Naučnou stezkou kolem Stožecké kaple na Stožeckou skálu (okr. Prachatice)

Vytisknout s sebou

Dnešní výlet začínáme u hotelu České Žleby, na okraji stejnojmenné obce, kde je možné zaparkovat. Odtud vyrážíme po modré turistické značce směrem ke Stožecké kapli a dále na Stožeckou skálu, která je naším cílem. Od hotelu až ke skále je trasa dlouhá necelé 4 km, stejnou vzdálenost ujdeme při cestě zpět, neboť se vracíme stejnou cestou.

Cesta vede lesem ze začátku dlouho po asfaltové silnici až na rozcestí Pod Stožeckou kaplí. Zde ze silnice odbočuje doleva do lesa lesní cesta a začíná zde také Naučná stezka Na Stožeckou skálu. Naučná stezka je dlouhá asi 700 m, je tvořena 5 informačními panely, které nás seznamují s přírodovědnými, národopisnými a kulturními pamětihodnostmi okolí obce Stožec.

Cestou na vrchol míjíme Stožeckou kapli Panny Marie s pramenem léčivé vody. Jedná se o krásnou dřevěnou kapli, která je ukázkou lidového řezbářství. První kapličku zde vybudoval už roku 1791 kovář J. Klauser jako poděkování za uzdravení zraku díky vodě ze zdejšího pramene. Později byla původní kaple přestavěna a doplněna o přístavbu s dřevořezbami. Po druhé světové válce kaple chátrala, opravy se dočkala až v roce 1988, kdy byla opravena a obnovena zásluhou J. Kocourka z Prachatic.

Po prohlídce kaple pokračujeme na Stožeckou skálu, na které stojí kříž a je z ní pěkný výhled zejména na masiv Třístoličníku. Objevit můžeme i zbytky strážní věže, která chránila Zlatou stezku ve 13. Století.

Zpět se vracíme stejnou cestou.

Hodnocení:

Jak se Vám líbí tento tip na výlet? Ohodnoťte ho kliknutím na hvězdičku nebo přidejte svůj komentář.

Zpět na mapu / seznam výletů
Znáte někoho komu by se mohl líbit tento výlet?

Zajímavosti, které lze na výletě vidět


Fotogalerie výletu

Pro příznivce geocachingu

Poblíž trasy tohoto výletu můžete odlovit tyto kešky:


Turistické známky na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí můžete zakoupit tyto turistické známky, nálepky, stampky nebo 3D výletky:


Dětská hřiště na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí nevíme o žádném dětském hřišti. Pokud o nějakém víte, dejte nám vědět.


Kam na výlet v okolí

Naučná stezka Soumarské rašeliniště

  • 3 km
  • 2 / 5

Ze Stožce do Nového údolí a zpět

  • 4,5 - 9 km
  • 1 / 5

Boubínské jezírko

  • 2 - 8 km
  • 2 / 5

Z Kubovy Hutě na rozhlednu Boubín

  • 12 km
  • 5 / 5

Pozice kešek na mapě je záměrně o cca 10 - 30 metrů posunuta náhodným směrem, abychom nenapomáhli náhodným nálezům a příp. zničení či odcizení kešek. Registrovaní hráči geocachingu se pochopitelně k přesné pozici a dalším informacím mohou dostat na svém geocaching profilu.


Komentáře - Naučnou stezkou kolem Stožecké kaple na Stožeckou skálu

Přidat komentář


 

Přivydělejte si s námi

Jedná se o pohodlný přivýdělek ideální pro rodiče s dětmi, kteří často chodí na dětská hřiště ve svém okolí. Pořídíte několik fotek daného hřiště, na našem webu pohodlně zadáte údaje o hřišti a odměna je Vaše :) Kromě dětských hřišť můžete přidávat také tipy na výlety v celém Česku. Pokud máte zájem o tuto formu spolupráce přečtěte si podmínky spolupráce, případně se rovnou zaregistrujte.

Zobrazit více informací