Rozhledna Pípalka a vrchol Křemešníku (okr. Pelhřimov)

Vytisknout s sebou

Tuto moderní ocelovou rozhlednu najdeme na vrcholu kopce Křemešník, cca 5km severozápadně od obce Nový Rychnov, nedaleko Pelhřimova. Vystavěna byla v nadmořské výšce 765 metrů n.m. a slouží nejen pro potřeby turistů, ale je také využívána pro telekomunikační a armádní účely. Jedná se o 52 metrů vysokou věž, s vyhlídkovou plošinou umístěnou 44 metrů nad zemí, na kterou vede 205 kovových schodů vnitřkem věže.

Z vyhlídkové plošiny je možné spatřit téměř celé území Českomoravské vrchoviny: směrem na jih Jihlavské vrchy s nejvyšším vrcholem Českomoravské vrchoviny - Javořicí a televizním vysílačem, jihozápadně Českou Kanadu, západně pak oblast Táborska s vrchem Svidníkem, severozápadně oblast Mladovožicka s vrchem Strážiště, severně Posázaví a přehradní nádrž Želivku, vrch Melechov, hrad Lipnice a zříceninu hradu Orlík, severovýchodně Havlíčkobrodsko v pozadí se Žďárskými vrchy, jihovýchodně Jihlavsko s vrchy Čeřínkem a Špičákem.

První rozhledna stála na tomto místě již ve třicátých letech 20. století – tehdy se jednalo o 25 metrů vysokou dřevěnou měřičskou věž, která také sloužila turistům jako rozhledna. Vlivem náročných povětrnostních podmínek však věž velmi trpěla a pro svůj nevyhovující technický stav musela být po několika letech stržena. Vzhledem k tomu, že vrchol Křemešníku sloužil armádě, nebylo možno další rozhlednu vybudovat. Až po listopadu 1989 se začalo o její výstavbě uvažovat a 3. června 1993 byla rozhledna slavnostně otevřena veřejnosti. Své jméno získala po Pavlu Pípalovi, který byl předsedou pelhřimovského Klubu český turistů a velmi se o výstavbu rozhledny zasloužil.

Rozhledna je otevřena duben, květen, červen, září a říjen o víkendech a svátcích 10 až 17 hod., v hlavní sezoně v červenci a srpnu denně 10 až 17 hod.

Přístup: k rozhledně se nejlépe dostaneme autem po asfaltové silnici, která odbočuje z hlavní silnice mezi Pelhřimovem a Novým Rychnovem u obce Sázava. Na vrcholu kopce je u turistické chaty parkoviště, odkud je to k rozhledně už kousek. Na vrchol Křemešníku vede také červená, žlutá a modrá turistická značka.

Po prohlídce rozhledy si na vrcholu Křemešníku můžeme prohlédnout ještě další turistické zajímavosti jako např. barokní kostel Nejsvětější Trojice s křížovou cestou, budovu bývalé školy se slunečními hodinami, Větrný zámek, dřevěnou sochu Poutníka a v místním hotelu Křemešník je možnost se nejen ubytovat, ale i občerstvit. Děti i dospělí si mohou užít adrenalin v lanovém centru.

Hodnocení:

Jak se Vám líbí tento tip na výlet? Ohodnoťte ho kliknutím na hvězdičku nebo přidejte svůj komentář.

Zpět na mapu / seznam výletů
Znáte někoho komu by se mohl líbit tento výlet?

Zajímavosti, které lze na výletě vidět

Fotogalerie výletu

Turistické známky na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí můžete zakoupit tyto turistické známky, nálepky, stampky nebo 3D výletky:


Dětská hřiště na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí nevíme o žádném dětském hřišti.


Kam na výlet v okolí

Křemešník

 • 3 - 4 km
 • 2 / 5

Muzeum strašidel

 • 0,5 km
 • 2 / 5

Muzeum rekordů a kuriozit

 • 0,5 km
 • 2 / 5

Interaktivní expozice Pelhřimovské Peklo

 • 0,5 km
 • 2 / 5

Zámek Pelhřimov

 • 0,5 km
 • 1 / 5

Vyhlídka na Pelhřimov z věžě kostela sv. Bartoloměje

 • 0,5 km
 • 2 / 5

Naučná stezka Čeřínek

 • 6 km
 • 4 / 5

Pozice kešek na mapě je záměrně o cca 10 - 30 metrů posunuta náhodným směrem, abychom nenapomáhli náhodným nálezům a příp. zničení či odcizení kešek. Registrovaní hráči geocachingu se pochopitelně k přesné pozici a dalším informacím mohou dostat na svém geocaching profilu.


Komentáře - Rozhledna Pípalka a vrchol Křemešníku

Přidat komentář


 

Chytrý nákupní seznam Shoppka

Shopka je chytrý nákupní seznam. Umožňuje vám snadno sdílet nákupní seznamy s členy vaší rodiny či domácnosti. Vytvořte si seznam na webu www.shoppka.com nebo ve svém mobilu a snadno jej sdílejte jedním kliknutím. Aplikace funguje na všech mobilních zařízení s Androidem a na iPhonech nebo ve webovém prohlížeči. Všechny funkce jsou zdarma a nevyžadují žádnou registraci.

Mobilní aplikaci můžete stahovat z Google Play a App Store.