Naučná stezka Stará Kouřim (okr. Kolín)

Vytisknout s sebou

Stezka seznamuje především s historií hradiště, které tu v minulosti stálo. Shrnuje také výsledky archeologického průzkumu a dozvíte se i další zajímavosti, např. o Libušině jezírku, o říčce Výrovce, přečtete si pověsti vázající se k Lechově kameni atd.

Trasa je okružní a měří 2 km a začíná na náměstí. Vydáme se po modré turistické značce, sestoupáme po schodech a za mostem začíná okružní stezka dlouhá 2 km. Tady odbočíme k lomu (v minulosti se tu těžil kámen pro stavební průmysl, nyní slouží především horolezcům), pak se vrátíme zpět na naučnou stezku. Vystoupáme po stráni k rulové skalce Lechův kámen pojmenované po mladším bratrovi praotce Čecha. Místo je opředeno mnoha legendami, některé si můžete přečíst na infotabuli, nás zaujalo, že se tu údajně ve středověku upalovaly osoby podezřelé z čarodějnictví. A je odtud krásný výhled na město Kouřim. Nedaleko se také nachází bod, který je v některých zdrojích udáván jako geografický střed Evropy.

Za skálou se dáme doprava a po louce dojdeme k bývalému hradišti, což poznáte podle viditelných valů. Slovanské hradiště bylo vybudováno na návrší v průběhu 9.století. Pokračujeme ke kapličce sv. Víta. Pokračujeme z kopce a u pravotočivé zatáčky si všimneme odbočky doleva k Libušinu jezírku (cca 300 m od hradiště), což je pramen, který zde napájí jezírko a našim předkům sloužil jako zdroj pitné vody. Nyní je jezírko často bez vody a pokud ho chcete vidět v celé své přírodní kráse, vydejte se na výlet po vydatných deštích nebo při jarním tání. Od jezírka se vrátíme na okruh a jdeme opět z kopce po louce a po chvíli lesem podél Výrovky / Kouřimky zpět do města k lomu.

Za návštěvu stojí také místní skanzen. Budete si tu připadat jako v minulém století, při akcích jsou tu k vidění i ukázky lidových řemesel.

Po dešti může být část cesty rozbahněná a Výrovka rozvodněná, proto raději volte suché období, trasa je vhodná pro terénní kočárek.

Hodnocení:

Jak se Vám líbí tento tip na výlet? Ohodnoťte ho kliknutím na hvězdičku nebo přidejte svůj komentář.

Zpět na mapu / seznam výletů
Znáte někoho komu by se mohl líbit tento výlet?

Zajímavosti, které lze na výletě vidět


Fotogalerie výletu

Pro příznivce geocachingu

Poblíž trasy tohoto výletu můžete odlovit tyto kešky:


Turistické známky na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí nejsou žádné turistické známky nebo nálepky.


Dětská hřiště na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí nevíme o žádném dětském hřišti. Pokud o nějakém víte, dejte nám vědět.


Kam na výlet v okolí

Nenašli jsme žádné výlety, které začínají v blízkém okolí tohoto výletu. Pokud víte o nějakém zajímavém cíli dejte nám vědět.


Pozice kešek na mapě je záměrně o cca 10 - 30 metrů posunuta náhodným směrem, abychom nenapomáhli náhodným nálezům a příp. zničení či odcizení kešek. Registrovaní hráči geocachingu se pochopitelně k přesné pozici a dalším informacím mohou dostat na svém geocaching profilu.


Komentáře - Naučná stezka Stará Kouřim

Přidat komentář


 

Přivydělejte si s námi

Jedná se o pohodlný přivýdělek ideální pro rodiče s dětmi, kteří často chodí na dětská hřiště ve svém okolí. Pořídíte několik fotek daného hřiště, na našem webu pohodlně zadáte údaje o hřišti a odměna je Vaše :) Kromě dětských hřišť můžete přidávat také tipy na výlety v celém Česku. Pokud máte zájem o tuto formu spolupráce přečtěte si podmínky spolupráce, případně se rovnou zaregistrujte.

Zobrazit více informací