Hrad Pecka (okr. Jičín)

Vytisknout s sebou

Částečná zřícenina původně gotického hradu Pecky ze 13. až 14. století se tyčí nad stejně pojmenovaným městysem. Ze zachovalých ochozů a z hradní vyhlídky je skutečně nádherný rozhled do kraje a zejména pak na Krkonoše a Sněžku, dále uvidíme Černou Horu, a vrcholy okolních kopců jako je Zvičina, Kumburk, Bradlec a Tábor.
Hrad nabízí návštěvníkům dva prohlídkové okruhy:
Historická trasa – během níž se dozvíme mnoho zajímavostí o životě a díle Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic, seznámíme se s historií hradu a městečka Pecka a prohlédneme si černou kuchyni.
Trasa pojmenovaná Harantovské sklepy, kterou doporučujeme rodinám s dětmi. Děti se zde mohou prostřednictvím několika interaktivních prvků seznámit s historií hravým způsobem. Nahlédneme do každodenního života hradu, prohlídka přibližuje zejména tehdejší zásobování hradu, uskladňování a přípravu potravin, hygienu tehdejších obyvatel. Prohlédneme si také středověkou mučírnu.

Na hradě se v letní sezoně konají různé kulturní akce pro děti i dospělé, jsou zde převáděna dobová šermířská představení.

Otevírací doba:
Otevřeno je v dubnu a v říjnu: o víkendu a ve svátek od 9 do 16 hodin.
Od května do října je otevřeno každý den kromě pondělí od 9 do 17 hodin

Vstupné:
Jednotlivé okruhy: dospělí 50 Kč, důchodci 40 Kč, děti a studenti 30 Kč
Oba okruhy dohromady: dospělí 80 Kč, důchodci 60 Kč, děti a studenti 50 Kč
V pokladně možnost zakoupit turistickou známku No. 221

Přístup:
Autem či autobusem je možné dojet až na náměstí městyse Pecka, kde je parkoviště. Pěšky pak půjdeme zhruba 10 minut podle šipek až k hradu. Druhé parkoviště je u lyžařského vleku, odkud je to k hradu asi 300 metrů.

Historie:
Hrad byl založen během 13. či 14. století, prvním doloženým majitelem byl Budivoj z Pecky. Nejsvětlejším obdobím hradu bylo bezesporu 17. století, kdy zde žil a tvořil cestovatel, spisovatel a politik Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic. Poté, co přešel od katolické víry k víře pod obojí byl zde zatčen, převezen do Prahy a na příkaz Albrechta z Valdštejna roku 1621 na Staroměstském náměstí popraven. Poté hrad připadl Albrechtu z Valdštejna, který ho poté daroval kartuziánskému řádu. V roce 1830 vznikl v okolním městě požár, který se rozšířil také na Pecku a ta téměř celá shořela. Zkázu pak dokonali obyvatelé města, kteří kameny z hradu rozebírali a používali ke stavbě svých domků. Záchrany se hrad dočkal až po roce 1960, kdy byl upraven pro muzejní účely.

Hodnocení:

Jak se Vám líbí tento tip na výlet? Ohodnoťte ho kliknutím na hvězdičku nebo přidejte svůj komentář.

Zpět na mapu / seznam výletů
Znáte někoho komu by se mohl líbit tento výlet?

Zajímavosti, které lze na výletě vidět


Fotogalerie výletu

Turistické známky na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí nejsou žádné turistické známky nebo nálepky.


Dětská hřiště na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí nevíme o žádném dětském hřišti. Pokud o nějakém víte, dejte nám vědět.


Kam na výlet v okolí

Nenašli jsme žádné výlety, které začínají v blízkém okolí tohoto výletu. Pokud víte o nějakém zajímavém cíli dejte nám vědět.


Pozice kešek na mapě je záměrně o cca 10 - 30 metrů posunuta náhodným směrem, abychom nenapomáhli náhodným nálezům a příp. zničení či odcizení kešek. Registrovaní hráči geocachingu se pochopitelně k přesné pozici a dalším informacím mohou dostat na svém geocaching profilu.


Komentáře - Hrad Pecka

11.05.2018

Je mozna prohlidka s kocarkem? Dekuji

Přidat komentář


 

Přivydělejte si s námi

Jedná se o pohodlný přivýdělek ideální pro rodiče s dětmi, kteří často chodí na dětská hřiště ve svém okolí. Pořídíte několik fotek daného hřiště, na našem webu pohodlně zadáte údaje o hřišti a odměna je Vaše :) Kromě dětských hřišť můžete přidávat také tipy na výlety v celém Česku. Pokud máte zájem o tuto formu spolupráce přečtěte si podmínky spolupráce, případně se rovnou zaregistrujte.

Zobrazit více informací