Za židovskými památky do Lipníku nad Bečvou (okr. Přerov)

Vytisknout s sebou

Do města Lipník nad Bečvou přijíždíme vlakem a z vlakového nádraží jdeme pěšky po turistických značkách směr centrum města. Jezdí sem pravidelně i autobusová doprava. Nebo do města můžete přijet autem a zaparkovat na parkovištích kolem centra města nebo přímo i v centru na náměstí.

Židovské osídlení ve městě je doloženo od poloviny 15. stol. V 19. stol zde byla významná židovská škola. Židovské obyvatelstvo zde tvořilo 30 procent obyvatel města. Soubor židovských domů zahrnoval 71 budov. Zajímavostí je, že zde Židé nežili v ghettu, jak v jiných větších městech, ale jejich domy se nacházely v celém centru města.

Perštýnská ulice
Dříve se jmenovala Dolní židovská, domky jsou řadové a byly přistavěny přímo k hradbám města. V této ulici se nacházela židovská škola a také radnice. Na západní straně ulice je původní zástavba židovských domů. Židé postupně odkupovali domy od křesťanských obyvatel a stěhovali se do různých ulic ve městě.

Synagoga
Byla postavena v 16.stol. zároveň s hradbami města. Je nejstarší synagogou na Moravě, po Staronové synagoze v Praze druhou nejstarší v České republice. Hlavní sál je zaklenut gotickou klenbou. Stavba byla několikrát upravována. Dnes je majetkem Církve československé husitské a slouží jako modlitebna.

Židovské hřbitovy
Je zde pochováno 7 lipenských rabínů. Pohřbívalo se zde do roku 1883. Během 2.světové války byl hřbitov zničen německým vojskem. Na konci 2.stol byl hřbitov obnoven a upraven.

Více informací najdete zde: https://info.mesto-lipnik.cz/zidovske-pamatky-a-hrbitovy/d-1055

Hodnocení:

Jak se Vám líbí tento tip na výlet? Ohodnoťte ho kliknutím na hvězdičku nebo přidejte svůj komentář.

Zpět na mapu / seznam výletů
Znáte někoho komu by se mohl líbit tento výlet?

Zajímavosti, které lze na výletě vidět


Fotogalerie výletu

Pro příznivce geocachingu

Poblíž trasy tohoto výletu můžete odlovit tyto kešky:


Turistické známky na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí nejsou žádné turistické známky nebo nálepky.


Dětská hřiště na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí nevíme o žádném dětském hřišti. Pokud o nějakém víte, dejte nám vědět.


Kam na výlet v okolí

Nenašli jsme žádné výlety, které začínají v blízkém okolí tohoto výletu. Pokud víte o nějakém zajímavém cíli dejte nám vědět.


Pozice kešek na mapě je záměrně o cca 10 - 30 metrů posunuta náhodným směrem, abychom nenapomáhli náhodným nálezům a příp. zničení či odcizení kešek. Registrovaní hráči geocachingu se pochopitelně k přesné pozici a dalším informacím mohou dostat na svém geocaching profilu.


Komentáře - Za židovskými památky do Lipníku nad Bečvou

Přidat komentář


 

Přivydělejte si s námi

Jedná se o pohodlný přivýdělek ideální pro rodiče s dětmi, kteří často chodí na dětská hřiště ve svém okolí. Pořídíte několik fotek daného hřiště, na našem webu pohodlně zadáte údaje o hřišti a odměna je Vaše :) Kromě dětských hřišť můžete přidávat také tipy na výlety v celém Česku. Pokud máte zájem o tuto formu spolupráce přečtěte si podmínky spolupráce, případně se rovnou zaregistrujte.

Zobrazit více informací