Na zámek Žirovnice (okr. Pelhřimov)

Vytisknout s sebou

Vyrazili jsme na zámek Žirovnice. Auto zůstalo na parkovišti na kraji města (zdarma). Bylo možné zaparkovat i přímo na Havlíčkově náměstí, ale tam to bylo na parkovací hodiny a pouze na 1h, což bychom určitě s prohlídkou zámku nestihli. Jelikož jsme takový klidní turisté, tak si rádi dáme na místě třeba i kávu :-)

Cestička byla dobře značená a hlavně zámek byl již z dálky vidět. Prošli jsme tedy kolem pivovaru, který je jeden ze tří objektů patřících k zámeckému areálu, spolu se špýcharem a zámkem. V každém z nich jsou pak umístěny různé expozice. Tady v pivovaru je to expozice Knoflíkařství a Perleti. Je zde i menší dětské hřiště, kde se s dětmi určitě zastavte.
My jsme šli však na zámek. V pokladně zakoupili lístky, došli si na wc a mohlo se jít na prohlídku. Tento zámek není státní, ale patří městu a to se ho snaží ze všech sil využívat, takže se tam stále něco koná.

V prvních místnostech jsou hlavně odkryté malby na zdech (nástěnné fresky), velká vzácnost. Jedná se o největší unikát u nás. Dále pak procházíme upravenými pokoji, které nastiňují život šlechty tady na zámku. Hodně věcí je zapůjčena, protože většinu vybavení zničil požár v roce 1964. Dostaneme se taky na věž, ze které je vidět Hutní rybník, řečený Hutník či Huťák. Prohlídka je určitě zajímavá, hlavně kvůli nástěnným malbám. Zavítejte tam.

Potom si ještě projdeme okolí zámku, zastavíme se na slíbenou kávičku a pomalu se přesouváme kolem přírodního divadla a špýcharu do města. Projdeme si náměstí a zastavíme se na oběd. Chutnalo nám. No a pak už zase k autu a na další výlet.

Více na www.zirovnice.cz

Hodnocení:

Jak se Vám líbí tento tip na výlet? Ohodnoťte ho kliknutím na hvězdičku nebo přidejte svůj komentář.

Zpět na mapu / seznam výletů
Znáte někoho komu by se mohl líbit tento výlet?

Zajímavosti, které lze na výletě vidět

Fotogalerie výletu

Turistické známky na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí můžete zakoupit tyto turistické známky, nálepky, stampky nebo 3D výletky:


Dětská hřiště na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí víme o těchto dětských hřištích:

Žirovnice - Menší příjemné částečně oplocené hřiště u pivovaru přímo pod zámkem.

Kam na výlet v okolí

Rybníky v okolí obce Počátky

  • 4 - 5 km
  • 2 / 5

Letohrádek svatý Vojtěch a výlet k prameni sv. Vojtěcha

  • 2 - 3 km
  • 1 / 5

Zámek v Kamenici nad Lipou

  • 0 - 1 km
  • 1 / 5

Pozice kešek na mapě je záměrně o cca 10 - 30 metrů posunuta náhodným směrem, abychom nenapomáhli náhodným nálezům a příp. zničení či odcizení kešek. Registrovaní hráči geocachingu se pochopitelně k přesné pozici a dalším informacím mohou dostat na svém geocaching profilu.


Komentáře - Na zámek Žirovnice

Přidat komentář


 

Chytrý nákupní seznam Shoppka

Shopka je chytrý nákupní seznam. Umožňuje vám snadno sdílet nákupní seznamy s členy vaší rodiny či domácnosti. Vytvořte si seznam na webu www.shoppka.com nebo ve svém mobilu a snadno jej sdílejte jedním kliknutím. Aplikace funguje na všech mobilních zařízení s Androidem a na iPhonech nebo ve webovém prohlížeči. Všechny funkce jsou zdarma a nevyžadují žádnou registraci.

Mobilní aplikaci můžete stahovat z Google Play a App Store.