Zámek Pelhřimov (okr. Pelhřimov)

Vytisknout s sebou

Při dnešní návštěvě Pelhřimova jsme se rozhodli pro návštěvu muzea jenž se nachází v místním zámku. První písemná zmínka o pelhřimovském zámku se váže k roku 1550. Po požáru roku 1561 byl zámek přestavěn. Další přestavba proběhla v letech 1565 – 1572. Nyní slouží zámek jako muzeum a lze v něm shlédnout dvě hlavní expozice.

Jednu historickou, jenž je rozdělena na Pelhřimovsko ve středověku, kde si lze prohlédnout nejstarší předměty ze sbírek muzea, jedná se o Pelhřimovský graduál z konce 15. století, pozdně gotickou sochu Madony z Červené Řečice a městské pokladnice z konce 18. století. V části expozice nazvané Společenský život v Pelhřimově v 19. století si můžeme prohlédnout téměř 135 let starý dort, zbraně, devocionálie, porcelán, sklo, keramiku a rozměrný obraz Zachránění Romula a Rema. Z místnosti lze také nahlédnout do stylizovaného pokoje, který je vybaven v moderním měšťanském stylu 19. století. Poslední částí expozice je Freskový sál - stěny a strop tohoto sálu, který sloužil jako jídelna, radní a soudní síň, jsou pokryty freskami, jejich autorem je Jan Jakub Quirin Jahn (1739 – 1802). Na stěnách jsou zobrazeny dva biblické výjevy – příběh Josefa Egyptského a Šalamounův soud. Postraní fresky vyobrazují čtyři teologické a čtyři světské ctnosti: víra, naděje, láska a nevinnost, spravedlnost, prozíravost, udatnost a umírněnost.

Druhou oddělenou expozicí je expozice Josef a Zdeněk Šejnostovi, ve které se nachází rozsáhlá sbírka medailí, plaket, plastik, modelů a kreseb z dílny významného českého sochaře-medailéra Josefa Šejnosta rodáka z Těšenova pod Křemešníkem. Po získání podstatné části pozůstalosti akademického sochaře Josefa Šejnosta a jeho syna akademického sochaře Zdeňka Šejnosta Muzeum Vysočiny Pelhřimov vybudovalo v roce 2005 nové a skutečně reprezentativní expozice těchto umělců.

Vstupné na výstavu je 20 Kč za dospělého.

Hodnocení:

Jak se Vám líbí tento tip na výlet? Ohodnoťte ho kliknutím na hvězdičku nebo přidejte svůj komentář.

Zpět na mapu / seznam výletů
Znáte někoho komu by se mohl líbit tento výlet?

Zajímavosti, které lze na výletě vidět

Fotogalerie výletu

Turistické známky na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí můžete zakoupit tyto turistické známky, nálepky, stampky nebo 3D výletky:


Dětská hřiště na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí víme o těchto dětských hřištích:

Topolová - Dětské hřiště u řeky
Děkanská zahrada - Dětské hřiště v parku
Čajkovského - Hřiště mezi domy je spíše sportovního charakteru
Na Houfech - Střední hřiště nedaleko nemocnice, vhodné pro malé i velké

Kam na výlet v okolí

Vyhlídka na Pelhřimov z věžě kostela sv. Bartoloměje

 • 0,5 km
 • 2 / 5

Interaktivní expozice Pelhřimovské Peklo

 • 0,5 km
 • 2 / 5

Muzeum strašidel

 • 0,5 km
 • 2 / 5

Muzeum rekordů a kuriozit

 • 0,5 km
 • 2 / 5

Křemešník

 • 3 - 4 km
 • 2 / 5

Rozhledna Pípalka a vrchol Křemešníku

 • 0,5 km
 • 2 / 5

Zámek Červená Řečice

 • 0,5 km
 • 2 / 5

Pozice kešek na mapě je záměrně o cca 10 - 30 metrů posunuta náhodným směrem, abychom nenapomáhli náhodným nálezům a příp. zničení či odcizení kešek. Registrovaní hráči geocachingu se pochopitelně k přesné pozici a dalším informacím mohou dostat na svém geocaching profilu.


Komentáře - Zámek Pelhřimov

Přidat komentář


 

Chytrý nákupní seznam Shoppka

Shopka je chytrý nákupní seznam. Umožňuje vám snadno sdílet nákupní seznamy s členy vaší rodiny či domácnosti. Vytvořte si seznam na webu www.shoppka.com nebo ve svém mobilu a snadno jej sdílejte jedním kliknutím. Aplikace funguje na všech mobilních zařízení s Androidem a na iPhonech nebo ve webovém prohlížeči. Všechny funkce jsou zdarma a nevyžadují žádnou registraci.

Mobilní aplikaci můžete stahovat z Google Play a App Store.