Na Čertovy mlýny a sesuv půdy pod Gírovou (okr. Frýdek-Místek)

Vytisknout s sebou

Čertovy mlýny jsou skalním útvarem u obce Bukovec v těšínské části Beskyd. Jedná se o systém puklinových jeskyní hřebene masivu Gírová, prozkoumaných speology, avšak pro nás smrtelníky jsou přístupné pouze zvenčí. I tak je jedná o krásné místo opředené mnoha legendami.

Jak se k nim dostaneme? Nejjednodušší cesta vede od turistické chaty Gírová po červené turistické značce. Po přibližně 400 metrech narazíme na odbočku vlevo, která nás zavede na úžasné místo - vyhlídku na sesuv půdy pod Gírovou. V roce 2010 se tady sesunul svah o průměrné šířce 300 metrů a propadl se o pár set metrů níže. Unikátní výhled na údolí, které tím vzniklo, je ukázkou toho, co umí udělat pískovcové podloží ve spojení s jílovou vrstvou, které je typické pro tuto část Beskyd.

Vrátíme se ale zpět na hlavní cestu a hned na další křižovatce zamíříme nahoru do kopce malou (bohužel ani nijak značenou) pěšinkou. Ta pravá nás zavede přímo doprostřed Čertových mlýnů, ta směrem vlevo zase nad tento skalní útvar. Podle legend se tu ukrývali zbojníci za dob Jánošíka, čerti tady chtěli mlít neposlušné lidstvo a také tu prý přistávaly čarodějnice. Jeskyně jsou už dnes zasypané, vstupy do puklin jsou kolmé a nebezpečné, ale zvenku je to také krásná podívaná. Všímavý pozorovatel s velkou představivostí najde ve skalách obličej nebo otisk kopyta čerta. Nyní je využívají hlavně horolezci pro zkoumání svých dovedností.

Kdo si troufá, vyleze po skalách nahoru na pěšinku (zvládnou to i menší děti s dopomocí), která ho zavede zpět na chatu Gírová, kdo ne, vrátí se stejnou cestou.

Hodnocení:

Jak se Vám líbí tento tip na výlet? Ohodnoťte ho kliknutím na hvězdičku nebo přidejte svůj komentář.

Zpět na mapu / seznam výletů
Znáte někoho komu by se mohl líbit tento výlet?

Zajímavosti, které lze na výletě vidět

Fotogalerie výletu

Pro příznivce geocachingu

Poblíž trasy tohoto výletu můžete odlovit tyto kešky:


Turistické známky na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí můžete zakoupit tyto turistické známky, nálepky, stampky nebo 3D výletky:


Dětská hřiště na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí nevíme o žádném dětském hřišti.


Kam na výlet v okolí

Výšlap na Gírovou

 • 7,5 km
 • 3 / 5

Prales Mionší v Beskydech

 • 7 - 8 km
 • 3 / 5

Z chaty Hrádek na Filipku

 • 4 km
 • 2 / 5

Z centra Hrádku na chatu Hrádek

 • 7 - 8 km
 • 2 / 5

Z Kozince na Ostrý

 • 8 km
 • 4 / 5

Z Nýdku na Velký Sošov

 • 6 km
 • 4 / 5

Pozice kešek na mapě je záměrně o cca 10 - 30 metrů posunuta náhodným směrem, abychom nenapomáhli náhodným nálezům a příp. zničení či odcizení kešek. Registrovaní hráči geocachingu se pochopitelně k přesné pozici a dalším informacím mohou dostat na svém geocaching profilu.


Komentáře - Na Čertovy mlýny a sesuv půdy pod Gírovou

Přidat komentář


 

Chytrý nákupní seznam Shoppka

Shopka je chytrý nákupní seznam. Umožňuje vám snadno sdílet nákupní seznamy s členy vaší rodiny či domácnosti. Vytvořte si seznam na webu www.shoppka.com nebo ve svém mobilu a snadno jej sdílejte jedním kliknutím. Aplikace funguje na všech mobilních zařízení s Androidem a na iPhonech nebo ve webovém prohlížeči. Všechny funkce jsou zdarma a nevyžadují žádnou registraci.

Mobilní aplikaci můžete stahovat z Google Play a App Store.