Cornštejn (okr. Znojmo)

Vytisknout s sebou

Pokud budete trávit čas v okolí Vranovské přehrady, doporučuji navštívit i zříceninu hradu Cornštejn. Zřícenina gotického hradu Cornštejn je poměrně rozsáhlý komplex zbytků budov a věží. Leží u horní části Vranovské přehrady, nedaleko obce Bítov. Nejvíce se zachovala bašta na jižní straně a předsunutá věž. Je odsud krásný výhled na údolí Dyje a vranovskou vodní nádrž. Pozůstatky hradu obklopuje Přírodní rezervace Cornštejn. V ní jsou chráněna různorodá lesní společenstva.

Hrad Cornštejn nechali vybudovat v 1. polovině 14. století čeští panovníci zřejmě k zabezpečení moravsko-rakouské hranice. První zmínka o hradu pochází z roku 1343, kdy jej získali jako léno páni z Lichtenburka.Na hradě probíhaly několikrát rúzné stavební úpravy, ty poslední asi na přelomu let 2010/2011, kdy zde vznikl nový objekt pokladny a občerstvení pro návštěvníky, byly obnoveny dřevěné ochozy na hradbách, dělostřelecká bašta a schodiště do sklepení obou hradních paláců.

My jsme se na Cornštejn vydali autobusem - zastávka Cornštejn je cca 500m od hradu. Ze zastávky se jde po zelené turistické značce. Na Cornštejn se dá dojet i autem - parkoviště je cca 100 m od hradu.

Prohlídka této zříceniny je možná pouze s průvodcem a trvá cca 45 minut. Prohlídky jsou podle aktuálního programu doplňovány šermířskými vystoupeními, divadlem, turnaji, kejklířským, žonglérským a ohňovým představením.

Jako zajímavost bych ještě uvedla, že Cornštejn se ukázal i v pohádkách Nebojsa a Císař a Tambor a nebo v seriálu Četníci z Luhačovic.

Hodnocení:

Jak se Vám líbí tento tip na výlet? Ohodnoťte ho kliknutím na hvězdičku nebo přidejte svůj komentář.

Zpět na mapu / seznam výletů
Znáte někoho komu by se mohl líbit tento výlet?

Zajímavosti, které lze na výletě vidět

Fotogalerie výletu

Pro příznivce geocachingu

Poblíž trasy tohoto výletu můžete odlovit tyto kešky:


Turistické známky na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí můžete zakoupit tyto turistické známky, nálepky, stampky nebo 3D výletky:


Dětská hřiště na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí nevíme o žádném dětském hřišti.


Kam na výlet v okolí

Bítov - zookoutek u parkoviště

 • 0 - 3 km
 • 1 / 5

Rozhledna Rumburak

 • 0 - 1 km
 • 2 / 5

Bítov

 • 1 - 4 km
 • 2 / 5

Zámek Vranov nad Dyjí

 • 0 - 4 km
 • 2 / 5

Z Vranova nad Dyjí k větrnému mlýnu v Lesné

 • 8 - 9 km
 • 2 / 5

Kostel sv. Jiljí Moravské Budějovice

 • 0,5 km
 • 2 / 5

Pozice kešek na mapě je záměrně o cca 10 - 30 metrů posunuta náhodným směrem, abychom nenapomáhli náhodným nálezům a příp. zničení či odcizení kešek. Registrovaní hráči geocachingu se pochopitelně k přesné pozici a dalším informacím mohou dostat na svém geocaching profilu.


Komentáře - Cornštejn

Přidat komentář


 

Chytrý nákupní seznam Shoppka

Shopka je chytrý nákupní seznam. Umožňuje vám snadno sdílet nákupní seznamy s členy vaší rodiny či domácnosti. Vytvořte si seznam na webu www.shoppka.com nebo ve svém mobilu a snadno jej sdílejte jedním kliknutím. Aplikace funguje na všech mobilních zařízení s Androidem a na iPhonech nebo ve webovém prohlížeči. Všechny funkce jsou zdarma a nevyžadují žádnou registraci.

Mobilní aplikaci můžete stahovat z Google Play a App Store.