Na rozhlednu Babylon na Zeleném kopúci (okr. Třebíč)

Vytisknout s sebou

Tuto krásnou rozhlednu najdeme na Zeleném kopci, zhruba 1,5 km jihovýchodně od obce Kramolín, v okrese Třebíč. Stojí v nadmořské výšce 491 m.n.m, je vysoká 24,5 metru, na vyhlídkovou plošinu ve výšce 18m vede 112 dubových kruhových schodů vnitřkem věže. Vyhlídková plošina je tvořena kruhovou místností s okny a krásně zdobeným stropem s motivy ze zvěrokruhu.

Jedná se o kamennou věž vybudovanou v empírovém stylu, ve spodní části má čtyřhranný půdorys, vyšší patra jsou pak osmistěnné. Rozhledna byla postavena v roce 1831 na popud tehdejšího majitele náměšťského panství hraběte Jindřicha Viléma Haugwitze. Původně byla určena pro vyměřovací účely zeměměřičů při zakládání stabilního katastru. Zpočátku byla věž ještě o jedno dřevěné patro vyšší a dosahovala výšky úctyhodných 40m. Během rakousko-pruské války však byla v roce 1866 poškozena a výška věže byla následně snížena na současnou výšku 24,5m. Věž patří mezi naše nejstarší rozhledny a je majetkem obce Kramolín.

Z vyhlídkové plošiny je krásný výhled na Českomoravskou vrchovinu, Pálavské vrchy, okraj Brna, Jeseníky a také na Jadernou elektrárnu Dukovany. Při výjimečně dobré viditelnosti jsou prý vidět i Alpy a Vídeň.

U rozhledny je umístěna prodejna občerstvení a suvenýrů, která slouží zároveň jako pokladna.

Přístup: od silnice spojující Kramolín s Mohelnem. Po pravé straně silnice směrem na Mohelno je plácek, sloužící jako parkoviště, odtud pěšky po zpevněné komunikaci značené jako cyklostezka č. 403 asi 600m téměř po rovině až k rozhledně.

Hodnocení:

Jak se Vám líbí tento tip na výlet? Ohodnoťte ho kliknutím na hvězdičku nebo přidejte svůj komentář.

Zpět na mapu / seznam výletů
Znáte někoho komu by se mohl líbit tento výlet?

Zajímavosti, které lze na výletě vidět


Fotogalerie výletu

Pro příznivce geocachingu

Poblíž trasy tohoto výletu můžete odlovit tyto kešky:


Turistické známky na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí můžete zakoupit tyto turistické známky, nálepky, stampky nebo 3D výletky:


Dětská hřiště na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí nevíme o žádném dětském hřišti. Pokud o nějakém víte, dejte nám vědět.


Kam na výlet v okolí

Mohelenská hadcová step

  • 2 - 4 km
  • 2 / 5

Zámek Dukovany & jaderná elektrárna Dukovany

  • 4 - 5 km
  • 1 / 5

Zoopark Čarodějnický dvůr

  • 0 km
  • 1 / 5

Zámek v Oslavanech

  • 0 - 1 km
  • 1 / 5

Pozice kešek na mapě je záměrně o cca 10 - 30 metrů posunuta náhodným směrem, abychom nenapomáhli náhodným nálezům a příp. zničení či odcizení kešek. Registrovaní hráči geocachingu se pochopitelně k přesné pozici a dalším informacím mohou dostat na svém geocaching profilu.


Komentáře - Na rozhlednu Babylon na Zeleném kopúci

Přidat komentář


 

Přivydělejte si s námi

Jedná se o pohodlný přivýdělek ideální pro rodiče s dětmi, kteří často chodí na dětská hřiště ve svém okolí. Pořídíte několik fotek daného hřiště, na našem webu pohodlně zadáte údaje o hřišti a odměna je Vaše :) Kromě dětských hřišť můžete přidávat také tipy na výlety v celém Česku. Pokud máte zájem o tuto formu spolupráce přečtěte si podmínky spolupráce, případně se rovnou zaregistrujte.

Zobrazit více informací