Železniční muzeum v Ostravě (okr. Ostrava-město)

Vytisknout s sebou

Na nádraží Ostrava-střed je umístěna zajímavá expozice Železničního muzea moravskoslezského, ve které můžete vidět historické stejnokroje železničářů či železniční artefakty z 19. století.

Mezi nejzajímavější exponáty muzea patří skloník, což je železniční ukazatel, který sděloval strojvedoucímu o spádu nebo stoupání trati. Vystavený skloník byl v minulosti umístěn na železniční trati mezi Svinovem a vítkovickými železárnami. Je tak starý, že pamatuje Severní dráhu rakouského císaře Ferdinanda.

Dětské návštěvníky zaujmou především modely vláčků. Milovníky historie dráhy pak potěší dokumenty z dob Rakousko-Uherska. Na vlastní oči zde uvidíte výnosy císaře Františka Josefa I. nebo protokol o pochůzce, když se chystala trať koňské dráhy. Ta směřovala z vítkovických železáren na hlavní ostravské nádraží v Ostravě Přívozu.

Dále jsou zde k vidění elektromechanické řídicí přístroje výpravčího nebo modelová železnice, která disponuje třemi samostatnými okruhy, přičemž na každém okruhu jezdí jedna vlaková souprava. Další vlaky tehdejších drah pak stojí v klidu na kolejích.

Expozice má ještě hodně velkých tabulí, na kterých se dozvíte, jak se postupem času vyvíjela železničářská uniforma nebo hodnosti. Vstupné do muzea činí 130 korun pro dospělého a 80 korun pro děti. Rodinná vstupenka stojí 280 korun.

www.zmms.cz

Hodnocení:

Jak se Vám líbí tento tip na výlet? Ohodnoťte ho kliknutím na hvězdičku nebo přidejte svůj komentář.

Zpět na mapu / seznam výletů
Znáte někoho komu by se mohl líbit tento výlet?

Zajímavosti, které lze na výletě vidět

Fotogalerie výletu

Turistické známky na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí můžete zakoupit tyto turistické známky, nálepky, stampky nebo 3D výletky:


Dětská hřiště na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí víme o těchto dětských hřištích:

Ve Farské zahradě - Malé dětské hřiště v areálu Farské zahrady.
U Slezskoostravského hradu - Malé dětské hřiště vedle hradu.
Černá louka - Pěkné moderní dětské hřiště v blízkosti výstaviště.
ZŠ Gen. Janka - Hřiště se nachází u domu poblíž základní školy Gen. Janka v Ostravě-Mariánských horách. Je sice menší, ale v příjemném prostředí.
Človíčkov - Hrací koutek Človíčkov vám nabízí užít si příjemné chvíle v prostorách plných her a zábavy. Každé dítě si zde příjde na své. Samozřejmostí je možnost ...
Dětský koutek Dianka - Nově otevřený dětský koutek vás zve za zábavou pro vaše děti. Nachází se v komplexu Futurum Ostrava, vedle HM Tesco. Pro děti je připraven skákací hra...
Dětský koutek Chachárek - Zkuste zavítat do dětského koutku s hlídáním v Ostravě. Na děti čeká prostor plný zábavy, který je přizpůsobený dětem a jejich hraní. Z výběru hraček ...
FUN play Ostrava - FunPlay Ostrava je dětské hřiště v areálu Fungolf. To znamená, že Vy můžete hrát golf, nebo si dát kávu a mezitím si budou vaše ratolesti hrát v dětsk...
Černá louka - Krásné nové dětské hřiště na Černé louce. Na hřišti najdete několik prolézacích sestav s klouzačkami, velké pískoviště i posezení pro dospělé.
Sady Milady Horákovké - Krásné nově zrekonstruované a hlavně moderní hřiště, kde se nemusíte o vaše děti bát!
Náměstí Biskupa Bruna - Pěkné velké hřiště, kterému dominují lanové prolézačky.
Karolínská 1510 - Moderní dětské hřiště dostupné široké veřejnosti zdarma.
Na Jízdárně 3020 - Opravdu velmi moderně spracované dětské hřiště, které má vašim dětem co nabídnout!
Hornická - Krásné velké dětské hřiště kombinované s dopravním hřištěm v areálu MŠ v Hornické ulici.
Keltičkova - Krásné velké moderní hřiště s pryžovým povrchem.

Kam na výlet v okolí

Muzeum hraček v Ostravě

 • 0 km
 • 1 / 5

Městská památková zóna Moravská Ostrava

 • 4,5 - 5 km
 • 1 / 5

Galerie výtvarného umění Ostrava

 • 0 - 0,5 km
 • 2 / 5

Divadlo Antonína Dvořáka v Ostravě

 • 0 - 0,5 km
 • 1 / 5

Krausova vila v Ostravě

 • 0 - 0,5 km
 • 1 / 5

Naučná stezka Slezská Ostrava

 • 5 - 6 km
 • 2 / 5

Miniuni - svět miniatur a Pohádkový sklep strašidel

 • 0 - 2 km
 • 1 / 5

Výstaviště Černá louka

 • 0 - 1 km
 • 1 / 5

Bazilika Božského spasitele v Ostravě

 • 0 km
 • 1 / 5

Lezecké centrum Ostrava Hlubina

 • 0 km
 • 1 / 5

Pozice kešek na mapě je záměrně o cca 10 - 30 metrů posunuta náhodným směrem, abychom nenapomáhli náhodným nálezům a příp. zničení či odcizení kešek. Registrovaní hráči geocachingu se pochopitelně k přesné pozici a dalším informacím mohou dostat na svém geocaching profilu.


Komentáře - Železniční muzeum v Ostravě

Přidat komentář


 

Chytrý nákupní seznam Shoppka

Shopka je chytrý nákupní seznam. Umožňuje vám snadno sdílet nákupní seznamy s členy vaší rodiny či domácnosti. Vytvořte si seznam na webu www.shoppka.com nebo ve svém mobilu a snadno jej sdílejte jedním kliknutím. Aplikace funguje na všech mobilních zařízení s Androidem a na iPhonech nebo ve webovém prohlížeči. Všechny funkce jsou zdarma a nevyžadují žádnou registraci.

Mobilní aplikaci můžete stahovat z Google Play a App Store.