Vlašský špitál v Praze (okr. Praha 1)
Vytisknout s sebou
Vlašský špitál najdete na Malé Straně pod Pražským hradem. Jedná se historický komplex několika budov, který neodmyslitelně patří ke koloritu Malé Strany.
Celý komplex byl budován v první polovině 17. století. Uvnitř jsou mimo jiné kaple P. Marie a sv. Karla Boromejského. Vlašský špitál byl budován přestavbou starších domů. Po zrušení špitálu v roce 1792 jej Vlaši opět obnovili roku 1804. Uvnitř špitálu jsou stále k vidění kaple P. Marie a sv. Karla Boromejského, obě už však neplní svou funkci, takže byly řádně odsvěcené. Obě kaple však tvoří součást špitálu při Vlašsské ulici. Dodnes v sálovém prostoru s kupolí uvidíte štukatury. V kostele byl roku 1737 pohřben italský stavitel Bartolomeo Scotti.
Bývalý špitál má číslo popisné 335. Jedná se o stavební komplex s arkádovým dvorem, který byl vybudovaný na místě několika starších měšťanských domů. V severovýchodní části je při Šporkově ulici malý dvůr, který je ohrazený malou zdí se dvěma pilíři a mřížovými vrátky. Na centrálním vrcholně barokním průčelí, které vede do Vlašské ulice, najdete osazenou pamětní desku. Dále je v areálu špitálu kašna, která má tvar čtyřlistu. Nedílnou součástí areálu je také zahrada. Od roku 1921 slouží Vlašská špitál jako Italské kulturní středisko. V současné době zde sídlí Italský kulturní institut, který velmi často pořádá výstavy.
https://iicpraga.esteri.it/cs/
Hodnocení:
Zpět na mapu / seznam výletů


- Turistický region
- Praha
- Délka výletu
- 0 - 1 km
- Náročnost
- 1 / 5
- Časová náročnost
- 0,5 - 1 hod.
- Typ trasy
- jen cíl
Zajímavosti, které lze na výletě vidět