Rozhledna na Hořickém chlumu (okr. Jičín)

Vytisknout s sebou

Město Hořice v Podkrkonoší nabízí pro milovníky rozhleden hned dvě lákadla v podobě dvou vyhlídkových věží. Starší z nich – Masarykovu věž samostatnosti najdete popsanou zde - https://www.venkazdyden.cz/tip-na-vylet/masarykova-vez-samostatnosti-v-horicich/2916. Zde se budeme věnovat mladší z obou věží a to rozhledně, která dostala název podle Hořického vrchu, na jehož návrší stojí. Toto návrší najdeme asi 2km severně od centra města. V roce 1998 zde byla v nadmořské výšce 410 metrů n. m. postavena železná věž sloužící primárně pro telekomunikační účely, která však byla opatřena také vyhlídkovým ochozem pro turisty. Oficiální zpřístupnění pro veřejnost proběhlo 30. května 1999.

Celková výška věže je necelých 42 metrů s vyhlídkovým ochozem ve výšce 27 metrů nad zemí. Přístup na vyhlídkový ochoz je zajímavě řešený – vedou sem totiž dvě schodiště, jedno určené pro výstup nahoru a druhé pro sestup dolů. Abychom se mohli pokochat vyhlídkou, musíme vystoupat celkem 142 schodů, spirálovitě se otáčejících středem věže. Odměnou nám pak bude téměř kruhový výhled jak na město Hořice, tak na část Podkrkonoší s dominantním vrchem Zvičina, dále na vrcholy Krkonoš, Orlických hor, uvidíme Jičínskou pahorkatinu se svými významnými vrcholy a za dobré viditelnosti i Žižkovský vysílač v Praze nebo Králický Sněžník.

Otevírací doba:
květen-září (soboty, neděle a svátky) 9:00-18:00 hod.,
říjen (soboty, neděle a svátky) 9:00-17:00 hod.

O rozhlednu se stará KČT Hořice, s nimiž je možnost domluvit návštěvu i mimo otevírací dobu.

Vstup je zpoplatněný.

Přístup:
K rozhledně je možno dojet autem, je zde prostor pro parkování (bez poplatku). Vyjeďte z Hořic po silnici č. 501 směrem na Lázně Bělohrad, u lesa pak po levé straně najdete odbočku na polní cestu (je zde také ukazatel k rozhledně), po které dojedete až pod rozhlednu.

Pěšky sem můžete dojít z náměstí Jiřího z Poděbrad v centru města buď po žluté nebo po červené TZ, případně můžete procházku pojmout jako okruh v délce cca 4km. Z červené značky je možné udělat si na rozcestí u Hlohové kaple ještě odbočku a navštívit Masarykovu věž samostatnosti – cestu si tak prodloužíte asi o půl kilometru.

Hodnocení:

Jak se Vám líbí tento tip na výlet? Ohodnoťte ho kliknutím na hvězdičku nebo přidejte svůj komentář.

Zpět na mapu / seznam výletů
Znáte někoho komu by se mohl líbit tento výlet?

Zajímavosti, které lze na výletě vidět

Fotogalerie výletu

Turistické známky na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí můžete zakoupit tyto turistické známky, nálepky, stampky nebo 3D výletky:


Dětská hřiště na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí víme o těchto dětských hřištích:

Venkovní posilovna - Volně přístupná venkovní posilovna pro všechny, vedle dětského hřiště ve Smetanových sadech. Toalety jsou umístěny nedaleko u konce parku.
Chlum u Hořic - Pěkné a udržované dětské hřiště na návsi menší obce s dřevěnou historickou zvoničkou.
U Jízdárny - Malé, ale funkční dětské hřiště poslouží vašim dětem při občerstvení v Restauraci U Jízdárny.
Přemyslova - Starší zapomenuté dětské hřiště s retro kovovými prvky.
Smetanovy sady II. - Nové dětské hřiště ve Smetanových sade, v blízkosti najdete i hřiště s posilovacími prvky pro dospělé.
Smetanovy sady I. - Dětské hřiště v příjemném prostředí Smetanových sadů v Hořicích.
EX pivovar Hořice - Dětské hřiště u restaurace v Hořicích.
Janderova - Malé, starší dětské hřiště v sídlišti.
Rákosníčkovo hřiště Hořice - Krásné nové sídlištní hřiště vybudované Lidlem.

Kam na výlet v okolí

Masarykova věž samostatnosti v Hořicích

 • 0 km
 • 1 / 5

Sochařský park U Sv. Gotharda

 • 0 - 1 km
 • 1 / 5

Z Hořic do Lázní Bělohrad na kole i pěšky

 • 13 - 14 km
 • 5 / 5

Z Lázní Bělohrad na sopku do Hřídelce a dále do Nové Paky

 • 13 km
 • 3 / 5

Lázně Bělohrad a pohádková stezka Pardoubek

 • 2 - 4 km
 • 1 / 5

Hrad Pecka

 • 0 km
 • 2 / 5

Hoříněvská bažantnice

 • 0 - 2 km
 • 1 / 5

Přehrada Les království

 • 0 - 1 km
 • 1 / 5

Zoo Dvůr Králové nad Labem

 • 1 - 5 km
 • 1 / 5

Pozice kešek na mapě je záměrně o cca 10 - 30 metrů posunuta náhodným směrem, abychom nenapomáhli náhodným nálezům a příp. zničení či odcizení kešek. Registrovaní hráči geocachingu se pochopitelně k přesné pozici a dalším informacím mohou dostat na svém geocaching profilu.


Komentáře - Rozhledna na Hořickém chlumu

Přidat komentář


 

Chytrý nákupní seznam Shoppka

Shopka je chytrý nákupní seznam. Umožňuje vám snadno sdílet nákupní seznamy s členy vaší rodiny či domácnosti. Vytvořte si seznam na webu www.shoppka.com nebo ve svém mobilu a snadno jej sdílejte jedním kliknutím. Aplikace funguje na všech mobilních zařízení s Androidem a na iPhonech nebo ve webovém prohlížeči. Všechny funkce jsou zdarma a nevyžadují žádnou registraci.

Mobilní aplikaci můžete stahovat z Google Play a App Store.