Na Vrchmezí cestou pohraničníků po státní hranici (okr. Rychnov nad Kněžnou)

Vytisknout s sebou

Pokud na horách neradi chodíte pro přeplněných širokých cestách, na kterých musíte každou chvíli uhýbat cyklistům, bude se Vám náš dnešní výlet určitě líbit. Ačkoliv je start i cíl výletu na turisticky hojně navštěvovaných místech, během našeho výletu jsme právě kromě staru a cíle na trase nepotkali ani človíčka. Celá trasa přesně kopíruje státní hranici, lemují ji červenobílé hraniční kameny a není náročná, zvládnou jí i malé děti.

Výlet začínáme na Šerlichu u Masarykovy chaty, kam se dá dojít z parkoviště u hlavní silnice, cca 300 metrů mírným stoupáním. Je odsud krásný výhled jak na českou stranu, tak i do Polska. V Masarykově chatě je možnost zakoupit drobné občerstvení, turistické známky, pohledy, vaří zde i teplá jídla, jsou zde moderní toalety. Z rozcestí vede několik značených turistických tras, na Vrchmezí například můžeme dojít po červené, ale cesta je zejména během letních prázdnin hodně vytížená turisty a cyklisty. My se vydáváme po neznačené cestě, vedoucí přímo po státní hranici. Z rozcestí tedy jdeme doleva po nejprve široké hliněné cestě pod lyžařským vlekem, který slouží jako přibližovací k horní stanici polské lanovky. Od lanovek je pěkný výhled na nově budované lyžařské středisko Zielenec na polské straně. Cesta se zpočátku několikrát potká s červeně značenou turistickou trasou, u druhých lanovek se však začíná odklánět.

Postupně se stezka mění na úzkou pěšinku, kolem které roste spousta borůvčí. Pokud sem zavítáte v létě jako my, budete mít brzo fialové pusy a plné břicha – díky nízké návštěvnosti zde najdete borůvky i na konci srpna. Pěšinka nás postupně dovede ještě ke dvěma horním stanicím lanovek, poté již vede liduprázdnou krajinou, chvílemi po rovině, chvílemi do mírného kopce. Zhruba po 3,5 km docházíme na rozcestí s velkým hraničním kamenem, kde odbočíme po pěšině doleva a projdeme cca 30 metrů přes les. Zde je potřeba být opatrní, bohužel tento lesík je hojně využíván jako záchodky.

Z lesíka vyjdeme přímo na vrchol Vrchmezí, který je nejvyšším vrcholem polské strany Orlických hor. Na české straně je umístěn kamenný jehlan jako památník na významné návštěvníky, kteří toto místo navštívili. Bohužel díky okolním vzrostlým stromům zde není téměř žádný výhled. Po svačině se vydáváme na zpáteční cestu stejnou trasou, jakou jsme přišli.

Pokud se nechcete vracet stejnou cestou, můžete sejít asi 50 metrů na rozcestí Pod Vrchmezím, odkud je možno se vrátit na Šerlich po červené turistické značce (široká, frekventovaná cesta).

Hodnocení:

Jak se Vám líbí tento tip na výlet? Ohodnoťte ho kliknutím na hvězdičku nebo přidejte svůj komentář.

Zpět na mapu / seznam výletů
Znáte někoho komu by se mohl líbit tento výlet?

Zajímavosti, které lze na výletě vidět

Fotogalerie výletu

Pro příznivce geocachingu

Poblíž trasy tohoto výletu můžete odlovit tyto kešky:


Turistické známky na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí můžete zakoupit tyto turistické známky, nálepky, stampky nebo 3D výletky:


Dětská hřiště na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí nevíme o žádném dětském hřišti.


Kam na výlet v okolí

Z Šerlichu do Deštného přes Černý Kříž

 • 10 - 11 km
 • 3 / 5

Na Vrchmezí

 • 10 - 11 km
 • 3 / 5

Na rozhlednu na Velké Deštné

 • 7 km
 • 3 / 5

Deštné v Orlických horách - Šerlišský mlýn a zpět

 • 9 km
 • 4 / 5

Kačenčina pohádková stezka

 • 6 km
 • 3 / 5

Velká Deštná

 • 6 km
 • 4 / 5

Archeologický skanzen Villa Nova

 • 0 - 2 km
 • 2 / 5

Poutní místo Rokole a Cesta manželů

 • 1 - 1,5 km
 • 2 / 5

Skuhrov nad Bělou - zřícenina hradu s rozhlednou

 • 0,5 km
 • 2 / 5

Pozice kešek na mapě je záměrně o cca 10 - 30 metrů posunuta náhodným směrem, abychom nenapomáhli náhodným nálezům a příp. zničení či odcizení kešek. Registrovaní hráči geocachingu se pochopitelně k přesné pozici a dalším informacím mohou dostat na svém geocaching profilu.


Komentáře - Na Vrchmezí cestou pohraničníků po státní hranici

Přidat komentář


 

Chytrý nákupní seznam Shoppka

Shopka je chytrý nákupní seznam. Umožňuje vám snadno sdílet nákupní seznamy s členy vaší rodiny či domácnosti. Vytvořte si seznam na webu www.shoppka.com nebo ve svém mobilu a snadno jej sdílejte jedním kliknutím. Aplikace funguje na všech mobilních zařízení s Androidem a na iPhonech nebo ve webovém prohlížeči. Všechny funkce jsou zdarma a nevyžadují žádnou registraci.

Mobilní aplikaci můžete stahovat z Google Play a App Store.