Podél Hostivařské přehrady (okr. Praha 10)

Vytisknout s sebou

Nenáročný výlet podél Hostivařské přehrady, který zvládnete s kočárkem, s malými dětmi nebo i na kole. Celá trasa vede po asfaltové cestě téměř po rovině. O víkendech při pěkném počasí je zde opravdu hodně návštěvníků (cyklistů), je třeba dbát zvýšené opatrnosti zejména s malými dětmi. Trasa vede po červené turistické značce a po cyklostezce s označením P15.

Výlet začínáme ve starých Petrovicích, u autobusové zastávky Newtonova, kam je možno dojet buď MHD nebo autem – parkovat se dá bezplatně na nehlídaném parkovišti přímo u autobusové zastávky.

Podél parkoviště se vydáváme po zpočátku užším (cca 1 metr) chodníku, po pravé ruce máme zahradu rodinného domu, po levé ruce parkoviště. Po několika desítkách metrů se cesta rozšiřuje na asfaltovou silnici (šíře na jedno auto) a to už po levé straně vidíme přítok Botiče, který se již pozvolna rozlévá do vodní nádrže Hostivař. Ze začátku vede cesta podél chatové osady – o víkendech a v létě je zde možnost zakoupit v jedné z chatiček základní občerstvení. Posléze již pokračujeme přírodním terénem – po levé ruce vodní plocha, po pravé ruce zalesněné skály. Napojujeme se zde na naučnou stezku Povodím Botiče, kterou budeme sledovat až k samotné hrázi hostivařské přehrady, kde naučná stezka pokračuje dále do Toulcova dvora.

Cestou míjíme před několika lety vybudované dřevěné molo, vystupující nad vodní hladinu, ze kterého je krásný výhled na celou plochu přehrady a je vhodné k odpočinku a relaxaci. O několik stovek metrů dále na výběžku je rovněž krásný výhled, je zde i přístřešek vhodný k občerstvení. Podél celé cesty jsou různě rozmístěné lavičky s odpadkovými koši, vhodné k odpočinku.

Po zhruba 2,5 kilometrech dorážíme na rozcestí k přehradní hrázi. Zde máme několik možností, jak pokračovat. My se vrátíme po stejné cestě zpět k autobusové zastávce Newtonova (celkem tedy ujdeme 5 km).

Můžeme však přejít přes hráz a zhruba po 100 metrech u vstupu na koupaliště se občerstvit a pak pokračovat až k zookoutku Divoká zahrada - viz https://www.venkazdyden.cz/tip-na-vylet/divoka-zahrada-v-praze-hostivari/157. Nebo můžeme pokračovat dále po naučné stezce podél Botiče až do Hostivaře a Toulcova Dvora. Případně můžeme vyjít do horní části lesoparku (po asfaltové cestě vedoucí doprava do prudkého kopce – s kočárkem jen pro fyzicky zdatné maminky a tatínky).

Hodnocení:

Jak se Vám líbí tento tip na výlet? Ohodnoťte ho kliknutím na hvězdičku nebo přidejte svůj komentář.

Zpět na mapu / seznam výletů
Znáte někoho komu by se mohl líbit tento výlet?

Zajímavosti, které lze na výletě vidět

Fotogalerie výletu

Pro příznivce geocachingu

Poblíž trasy tohoto výletu můžete odlovit tyto kešky:


Turistické známky na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí můžete zakoupit tyto turistické známky, nálepky, stampky nebo 3D výletky:


Dětská hřiště na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí víme o těchto dětských hřištích:

Nad přehradou - K jezeru - Oplocené hřiště u budky s občerstvením (pivo, limo, nanuky, hranolky atd.), 4 houpačky (1 z nich pro malá batolata), pískoviště s hračkami, skluzavka ...
Hostivařská přehrada - Jednoduché dřevěné hřiště rozpýlené po straně piknikové louky. Kromě herních prvků, dřevěných branek na míčové hry, laviček a stolu a altánu se tu nac...
Morseova - Starší neoplocené hřiště ukryté v zeleni před panelovým domem.
Morseova - městský úřad - Nové moderní hřiště vybudované u nové budovy Úřadu městské části. Hřiště je dvojúrovňové, součástí hřiště je také betonový stůl se šachovnicí se dvěma...
Horní Měcholupy III. - Staré asfaltové hřiště pamatující dobu výstavby tohoto sídliště. Hřiště není udržované, asfaltem již místy prorůstá tráva. Přesto se dá využít k míčov...
Nad Přehradou - Nově budované dětské hřiště (03/2018 ještě ve výstavbě) mezi novostavbou bytových domů. V těsném sousedství je Hostivařský les, hřiště díky dřevěným h...
Hostivařský lesopark II. - Velice pěkné a oblíbené hřiště na louce u lesa, kde se vyřádí spíše starší děti.
Hostivařský lesopark I. - Pěkné lesní hřiště pro menší děti, jedná se o herní prvky umístěné volně mezi stromy.
Hostivařská přehrada - Zatímco Vy si užíváte na pláži, Vaše děti si mohou hrát na hřišti, nebo na velké travnaté ploše v areálu. Kromě malého hřiště zdarma, mohou Vaše děti,...

Kam na výlet v okolí

Komunitní centrum Matky Terezy

 • 0 km
 • 1 / 5

Naučná stezka Milíčov

 • 4 km
 • 1 / 5

Zoopark Milíčov

 • 3 - 4 km
 • 2 / 5

Toulcův dvůr

 • 0 - 2 km
 • 1 / 5

Divoká zahrada v Praze Hostivaři

 • 2 - 5 km
 • 2 / 5

Chodovská tvrz a park u Chodovské tvrze

 • 1 - 2 km
 • 1 / 5

Průhonický park

 • 0 - 10 km
 • 1 / 5

Hop arena Praha

 • 0 km
 • 1 / 5

Naučná stezka Dubeč-Uhříněves

 • 5 - 6 km
 • 3 / 5

Pozice kešek na mapě je záměrně o cca 10 - 30 metrů posunuta náhodným směrem, abychom nenapomáhli náhodným nálezům a příp. zničení či odcizení kešek. Registrovaní hráči geocachingu se pochopitelně k přesné pozici a dalším informacím mohou dostat na svém geocaching profilu.


Komentáře - Podél Hostivařské přehrady

28.04.2022

Hraz je nepruchozi kvuli oprave.

Přidat komentář


 

Chytrý nákupní seznam Shoppka

Shopka je chytrý nákupní seznam. Umožňuje vám snadno sdílet nákupní seznamy s členy vaší rodiny či domácnosti. Vytvořte si seznam na webu www.shoppka.com nebo ve svém mobilu a snadno jej sdílejte jedním kliknutím. Aplikace funguje na všech mobilních zařízení s Androidem a na iPhonech nebo ve webovém prohlížeči. Všechny funkce jsou zdarma a nevyžadují žádnou registraci.

Mobilní aplikaci můžete stahovat z Google Play a App Store.