Kostel sv. Ignáce na Karlově náměstí v Praze (okr. Praha 2)

Vytisknout s sebou

Kostel sv. Ignáce najdete na Karlově náměstí v Praze. Jedná se nádhernou raně barokní sakrální stavbu, která je již neodmyslitelnou budovou, kterou Pražané každý den míjejí, když jedou tramvají směrem k náměstí Míru.

Kostel sv. Ignáce je jezuitský kostel, který patří mezi významné raně barokní stavby. Je to velký kostel, který je třetí největším jezuitským kostelem v Evropě. Hlavním architektem celé stavby je Carlo Lurago, který si jako vzor pro stavbu této sakrální budovy vybral hlavní římský jezuitský chrám Il Gesù.

Na vrcholku průčelí chrámu najdete sochu sv. Ignáce, což byl zakladatel jezuitského řádu. Sv. Ignác má nad svou hlavou pozoruhodnou svatozář, která obklopuje celé světcovo tělo. Tato neobvyklá svatozář byla v raně barokní době chápána jako značně nepatřičná a velmi pobuřující. Dle přísných a roky zaběhaných církevních pravidel mohl mít svatozář kolem celého těla pouze Ježíš Kristus, ale Jezuitský řád měl v té době tak pevné a silné postavení, že si tuto výstřednost mohl prostě a jednoduše dovolit.

Další neobvyklou zajímavostí jezuitského chrámu je velký latinský nápis na tympanonu, který k vlastnímu textu připojuje i chronogram. Celý text zní latinsky takto: MAIORI DEI GLORIAE et SANCTI IGNAZII HONORI PIAETAS EREXIT. Dále je zde připojen letopočet 1671, což byl rok, kdy byla socha sv. Ignáce umístěna na střechu kostela. Celý latinský nápis pak hovoří o chvále a poctě sv. Ignáci.

Hodnocení:

Jak se Vám líbí tento tip na výlet? Ohodnoťte ho kliknutím na hvězdičku nebo přidejte svůj komentář.

Zpět na mapu / seznam výletů
Znáte někoho komu by se mohl líbit tento výlet?

Zajímavosti, které lze na výletě vidět

Fotogalerie výletu

Turistické známky na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí můžete zakoupit tyto turistické známky, nálepky, stampky nebo 3D výletky:


Dětská hřiště na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí víme o těchto dětských hřištích:

Pizza Nuova - Pěkný herní koutek, kde se vaše děti určitě zabaví.
Preslova - Malé moderní dětské hřiště na Smíchově
Letní cvičiště Mrázovka - Střední hřiště se nachází v areálů TJ Sokol I Smíchov - Letní cvičiště Mrázovka. V bezprostřední blízkosti se nachází tenis, volejbal a beach-volejba...
Náprstkovo muzeum - Malý dětský koutek v areálu muzea
Rajská zahrada I. - Dětské hřiště uprostřed parku, vybudované místo nevyužívaného hřiště na Pétanque. Tvořeno dřevěno-lanovou prolézací sestavou.
Rajská zahrada - stolní tenis - Dva stoly na stolní tenis, umístěné v klidném prostřední pěkného parku nedaleko centra Prahy.
Rajská zahrada - venkovní posilovna - Venkovní posilovna pro veřejnost umístěná v krásném a klidném prostředí městského parku. Na ploše obklopené zelení je umístěno 9 stanovišť se cvičební...
Žofín hřiště - Super nápad, udělat na ostrově s parkem hřiště. Hned vedle je ještě vláček Žofín viz jiný popis z hřiští. Dá se tu strávit prostě spousty času :)
Riegrovy sady - Výborně vybavené dětské hřiště na kraji Riegrových sadů. Je zde sociální zařízení, velké množství herních prvků a ve večerních hodinách osvětleno lamp...
Dopravní hřiště u muzea policie - Dopravní hřiště v areálu muzea policie.
Porodnice Podolí - Málé dětské hřiště, přímo v areálu porodnice v Podolí.
Dětský vláček Žofín - Dětský vláček Český lvíček se nachází na Žofíně, vedle dětského hřiště. Je určen pro menší děti ve věku cca od 2 do 8 let. Jedna jízda (3 kola) stojí ...
Lumírova - Malé dětské hřiště v Lumírových sadech na Vyšehradě
Vyšehradské sady - Veřejné dětské hřiště na Vyšehradě s pěknými dřevěnými sochami. Je určeno pro děti od 3 do 15 let
V zahradě Kinských - Rozsáhlé, udržované hřiště v zahradě Kinských se nachází nedaleko tramvajové zastávky Švandovo divadlo. Hřiště je určeno všem věkovým kategoriím.

Kam na výlet v okolí

Park na Karlově náměstí

 • 0 - 0,5 km
 • 1 / 5

Chrám sv. Cyrila a Metoděje v Praze

 • 0 - 0,5 km
 • 3 / 5

Kostel sv. Štěpána v Praze

 • 0 km
 • 1 / 5

Braunův dům v Praze

 • 0 - 0,5 km
 • 2 / 5

Novoměstská radnice v Praze

 • 0 km
 • 3 / 5

Kostel sv. Václava

 • 0 - 0,5 km
 • 1 / 5

Rotunda sv. Longina v Praze

 • 0 - 0,5 km
 • 2 / 5

Kostel sv. Jana Nepomuckého

 • 0 - 0,5 km
 • 2 / 5

Emauzský klášter v Praze

 • 0 - 1 km
 • 1 / 5

Tančící dům

 • 0 - 0,5 km
 • 2 / 5

Pozice kešek na mapě je záměrně o cca 10 - 30 metrů posunuta náhodným směrem, abychom nenapomáhli náhodným nálezům a příp. zničení či odcizení kešek. Registrovaní hráči geocachingu se pochopitelně k přesné pozici a dalším informacím mohou dostat na svém geocaching profilu.


Komentáře - Kostel sv. Ignáce na Karlově náměstí v Praze

Přidat komentář


 

Chytrý nákupní seznam Shoppka

Shopka je chytrý nákupní seznam. Umožňuje vám snadno sdílet nákupní seznamy s členy vaší rodiny či domácnosti. Vytvořte si seznam na webu www.shoppka.com nebo ve svém mobilu a snadno jej sdílejte jedním kliknutím. Aplikace funguje na všech mobilních zařízení s Androidem a na iPhonech nebo ve webovém prohlížeči. Všechny funkce jsou zdarma a nevyžadují žádnou registraci.

Mobilní aplikaci můžete stahovat z Google Play a App Store.