WWW.VENKAZDYDEN.CZ

Vitrážové muzeum Libyně - rozhledna Vochlice a zpět (okr. Louny)

Tento výlet nás zavede do unikátního vitrážového muzea umístěného v kostele v obci Libyně a dále na rozhlednu Vochlice - obojí najdeme u stejnojmenných obcí v okrese Louny.
Výlet začínáme na návsi v obci Libyně, kde necháváme zaparkované auto u křižovatky v centru obce naproti místnímu rybníčku. Vydáváme se odsud po žluté turistické značce po malé silničce směrem ke kostelu sv. Jiljí na okraji obce.

Právě zde v kostele vzniká z iniciativy spolku Za záchranu kostela sv. Jiljí unikátní vitrážové muzeum. V současné době jsou osazena vitrážová okna a plánuje se vybudování prosvětleného vitrážového stropu. Současně je v kostele umístěno také regionální muzeum, dále dokumentační fotografie zachycující opravu kostela a zajímavé archeologické vykopávky, které zde proběhly roku 2013. Za prohlídku stojí také raně barokní hrobka, která zde byla při rekonstrukci objevena. Kostel je zpřístupněn v sezoně od konce dubna do konce října vždy o víkendech od 13 do 16 hodin. Pokud sem zavítáte ve všední dny, klíče od kostela si můžete vyzvednout ve vitrážnické dílně v nedalekém Lubenci (všední dny 8 - 17 hod). Vstupné na prohlídku kostela je 40 Kč.

V kostele je také možné vyzvednout si klíče k nedaleké rozhledně Vochlice, ke které se odsud vydáváme. Cesta není náročná, jedná se o mírné stoupání, kopíruje žlutou turistickou značku a dovede nás až k rozhledně, která je od kostela vzdálená cca 700 metrů. Jedná se o kamennou rozhlednu, která zde byla postavena pravděpodobně již koncem 19. Století. Stojí na kopci Vochlice, v nadmořské výšce 449 m.n.m. V minulém režimu bohužel nebyla téměř vůbec udržována a její technický stav byl velice špatný. Až v roce 2007 byla z iniciativy místních dobrovolníků započata její rozsáhlá rekonstrukce a v srpnu 2010 byla nově opravená rozhledna opět otevřena veřejnosti. Věž rozhledny je vysoká asi 15 metrů s vyhlídkovou plošinou ve výšce 11 metrů, na kterou vedou točité dřevěné schody vnitřkem věže. Výhled z rozhledny je částečně zastíněn vzrostlými stromy, vidět můžeme zejména nejbližší okolí. Po prohlídce rozhledny se vracíme zpět stejnou cestou k autu.

Otevírací doba rozhledny: konec dubna – konec října o víkendech 13-16hodin.
Mimo otevírací hodiny si můžete vypůjčit klíče od rozhledny v obchodě vitrážnické firmy SKLOART, Chýšská 109 od pondělí do pátku 8:00 až 17:00 hodin, v sobotu pak mezi 8 a 12 hodinou.Hodnocení:

Jak se Vám líbí tento tip na výlet? Ohodnoťte ho kliknutím na hvězdičku nebo přidejte svůj komentář.

Zpět na mapu / seznam výletů
Znáte někoho komu by se mohl líbit tento výlet?

Zajímavosti, které lze na výletě vidět

Fotogalerie výletu

Pro příznivce geocachingu

Poblíž trasy tohoto výletu můžete odlovit tyto kešky:


Turistické známky na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí můžete zakoupit tyto turistické známky, nálepky, stampky nebo 3D výletky:


Dětská hřiště na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí nevíme o žádném dětském hřišti.


Kam na výlet v okolí

Schillerova rozhledna

 • 2 km
 • 3 / 5

Naučná stezka Křížová cesta Kryry

 • 2 km
 • 3 / 5

Kaple všech svatých u Petrohradu a zřícenina hradu Petršpurk

 • 2 - 3 km
 • 3 / 5

Zámek Krásný Dvůr

 • 1 - 2 km
 • 1 / 5

Procházka zámeckým parkem Krásný Dvůr

 • 5 km
 • 1 / 5

Vlastivědné muzeum Jesenice

 • 0,5 km
 • 2 / 5

Rozhledna na Tobiášově vrchu

 • 2 km
 • 2 / 5

Pozice kešek na mapě je záměrně o cca 10 - 30 metrů posunuta náhodným směrem, abychom nenapomáhli náhodným nálezům a příp. zničení či odcizení kešek. Registrovaní hráči geocachingu se pochopitelně k přesné pozici a dalším informacím mohou dostat na svém geocaching profilu.


Komentáře - Vitrážové muzeum Libyně - rozhledna Vochlice a zpět