Bítov (okr. Znojmo)

Vytisknout s sebou

Hrad Bítov patří mezi nejstarší hrady naší země. První písemná zmínka o hradu pochází z roku 1061-1067. Leží na ostrohu obtékaném řekou Želetavkou. Dříve se v podhradí nalézala obec Bítov, která musela být přestěhována kvůli stavbě Vranovské přehrady. Po starém Bítově zbyl pouze zdejší hřbitov. Nyní při nízké hladině bývají vidět z hradu základy domů v původním zatopeném Bítově.

Na Bítově se nachází početná sbírka zoopreparátů - upomínka na sběratelskou činnost posledního majitele Jiřího Haase a jeho slavnou Bítovskou zoologickou zahradu. Nejvyhledávanější je kolekce vycpaných psů (asi 50 nejrůznějších ras). Tato sbírka je největší tohoto druhu na světě.

Bítov založil český kníže Břetislav I. nad soutokem řek Želetavky  a Dyje kolem roku 1055. Hrad ovládal velkou část jihozápadní Moravy a byl královskou pevností chránící jižní hranici státu před vpády z Rakous. Vystřídaly se zde rody Lichtenburků a Jankovských z Vlašimi. Dalším rodem jsou Daunové, Haugwitzové a posledním majitelem byl baron Jiří Haas z Hasenfelsu, majitel porcelánky Haas a Czjzek ve Slavkově u Karlových Varů a zakladatel jedné z prvních soukromých ZOO u nás.

Před prohlídkou hradu si můžete vybrat z několika okruhů - palác - hlavní okruh, zbrojnice nebo hladomorna + mučírna. K parkování vozidla slouží parkoviště nad hradem. K hradu Vás čeká asi 600m chůze po asfaltu z kopce. Parkovat před hradem je bez platného povolení zakázáno.

Hodnocení:

Jak se Vám líbí tento tip na výlet? Ohodnoťte ho kliknutím na hvězdičku nebo přidejte svůj komentář.

Zpět na mapu / seznam výletů
Znáte někoho komu by se mohl líbit tento výlet?

Zajímavosti, které lze na výletě vidět


Fotogalerie výletu

Turistické známky na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí můžete zakoupit tyto turistické známky, nálepky, stampky nebo 3D výletky:


Dětská hřiště na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí nevíme o žádném dětském hřišti. Pokud o nějakém víte, dejte nám vědět.


Kam na výlet v okolí

Bítov - zookoutek u parkoviště

  • 0 - 3 km
  • 1 / 5

Rozhledna Rumburak

  • 0 - 1 km
  • 2 / 5

Cornštejn

  • 1 - 2 km
  • 3 / 5

Z Vranova nad Dyjí k větrnému mlýnu v Lesné

  • 8 - 9 km
  • 2 / 5

Zámek Vranov nad Dyjí

  • 0 - 4 km
  • 2 / 5

Pozice kešek na mapě je záměrně o cca 10 - 30 metrů posunuta náhodným směrem, abychom nenapomáhli náhodným nálezům a příp. zničení či odcizení kešek. Registrovaní hráči geocachingu se pochopitelně k přesné pozici a dalším informacím mohou dostat na svém geocaching profilu.


Komentáře - Bítov

Přidat komentář


 

Přivydělejte si s námi

Jedná se o pohodlný přivýdělek ideální pro rodiče s dětmi, kteří často chodí na dětská hřiště ve svém okolí. Pořídíte několik fotek daného hřiště, na našem webu pohodlně zadáte údaje o hřišti a odměna je Vaše :) Kromě dětských hřišť můžete přidávat také tipy na výlety v celém Česku. Pokud máte zájem o tuto formu spolupráce přečtěte si podmínky spolupráce, případně se rovnou zaregistrujte.

Zobrazit více informací