Křemešník (okr. Pelhřimov)

Vytisknout s sebou

Křemešník je vrchol (756 m) nacházející se v malebném prostředí Českomoravské vrchoviny pár kilometrů od Pelhřimova. Jeho svahy kopíruje naučná stezka, která prochází přírodní rezervací Křemešník. Jednotlivá zastavení s infocedulemi vás seznámí se zdejší přírodou, především lesem a lesním hospodaření, místní fauně a flóře a kulturních památkách. Trasa je vhodná i pro malé děti, je dlouhá cca 3 kilometry.

Zaparkujeme na vrcholu u hotelu, kde se můžeme naobědvat. Nejprve si prohlídneme všechny zajímavosti na vršku:
1) Poutní kostel Nejsvětější Trojice – kostel si lze prohlédnout i s výkladem
2) Křížová cesta vedoucí ke kostelu, začíná pod kostelem u pramene (jdeme tedy od konce) nad ním je kaple sv. Jana křtitele a pokračuje menšími kapličkami až ke kostelu, cestu zakončuje Boží hrob (dutina ve skále, do níž bylo vloženo Kristovo tělo).
3) Větrný zámek – nedostavěná vila v blízkosti kostela
4) Rozhledna Pípalka – 44 m vysoká s neopakovatelným výhledem do okolí

Pak se vydáme po naučné stezce. Sejdeme z kopce na asfaltovou cestu, držíme se pořád vlevo a obcházíme dokola vrchol Křemešníku. Procházíme krásnými bukovými lesy, kolem studánky a skalek. Až dojdeme k Zázračné studánce, k tomuto místu se váže pověst z období dolování stříbra: vodou z pramene si voják si omyl rány, a ty se mu hned zahojily. Tím vzniklo poutní místo u pramene, který se prý objevuje jen kolem Vánoc a koncem července. Říká se, že pokud tudy teče voda i na podzim přijde válka. Prýt tomu tam bylo v letech 1938 a 1939. Podle rozborů jde o vodu čistou, velmi chudou na minerály se slabou radioaktivitou a malou příměsí stříbra. Tady začíná i zmiňovaná Křížová cesta, tou můžeme vyjít na vrchol (kratší varianta) nebo pokračovat lesní cestou po zelené značce také na vrchol.

Pokud máte chuť, můžete zavítat do zdejšího lanového centra. V zimě tu funguje i malý lyžařský vlek.

Dále je možné si pod kopcem prohlédnout Stříbrnou studánku a Ivaniny rybníčky (což je přírodní památka, kde žije hojný počet obojživelníků).

Hodnocení:

Jak se Vám líbí tento tip na výlet? Ohodnoťte ho kliknutím na hvězdičku nebo přidejte svůj komentář.

Zpět na mapu / seznam výletů
Znáte někoho komu by se mohl líbit tento výlet?

Zajímavosti, které lze na výletě vidět

Fotogalerie výletu

Pro příznivce geocachingu

Poblíž trasy tohoto výletu můžete odlovit tyto kešky:


Turistické známky na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí můžete zakoupit tyto turistické známky, nálepky, stampky nebo 3D výletky:


Dětská hřiště na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí nevíme o žádném dětském hřišti.


Kam na výlet v okolí

Rozhledna Pípalka a vrchol Křemešníku

 • 0,5 km
 • 2 / 5

Muzeum strašidel

 • 0,5 km
 • 2 / 5

Muzeum rekordů a kuriozit

 • 0,5 km
 • 2 / 5

Interaktivní expozice Pelhřimovské Peklo

 • 0,5 km
 • 2 / 5

Zámek Pelhřimov

 • 0,5 km
 • 1 / 5

Vyhlídka na Pelhřimov z věžě kostela sv. Bartoloměje

 • 0,5 km
 • 2 / 5

Naučná stezka Čeřínek

 • 6 km
 • 4 / 5

Pozice kešek na mapě je záměrně o cca 10 - 30 metrů posunuta náhodným směrem, abychom nenapomáhli náhodným nálezům a příp. zničení či odcizení kešek. Registrovaní hráči geocachingu se pochopitelně k přesné pozici a dalším informacím mohou dostat na svém geocaching profilu.


Komentáře - Křemešník

Přidat komentář


 

Chytrý nákupní seznam Shoppka

Shopka je chytrý nákupní seznam. Umožňuje vám snadno sdílet nákupní seznamy s členy vaší rodiny či domácnosti. Vytvořte si seznam na webu www.shoppka.com nebo ve svém mobilu a snadno jej sdílejte jedním kliknutím. Aplikace funguje na všech mobilních zařízení s Androidem a na iPhonech nebo ve webovém prohlížeči. Všechny funkce jsou zdarma a nevyžadují žádnou registraci.

Mobilní aplikaci můžete stahovat z Google Play a App Store.