WWW.VENKAZDYDEN.CZ

Rozhledna na Hořickém chlumu (okr. Jičín)

Město Hořice v Podkrkonoší nabízí pro milovníky rozhleden hned dvě lákadla v podobě dvou vyhlídkových věží. Starší z nich – Masarykovu věž samostatnosti najdete popsanou zde - https://www.venkazdyden.cz/tip-na-vylet/masarykova-vez-samostatnosti-v-horicich/2916. Zde se budeme věnovat mladší z obou věží a to rozhledně, která dostala název podle Hořického vrchu, na jehož návrší stojí. Toto návrší najdeme asi 2km severně od centra města. V roce 1998 zde byla v nadmořské výšce 410 metrů n. m. postavena železná věž sloužící primárně pro telekomunikační účely, která však byla opatřena také vyhlídkovým ochozem pro turisty. Oficiální zpřístupnění pro veřejnost proběhlo 30. května 1999.

Celková výška věže je necelých 42 metrů s vyhlídkovým ochozem ve výšce 27 metrů nad zemí. Přístup na vyhlídkový ochoz je zajímavě řešený – vedou sem totiž dvě schodiště, jedno určené pro výstup nahoru a druhé pro sestup dolů. Abychom se mohli pokochat vyhlídkou, musíme vystoupat celkem 142 schodů, spirálovitě se otáčejících středem věže. Odměnou nám pak bude téměř kruhový výhled jak na město Hořice, tak na část Podkrkonoší s dominantním vrchem Zvičina, dále na vrcholy Krkonoš, Orlických hor, uvidíme Jičínskou pahorkatinu se svými významnými vrcholy a za dobré viditelnosti i Žižkovský vysílač v Praze nebo Králický Sněžník.

Otevírací doba:
květen-září (soboty, neděle a svátky) 9:00-18:00 hod.,
říjen (soboty, neděle a svátky) 9:00-17:00 hod.

O rozhlednu se stará KČT Hořice, s nimiž je možnost domluvit návštěvu i mimo otevírací dobu.

Vstup je zpoplatněný.

Přístup:
K rozhledně je možno dojet autem, je zde prostor pro parkování (bez poplatku). Vyjeďte z Hořic po silnici č. 501 směrem na Lázně Bělohrad, u lesa pak po levé straně najdete odbočku na polní cestu (je zde také ukazatel k rozhledně), po které dojedete až pod rozhlednu.

Pěšky sem můžete dojít z náměstí Jiřího z Poděbrad v centru města buď po žluté nebo po červené TZ, případně můžete procházku pojmout jako okruh v délce cca 4km. Z červené značky je možné udělat si na rozcestí u Hlohové kaple ještě odbočku a navštívit Masarykovu věž samostatnosti – cestu si tak prodloužíte asi o půl kilometru.

Hodnocení:

Jak se Vám líbí tento tip na výlet? Ohodnoťte ho kliknutím na hvězdičku nebo přidejte svůj komentář.

Zpět na mapu / seznam výletů
Znáte někoho komu by se mohl líbit tento výlet?

Zajímavosti, které lze na výletě vidět


Fotogalerie výletu

Turistické známky na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí můžete zakoupit tyto turistické známky, nálepky, stampky nebo 3D výletky:


Dětská hřiště na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí nevíme o žádném dětském hřišti. Pokud o nějakém víte, dejte nám vědět.


Kam na výlet v okolí

Masarykova věž samostatnosti v Hořicích

 • 0 km
 • 1 / 5

Sochařský park U Sv. Gotharda

 • 0,5 - 1 km
 • 1 / 5

Z Lázní Bělohrad na sopku do Hřídelce a dále do Nové Paky

 • 13 km
 • 3 / 5

Hrad Pecka

 • 0 km
 • 2 / 5

Přehrada Les království

 • 0 - 1 km
 • 1 / 5

Zoo Dvůr Králové nad Labem

 • 1 - 5 km
 • 1 / 5

Pozice kešek na mapě je záměrně o cca 10 - 30 metrů posunuta náhodným směrem, abychom nenapomáhli náhodným nálezům a příp. zničení či odcizení kešek. Registrovaní hráči geocachingu se pochopitelně k přesné pozici a dalším informacím mohou dostat na svém geocaching profilu.


Komentáře - Rozhledna na Hořickém chlumu