WWW.VENKAZDYDEN.CZ

Praha Branické skály a Vávrova vyhlídka (okr. Praha 4)

Branické skály jsou přírodní památka v Praze-Braníku, která byla vyhlášena 29. dubna 1968. Branické skály tvoří západní stráň vrchu Dobeška s bývalým lomem na pravém břehu řeky Vltavy. Chráněné území zaujímá rozlohu cca 9 hektarů a zahrnuje Školní vrch a samotné Branické skály s lesoparkem Dobeška. Chráněno je pro výskyt vzácných teplomilných rostlin a živočichů – z rostlin se jedná např. o dřín obecný či modřenec velkokvětý. Z živočišné říše zde můžeme narazit na vzácné plže, na slunných místech bývá k vidění ještěrka obecná, z ptáků zde hnízdí poštolka obecná. V podzemních štolách přezimují netopýři.

Branické skály jsou tvořeny vápenci, ve kterých se nachází bohaté naleziště zkamenělin hlavonožců a trilobitů. Spekuluje se o tom, že první nález zkameněliny z našeho území z roku 1770 byl právě odsud. Nejméně od poloviny 18. století až do roku 1928 se zde těžil vápenec. U paty lomů vznikaly vápenky, v nichž se pálilo známé pražské staroměstské vápno, které se používalo při stavbách pražských nábřeží a pro výstavbu města v 19. století a na počátku 20. století.

Za druhé světové války zde vybudovala německá armáda několik štol pro umístění podzemní továrny, chráněné proti bombardování. Tento komplex tvoří sedm různě dlouhých chodeb, které byly původně zakončeny vjezdovými ocelovými vraty. Dnes jsou vrata různě vysoko zavalena kameny a sutí ze skály. Ostatní vstupy jsou opatřeny uzamčenými dvířky. Továrna nebyla nikdy uvedena do provozu, podle některých legend zde pravděpodobně byla ledárna pro skladování ledu z Vltavy. Dodnes lze ve štolách nalézt pozůstatky po průmyslové drážce, štoly jsou ovšem prozatím veřejnosti nepřístupné.

Lesopark Dobeška na původně holé Branické skále byl založen roku 1917. Na vrcholu skály je vybudována 2 metry vysoká dřevěná vyhlídková plošina, jejímž autorem je architekt a herec David Vávra. Z plošiny je krásný výhled na údolí Vltavy, na protější Dívčí hrady a na panorama Prahy včetně Pražského hradu.

Přístup: dolní část skal je přístupná z nedaleké zastávky MHD přístaviště. Horní část s lesoparkem Dobeška a vyhlídkovou plošinou je přístupná od zastávky MHD Dobeška – vstup do lesoparku je mezi rodinnými domy cca 70metrů od zastávky za Studiem Dobeška na rozhraní ulic Stará Cesta a Jasná I. Z ulice Na Dobešce vedou dlouhé schody až do ulice Modřanská, odkud se dostaneme do dolní části skal.

Hodnocení:

Jak se Vám líbí tento tip na výlet? Ohodnoťte ho kliknutím na hvězdičku nebo přidejte svůj komentář.

Zpět na mapu / seznam výletů
Znáte někoho komu by se mohl líbit tento výlet?

Zajímavosti, které lze na výletě vidět

Fotogalerie výletu

Pro příznivce geocachingu

Poblíž trasy tohoto výletu můžete odlovit tyto kešky:


Turistické známky na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí nejsou žádné turistické známky nebo nálepky.


Dětská hřiště na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí víme o těchto dětských hřištích:

Dobeška - Dětské hřiště před divadlem Dobeška, volně přístupné, schované v zeleni. Celé hřiště není oplocené, oploceno je jen pískoviště.
Nad Lomem - Dětské oplocené hřiště v těsném sousedství udržovaného sportovního hřiště.
Zelený pruh - Velké oplocené hřiště umístěné v zeleni parku, mezi vzrostlými stromy. Součástí hřiště je i zastřešený altán s posezením.
Nad Lomem - sportovní hřiště - Pěkné udržované sportovní hřiště s oplocením, u hřiště kryté posezení, stojany na kola, odpadkový koš. Hned vedle je dětské hřiště.
Praha 4, Pod Branickou skalou - Travnaté dětské hřiště otevřené denně od osmi do devíti
Café Pink Bear - Vyveďte své děti do útulné kavárny s prostornou hernou o několika místnostech k růžovému medvědovi. Na své si tu přijdou malé i větší děti, navíc pro ...
Veslařský ostrov - Krásné dětské hřiště v prostředí Žlutých lázní, jsou zde bazénky, kde se děti mohou koupat. Na zapůjčení jsou zde malé lodičky, které deti mohou ovlád...

Kam na výlet v okolí

Prokopským údolím

 • 4 km
 • 3 / 5

Park Na Pankráci s dendrologickou naučnou stezkou

 • 2 - 3 km
 • 1 / 5

Cyklohráčkem do Slaného

 • 0 - 1 km
 • 1 / 5

Táborská brána a vyšehradské tunely

 • 0 - 0,5 km
 • 1 / 5

Vyšehradské sady

 • 0 - 1 km
 • 1 / 5

Zřícenina hradu Vyšehrad

 • 0 - 0,5 km
 • 1 / 5

Galerie Vyšehrad

 • 0 - 0,5 km
 • 1 / 5

Rotunda svatého Martina na Vyšehradě

 • 0 km
 • 1 / 5

Bazilika svatého Petra a Pavla

 • 0 km
 • 1 / 5

Pozice kešek na mapě je záměrně o cca 10 - 30 metrů posunuta náhodným směrem, abychom nenapomáhli náhodným nálezům a příp. zničení či odcizení kešek. Registrovaní hráči geocachingu se pochopitelně k přesné pozici a dalším informacím mohou dostat na svém geocaching profilu.


Komentáře - Praha Branické skály a Vávrova vyhlídka

28.11.2021

Nevšední výhled na Prahu, stojí za návštěvu i pro lidi, kterým se chodí špatně.