Žižkovský televizní vysílač (okr. Praha 3)

Vytisknout s sebou

Žižkovský televizní vysílač, stojící na návrší v Mahlerových sadech na Žižkově, je bezesporu nejvýraznější dominantou Prahy. Je viditelný prakticky z každého místa v Praze a o jeho vzhledu již bylo napsáno mnoho kritik. Již několikrát se v různých světových anketách zařadil na první místa žebříčku nejošklivějších staveb světa. Vysloužil si také mnohé přezdívky jako např. Jakešův prst či Kosmická raketa.

Jeho výstavba byla navrhována již v roce 1978, ale k samotné stavbě došlo až v letech 1985 až 1992, kdy byl také oficiálně zpřístupněn a zprovozněn. Nahradil tak televizní i radiový vysílač, který do té doby fungoval na Petřínské rozhledně. Věž vysílače je tvořena třemi ocelovými tubusy, v nichž vedou osobní i nákladní výtahy a evakuační schodiště. Celkově je vysoká 216 metrů a ve výšce 93 metrů nad zemí jsou umístěny tři vyhlídkové kabiny pro návštěvníky, ke kterým je možné se dostat jen výtahem. V jedné z nich mohou návštěvníci kromě výhledu ve speciálních sedačkách slyšet i zvuky Prahy – např. Staroměstský orloj, zvony katedrály sv. Víta, cinkání tramvají aj.

Z věže je opravdu výborný kruhový rozhled na celou Prahu, ale i na vzdálené vrcholky Krkonoš, Orlických, Jizerských či Krušných hor a také na panoramata Českého středohoří.
Ve věži najdeme také luxusní restauraci, kavárnu a také jednopokojový hotel. Od 29. května 2000 je na venkovním plášti věže umístěno deset obřích soch černých miminek, jejichž autorem je sochař David Černý. Instalovány zde byly v rámci projektu Praha - evropské město kultury.

V parku u základny věže můžeme navštívit hřiště na minigolf, dětské hřiště, zahradní restauraci nebo si můžete udělat na vyhrazených místech na trávníku piknik.

Přístup: městskou hromadnou dopravou – např. tramvajová zastávka Olšanské náměstí nebo linka A metra (stanice Jiřího z Poděbrad)

Otevírací doba: denně 9 - 24 hodin, která může být některé dny omezena z důvodu konání soukromých společenských akcí. Proto se radši předem podívejte na
www.towerpark.cz/observator/, kde se o případných změnách dozvíte.

Vstupné: dospělí 250 Kč, senioři 200 Kč, dítě od 3-14let 160 Kč, rodina (2+3) 590 Kč.

Hodnocení:

Jak se Vám líbí tento tip na výlet? Ohodnoťte ho kliknutím na hvězdičku nebo přidejte svůj komentář.

Zpět na mapu / seznam výletů
Znáte někoho komu by se mohl líbit tento výlet?

Zajímavosti, které lze na výletě vidět

Fotogalerie výletu

Turistické známky na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí můžete zakoupit tyto turistické známky, nálepky, stampky nebo 3D výletky:


Dětská hřiště na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí víme o těchto dětských hřištích:

Pizza Nuova - Pěkný herní koutek, kde se vaše děti určitě zabaví.
Rajská zahrada I. - Dětské hřiště uprostřed parku, vybudované místo nevyužívaného hřiště na Pétanque. Tvořeno dřevěno-lanovou prolézací sestavou.
Rajská zahrada - stolní tenis - Dva stoly na stolní tenis, umístěné v klidném prostřední pěkného parku nedaleko centra Prahy.
Rajská zahrada - venkovní posilovna - Venkovní posilovna pro veřejnost umístěná v krásném a klidném prostředí městského parku. Na ploše obklopené zelení je umístěno 9 stanovišť se cvičební...
Taškentská - Malé dětské hřiště, které tvoří již jen dvě pískoviště, pomalu zarůstající travou.
Turkmenská - Již starší dětské hřiště přímo naproti vstupu do mateřské školy - bohužel už v dost špatném stavu, zasloužilo by si rekonstrukci. Hřiště je volně přís...
Tádžická - sportovní - Sportovní hřiště s asfaltovým povrchem vhodné pro míčové hry - s částečným oplocením.
Tádžická - Pěkné opravené hřiště mezi činžovními domy s dostatečným množstvím herních prvků.
Kazašská - Malé dětské hřiště mezi činžovními domy, které by si určitě zasloužilo rekonstrukci. Pískoviště jsou již zarostlá trávou.
Kazašská - sportovní - Asfaltové sportovní hřiště mezi činžovními domy určené pro míčové hry, částečně oplocené.
K Louži - Malé dětské hřiště určené nejmenším dětem, ukryté ve vnitrobloku činžovních domů.
Heroldovy sady - sportovní - Sportovní hřiště tvořené několika posilovacími stroji a betonovým stolem na stolní tenis. Umístěno v zeleni, na kraji parku u ulic Kodaňská a Estonská...
Heroldovy sady - Menší hřiště na okraji Heroldových sadů u vstupu z ulice Norská. Hřiště je v oplocené části sadů, která má omezenou otevírací dobu!!!
Tolstého - Pěkné velké hřiště u kostela na náměstí Svatopluka Čecha. Dominuje mu velká prolézací sestava určená spíše větším dětem.
Slovinská - Menší hřiště na náměstí Svatopluka Čecha, určené spíše větším dětem. U hřiště stojí hmyzí hotel.

Kam na výlet v okolí

Starý židovský hřbitov Praha Žižkov

 • 0 - 1 km
 • 1 / 5

Kostel Nejsvětějšího srdce Páně

 • 0,5 km
 • 1 / 5

Park Rajská zahrada

 • 0 - 1 km
 • 2 / 5

Kostel sv. Ludmily

 • 0,5 km
 • 1 / 5

Kostel sv. Václava ve Vršovicích

 • 0 km
 • 1 / 5

Národní muzeum Praha

 • 0 - 1 km
 • 2 / 5

Toulky historickým centrem Prahy

 • 3 - 4 km
 • 1 / 5

Kostel sv. Jindřicha a sv. Kunhuty

 • 0,5 - 1 km
 • 1 / 5

Film Legends Museum v Praze - cesta do světa filmových hvězd

 • 0 km
 • 1 / 5

Jindřišská věž

 • 0 - 1 km
 • 3 / 5

Muchovo muzeum v Praze

 • 0 km
 • 2 / 5

Pozice kešek na mapě je záměrně o cca 10 - 30 metrů posunuta náhodným směrem, abychom nenapomáhli náhodným nálezům a příp. zničení či odcizení kešek. Registrovaní hráči geocachingu se pochopitelně k přesné pozici a dalším informacím mohou dostat na svém geocaching profilu.


Komentáře - Žižkovský televizní vysílač

Přidat komentář


 

Chytrý nákupní seznam Shoppka

Shopka je chytrý nákupní seznam. Umožňuje vám snadno sdílet nákupní seznamy s členy vaší rodiny či domácnosti. Vytvořte si seznam na webu www.shoppka.com nebo ve svém mobilu a snadno jej sdílejte jedním kliknutím. Aplikace funguje na všech mobilních zařízení s Androidem a na iPhonech nebo ve webovém prohlížeči. Všechny funkce jsou zdarma a nevyžadují žádnou registraci.

Mobilní aplikaci můžete stahovat z Google Play a App Store.