Naučná stezka Markomanů Dobřichov (okr. Kolín)

Vytisknout s sebou

Stezka začíná na Dobřichovské návsi, vede ze začátku do kopce, na konci vsi už po rovině k Pičhoře a lesíku. Pičhora je významné archeologické naleziště s nejbohatším germánským pohřebištěm v Čechách ze starší doby Římské. Dělníci zde roku 1896 při těžbě štěrku a písku objevili pohřebiště Markomanů, což byl germánský kmen, který se na počátku letopočtu usadil na území dnešního Česka, pod vedením vůdce Marobuda zde vybudovali mocnou říši.

Stezka měří 1,3 km (lze udělat 2 km okruh). Není bezbariérová (týká se však jen schodů pod kostelem, které je možno objet po silnici). Na 8 informačních panelech se dozvíme o archeologických nálezech, o náboženském životě Markomanů, o významu pohřebišť, obětišť, svatyní a kultů, o zemědělství, o způsobu bydlení Germánů, o historii obce a o dějinách kostela Nejsvětější Trojice, o geologii okolí a o PP Sládkova stráň.

Na Pičhoře si prohlédneme kopii germánské svatyně a spalovací hranice, dřevěnou sochu markomanského válečníka, kopii žárového hrobu. Rozhlédneme se po kraji z vyhlídkové plošiny (Pečky a část Polabí). Když se vrátíme na rozcestník a pokračujeme doprava dojdeme z kopce k germánské chatě, kde se pasou koně a za plotem žijí ještě další zvířata. Pak můžeme pokračovat pod kopcem doprava po neznačené cestě a vrátíme se zpět na náves (jinak zdejší značená naučná stezka není okružní).

Nedaleko stezky jižně za hřbitovem najdeme zajímavou přírodní památku – Sládkovu stráň, kde roste řada chráněných rostlin: vstavač kukačka a bradáček vejčitý, na jaře stráň pokrývají tisíce petrklíčů, čili prvosenky jarní.

Hodnocení:

Jak se Vám líbí tento tip na výlet? Ohodnoťte ho kliknutím na hvězdičku nebo přidejte svůj komentář.

Zpět na mapu / seznam výletů
Znáte někoho komu by se mohl líbit tento výlet?

Zajímavosti, které lze na výletě vidět


Fotogalerie výletu

Pro příznivce geocachingu

Poblíž trasy tohoto výletu můžete odlovit tyto kešky:


Turistické známky na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí nejsou žádné turistické známky nebo nálepky.


Dětská hřiště na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí víme o těchto dětských hřištích:

Dobřichov - Menší hřiště v obci Dobřichov, okres Kolín

Kam na výlet v okolí

Výstava vláčků Pečky

 • 0 km
 • 1 / 5

Naučná stezka Stará Kouřim

 • 2,5 - 3 km
 • 2 / 5

Procházka lázeňským městem Poděbrady

 • 2,5 - 3 km
 • 1 / 5

Zámek Poděbrady

 • 0,5 km
 • 1 / 5

Skanzen Kouřim

 • 0 km
 • 1 / 5

Naučná stezka Borky

 • 5 km
 • 2 / 5

Pozice kešek na mapě je záměrně o cca 10 - 30 metrů posunuta náhodným směrem, abychom nenapomáhli náhodným nálezům a příp. zničení či odcizení kešek. Registrovaní hráči geocachingu se pochopitelně k přesné pozici a dalším informacím mohou dostat na svém geocaching profilu.


Komentáře - Naučná stezka Markomanů Dobřichov

Přidat komentář


 

Přivydělejte si s námi

Jedná se o pohodlný přivýdělek ideální pro rodiče s dětmi, kteří často chodí na dětská hřiště ve svém okolí. Pořídíte několik fotek daného hřiště, na našem webu pohodlně zadáte údaje o hřišti a odměna je Vaše :) Kromě dětských hřišť můžete přidávat také tipy na výlety v celém Česku. Pokud máte zájem o tuto formu spolupráce přečtěte si podmínky spolupráce, případně se rovnou zaregistrujte.

Zobrazit více informací