Zřícenina hradu Pravda (okr. Louny)

Vytisknout s sebou

Dnešní výlet nás zavede na zříceninu hradu Pravda, která se nachází v lese na kopci mezi obcemi Pněluky a Domoušice, v oblasti přírodního parku Džbán, v nadmořské výšce 481 metrů. Původně se jednalo o gotický hrad, vystavění ve třicátých letech 15. století stavitelem Benešem z Kolovrat. Hrad již od svého počátku nesloužil jako honosné sídlo, ale byl využíván jako opěrný bod a útočiště během válečných dob. Do dnešního rozsahu ho dostavěl až později Benešův syn Jan. Od roku 1964 je chráněna jako kulturní památka.
V současné době je zřícenina volně přístupná a prohlédnout si zde můžeme zbytky obvodového zdiva, část věže a několik obranných prvků hradu. Zřícenina je také často využívána příznivci trampingu na přenocování, je zde ohniště, kde je možné opéct si s dětmi buřty.

Ke zřícenině se můžeme dostat ze čtyř stran, na rozcestí pod hradem se setkávají hned tři turistické značky: zelená TZ z obce Pnětluky, žlutá TZ z obce Domoušice nebo modrá TZ procházející z Pnětluk přes Pravdu až do Kounova. Nejkratší a nejméně náročná je cesta z obce Domoušice, kde je možno zaparkovat u vlakového nádraží a po značené cestě dojít za stálého stoupání asi 2km ke zřícenině (znázorněno na mapě). Cesta vede až na rozcestí Pod Pravdou po trase Naučné stezky Kounovské kamenné řady. Zpět se vracíme stejnou cestou.

V blízkosti hradu vede ještě cca 2,5km dlouhá Naučná stezka Na Pravdě.

Hodnocení:

Jak se Vám líbí tento tip na výlet? Ohodnoťte ho kliknutím na hvězdičku nebo přidejte svůj komentář.

Zpět na mapu / seznam výletů
Znáte někoho komu by se mohl líbit tento výlet?

Zajímavosti, které lze na výletě vidět

Fotogalerie výletu

Pro příznivce geocachingu

Poblíž trasy tohoto výletu můžete odlovit tyto kešky:


Turistické známky na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí můžete zakoupit tyto turistické známky, nálepky, stampky nebo 3D výletky:


Dětská hřiště na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí nevíme o žádném dětském hřišti.


Kam na výlet v okolí

Zámek Nový Hrad

  • 0 - 1 km
  • 1 / 5

Rozhledna Mackova hora

  • 0 - 0,5 km
  • 2 / 5

Archeologický skanzen Březno

  • 0 - 2 km
  • 1 / 5

Muzeum T.G.M. v Rakovníku

  • 0,5 km
  • 1 / 5

Pozice kešek na mapě je záměrně o cca 10 - 30 metrů posunuta náhodným směrem, abychom nenapomáhli náhodným nálezům a příp. zničení či odcizení kešek. Registrovaní hráči geocachingu se pochopitelně k přesné pozici a dalším informacím mohou dostat na svém geocaching profilu.


Komentáře - Zřícenina hradu Pravda

Přidat komentář


 

Chytrý nákupní seznam Shoppka

Shopka je chytrý nákupní seznam. Umožňuje vám snadno sdílet nákupní seznamy s členy vaší rodiny či domácnosti. Vytvořte si seznam na webu www.shoppka.com nebo ve svém mobilu a snadno jej sdílejte jedním kliknutím. Aplikace funguje na všech mobilních zařízení s Androidem a na iPhonech nebo ve webovém prohlížeči. Všechny funkce jsou zdarma a nevyžadují žádnou registraci.

Mobilní aplikaci můžete stahovat z Google Play a App Store.