlednu s celkovou výškou 27metrů, s vyhlídkovou plošinou umístěnou 22 metrů nad zemí. Ke spatření vyhlídky je třeba zdolat celkem 127 schodů (5 kamenných a 122 dřevěných), spirálovitě se točících vnitřkem věže.

Rozhledna byla postavena mezi roky 1905 a 1906 na místě, kde dříve stával hrad Kozihrady. Vystavěna byla podle projektu vídeňského architekta Aloise Kaisera u příležitosti stého výročí úmrtí německého básníka Friedricha Schillera, po kterém také dostala rozhledna své jméno. Básníkův památník byl umístěn v přízemí rozhledny. Oficiálně byla veřejnosti zpřístupněna 17. června 1906 a turistům sloužila až do roku 1945, kdy byla pro svůj špatný technický stav zcela uzavřena. V roce 2000 se pak rozhledna dočkala rekonstrukce a její slavnostní znovuotevření proběhlo 15. července 2000.

Z vyhlídkové plošiny je krásný kruhový výhled do širého okolí – prohlédnout si můžeme nejen nedaleké městečko Kryry, ale také Doupovské a Krušné hory, dále České středohoří a také pohoří Džbán. Vnitřek rozhledny zdobí dobové fotografie z blízkého okolí a obce Kryry.

Otevírací doba:
od května do října pouze o víkendech a státních svátcích v době 12 - 16hodin.

Vstupné: 10Kč

https://www.kryry.cz/mesto/schillerova-rozhledna/

Přístup: autem do centra obce Kryry, kde je možné na některém z parkovišť zaparkovat a pokračovat po Naučné stezce Křížová cesta Kryry až k rozhledně. Cesta je dlouhá asi kilometr a vede do prudšího kopce. Pro návrat zpět je možné jít stejnou cestou, nebo využít neznačenou pěšinu vedoucí od kříže nedaleko rozhledny prudším klesáním kolem kostela Narození Panny Marie zpět na parkoviště.

Hodnocení:

Jak se Vám líbí tento tip na výlet? Ohodnoťte ho kliknutím na hvězdičku nebo přidejte svůj komentář.

Zpět na mapu / seznam výletů
Znáte někoho komu by se mohl líbit tento výlet?

Zajímavosti, které lze na výletě vidět

Fotogalerie výletu

Pro příznivce geocachingu

Poblíž trasy tohoto výletu můžete odlovit tyto kešky:


Turistické známky na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí můžete zakoupit tyto turistické známky, nálepky, stampky nebo 3D výletky:


Dětská hřiště na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí nevíme o žádném dětském hřišti.


Kam na výlet v okolí

Naučná stezka Křížová cesta Kryry

 • 2 km
 • 3 / 5

Kaple všech svatých u Petrohradu a zřícenina hradu Petršpurk

 • 2 - 3 km
 • 3 / 5

Rozhledna na Tobiášově vrchu

 • 2 km
 • 2 / 5

Vitrážové muzeum Libyně - rozhledna Vochlice a zpět

 • 2 km
 • 2 / 5

Vlastivědné muzeum Jesenice

 • 0,5 km
 • 2 / 5

Procházka zámeckým parkem Krásný Dvůr

 • 5 km
 • 1 / 5

Zámek Krásný Dvůr

 • 1 - 2 km
 • 1 / 5

Pozice kešek na mapě je záměrně o cca 10 - 30 metrů posunuta náhodným směrem, abychom nenapomáhli náhodným nálezům a příp. zničení či odcizení kešek. Registrovaní hráči geocachingu se pochopitelně k přesné pozici a dalším informacím mohou dostat na svém geocaching profilu.


Komentáře - Schillerova rozhledna

Přidat komentář


 

Chytrý nákupní seznam Shoppka

Shopka je chytrý nákupní seznam. Umožňuje vám snadno sdílet nákupní seznamy s členy vaší rodiny či domácnosti. Vytvořte si seznam na webu www.shoppka.com nebo ve svém mobilu a snadno jej sdílejte jedním kliknutím. Aplikace funguje na všech mobilních zařízení s Androidem a na iPhonech nebo ve webovém prohlížeči. Všechny funkce jsou zdarma a nevyžadují žádnou registraci.

Mobilní aplikaci můžete stahovat z Google Play a App Store.