Kostel sv.Gorharda ve Slaném (okr. Kladno)
Vytisknout s sebou
Kostel sv.Gorharda je jedna z nejstarších památek královského města Slaný, které je od Prahy vzdálené 35 kilometrů.
Pokud do města přijedete autobusem k autobusovému nádraží, tak starý kostel hned uvidíte od autobusového nádraží. Jedná se o krásný katolický kostel, který má nádherné gotické prvky. Tento gotický kostel však vznikl přestavbou původní románské baziliky. Tato románská bazilika byla postavena už počátkem 12. století, takže se jedná o jednu z nejstarších památek města. V letech 1450 až 1520 byla provedena tehdy moderní gotická přestavba, kdy bylo z velké části na starších základech zaklenuto zcela nové. Velkou a nákladnou rekonstrukcí prošel kostel ještě na konci 19. století a v 70 letech minulého století.
Nyní je kostel veřejnosti přístupný. V útrobách kostela se můžete těšit, že uvidíte nádherné gotické síťové klenby a pozdně gotický krov, který je původní. V kostele ještě uvidíte cínovou křtitelnici nebo a barokní oltář 18. století. Z 18. století jsou rovněž varhany.
Východně od chrámu jsou v místech hodně staré bažiny pozůstatky vodního příkopu, který dobře chránil přilehlou výstavní Pražskou bránu s předbraním. Dnes je tady lokalita spíše využívána jako požární nádrž, místo je však stále nazýváno Brod. Kolem kostela je pak areál místního děkanství, který má ve Slaném sídlo.
Hodnocení:
Jak se Vám líbí tento tip na výlet? Ohodnoťte ho kliknutím na hvězdičku nebo přidejte svůj komentář.Zpět na mapu / seznam výletů
- Turistický region
- Střední Čechy
- Délka výletu
- 0 - 1 km
- Náročnost
- 1 / 5
- Časová náročnost
- 0 - 1 hod.
- Typ trasy
- jen cíl
Zajímavosti, které lze na výletě vidět