Na rozhlednu Havran (okr. Tachov)

Vytisknout s sebou

Výlet na tuto rozhlednu nepatří k nejkratším, ale kvůli nádhernému výhledu a krásné okolní přírodě stojí za to, jej absolvovat. Cílem výletu je totiž železná rozhledna Havran, stojící na stejnojmenné hraniční hoře v nadmořské výšce 894 metrů n.m. Hora Havran za dob minulého režimu představovala pro naši armádu velmi důležitý strategický bod, umožňující výhled ze tří čtvrtin na německé území. Proto zde byla začátkem 60. let minulého století postavena vojenská věž, sloužící pro sledování radarů tehdejší západoněmecké armády. Původně měla věž pouze dřevěnou konstrukci, ale postupně byla nahrazena 46 metrů vysokou hláskou s ocelovou konstrukcí. Měla úctyhodných 11 pater, dokonce vlastní kuchyň, kotelnu a elektrocentrálu.

Když v roce 1992 armáda objekt opustila, zůstal volně přístupný a díky povětrnostním podmínkám i vandalům postupně chátral, až bylo rozhodnuto o jeho demolici. Té se nakonec podařilo zabránit a za přispění občanského sdružení Klub vojenské historie a sportů Tachov byla roku 2013 věž opravena. Slavnostního otevření pro turisty se rozhledna dočkala 14. června 2014.

V současné době má podobu kovové věže o čtvercovém půdorysu, má 7 pater a vyhlídkový ochoz ve výšce 24,5 metrů nad zemí, na který vede 127 kovových schodů vnitřkem věže.

Rozhledna je celoročně volně přístupná bez poplatku a nabízí nádherný kruhový výhled zejména na německé území, z naší strany můžeme vidět Český i Slavkovský Les a Šumavu.

Přístup: pěšky nebo na kole z osady Stará Knížecí Huť, kam je možné dojet autem nebo autobusem. Odtud nejprve po červené a následně modré turistické značce až k rozhledně, délka cca 6,5km. Vedou sem i cyklostezky EV13, 2171, 2238. Zpět se vracíme stejnou cestou.
Kratší cesta vede z německé strany od parkoviště v Silberhütte, které najdeme u silnice z Altglashütte do Flossenbürgu. Trasa dlouhá asi 2,5 km.

Hodnocení:

Jak se Vám líbí tento tip na výlet? Ohodnoťte ho kliknutím na hvězdičku nebo přidejte svůj komentář.

Zpět na mapu / seznam výletů
Znáte někoho komu by se mohl líbit tento výlet?

Zajímavosti, které lze na výletě vidět

Fotogalerie výletu

Pro příznivce geocachingu

Poblíž trasy tohoto výletu můžete odlovit tyto kešky:


Turistické známky na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí nejsou žádné turistické známky nebo nálepky.


Dětská hřiště na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí nevíme o žádném dětském hřišti.


Kam na výlet v okolí

Naučná stezka Vysoká - Světce

  • 2,5 km
  • 3 / 5

Rozhledna Vysoká

  • 2 - 4 km
  • 3 / 5

Naučná stezka Světecký vrch

  • 5 km
  • 3 / 5

Pozice kešek na mapě je záměrně o cca 10 - 30 metrů posunuta náhodným směrem, abychom nenapomáhli náhodným nálezům a příp. zničení či odcizení kešek. Registrovaní hráči geocachingu se pochopitelně k přesné pozici a dalším informacím mohou dostat na svém geocaching profilu.


Komentáře - Na rozhlednu Havran

Přidat komentář


 

Chytrý nákupní seznam Shoppka

Shopka je chytrý nákupní seznam. Umožňuje vám snadno sdílet nákupní seznamy s členy vaší rodiny či domácnosti. Vytvořte si seznam na webu www.shoppka.com nebo ve svém mobilu a snadno jej sdílejte jedním kliknutím. Aplikace funguje na všech mobilních zařízení s Androidem a na iPhonech nebo ve webovém prohlížeči. Všechny funkce jsou zdarma a nevyžadují žádnou registraci.

Mobilní aplikaci můžete stahovat z Google Play a App Store.