Podél Schwarzenberského kanálu k Plešnému jezeru (okr. Prachatice)

Vytisknout s sebou

Tento výlet nás zavede k jednomu z nejkrásnějších míst Šumavy - Plešnému jezeru. Vyrážíme z obce Jelení, kam lze dojet autem a zaparkovat. Pozor parkoviště je spíše menší a v sezóně může být plné, mimo parkoviště je parkování zakázáno.

Vyrážíme po modré turistické značce a záhy přicházíme ke Schwarzenberskému kanálu, který spojuje jeden z přítoků Studené Vltavy a řeku Große Mühl, která se vlévá do Dunaje. Dříve tak sloužil k plavení dřeva ze Šumavy až do Vídně. Byl vybudován v 18. a 19. století pod vedením Josefa Rosenauera, na jehož počet stojí na trase našeho výletu menší kaplička. U této kapličky lze vidět technickou zajímavost - mimoúrovňové křížení Jezerního potoku právě se Schwarzenberským kanálem. Kousek za touto kapličkou, na rozcestí Jezerní smyk, odbočujeme doprava na cestu značenou jako cyklostezka, která vede podél potoku - Jezerního smyku. Zhruba kilometr za odbočkou můžeme na Jezerním smyku vidět malý vodopád či spíše kaskádu. Na nejbližším rozcestí se dáváme doleva a pokračujeme směrem k Plešnému jezeru.

U nouzového nocoviště pod Plešným jezerem odbočujeme doprava na zelenou značku. Cesta vede do kopce a je trochu kamenitá, nicméně nepředstavuje velký problém, je zvládnutelná i pro menší děti, které jsou zvyklé chodit na túry. Na rozcestí Pod kamenným mořem odbočujeme doprava a už se blížíme k Plešnému jezeru. Alternativně můžeme pokračovat po žluté značce rovně nahoru až na vrchol Plechého, ale to je opravdu náročný výstup. Odměnou je krásný výhled z Plechého, jak na Plešné jezero, tak za dobré viditelnosti až na rakouské Alpy. Na naší mapce je znázorněna cesta bez výstupu na Plechý.

Zhruba kilometr za rozcestím již přicházíme k Plešnému jezeru, keré je třetím největším jezerem v Česku za Čertovým a Černým jezerem. Jeho rozloha je 7,5 hektaru a je hluboké až 18 metrů.

Když se dostatečně pokocháme výhledem na jezero, pokračujeme po zelené značce směrem zpět k Jelení. Na rozcestí Hučina - potok odbočujeme doprava na modrou značku a opět podél Schwarzenberského kanálu se vracíme k parkovišti. Cestou míjíme horní portál cca 400m dlouhého tunelu, kterým vede kanál nad obcí Jelení a ústí kousek nad parkovištěm.

Celá trasa měří cca 13 kilometrů a vzhledem k délce a terénu není vhodná pro nejmenší děti. S kočárkem bychom doporučovali jít proti popisovanému směru, tzn. od Jelení po modré značce směrem nad parkoviště, pak po zelené k Plešnému jezeru a stejnou cestou zpět.


Hodnocení:

Jak se Vám líbí tento tip na výlet? Ohodnoťte ho kliknutím na hvězdičku nebo přidejte svůj komentář.

Zpět na mapu / seznam výletů
Znáte někoho komu by se mohl líbit tento výlet?

Zajímavosti, které lze na výletě vidět

Fotogalerie výletu

Pro příznivce geocachingu

Poblíž trasy tohoto výletu můžete odlovit tyto kešky:


Turistické známky na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí můžete zakoupit tyto turistické známky, nálepky, stampky nebo 3D výletky:


Dětská hřiště na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí nevíme o žádném dětském hřišti.


Kam na výlet v okolí

Medvědí stezka na Šumavě

 • 7 - 15 km
 • 4 / 5

Z Nové Pece k lesnímu občerstvení Říjiště

 • 7 - 16 km
 • 2 / 5

Ze Stožce do Nového údolí a zpět

 • 4,5 - 9 km
 • 1 / 5

Minizoo Wapiti

 • 0 km
 • 1 / 5

Naučnou stezkou kolem Stožecké kaple na Stožeckou skálu

 • 8 km
 • 4 / 5

Naučná stezka Soumarské rašeliniště

 • 3 km
 • 2 / 5

Rozhledna Dobrá Voda v Horní Plané

 • 2 km
 • 3 / 5

Pozice kešek na mapě je záměrně o cca 10 - 30 metrů posunuta náhodným směrem, abychom nenapomáhli náhodným nálezům a příp. zničení či odcizení kešek. Registrovaní hráči geocachingu se pochopitelně k přesné pozici a dalším informacím mohou dostat na svém geocaching profilu.


Komentáře - Podél Schwarzenberského kanálu k Plešnému jezeru

Přidat komentář


 

Chytrý nákupní seznam Shoppka

Shopka je chytrý nákupní seznam. Umožňuje vám snadno sdílet nákupní seznamy s členy vaší rodiny či domácnosti. Vytvořte si seznam na webu www.shoppka.com nebo ve svém mobilu a snadno jej sdílejte jedním kliknutím. Aplikace funguje na všech mobilních zařízení s Androidem a na iPhonech nebo ve webovém prohlížeči. Všechny funkce jsou zdarma a nevyžadují žádnou registraci.

Mobilní aplikaci můžete stahovat z Google Play a App Store.