Městské muzeum a Lidová hvězdárna Sedlčany (okr. Příbram)

Vytisknout s sebou

Výlet začínáme na náměstí TGM v Sedlčanech, kde na rohu naproti nemocnici stojí bílá budova muzea. Muzeum bylo v Sedlčanech založeno již roku 1894 avšak za dobu své existence bylo několikrát uzavřeno a sbírky stěhovány z místa na místo. Šťastného konce se dočkalo až v letech 2001-2002, kdy byla budova kompletně rekonstruována a slavnostně otevřena na konci roku 2002. Postupně docházelo k otevírání dalších prostor a expozic, v roce 2004 pak došlo k otevření knihovny a přednáškového sálu.
V muzeu si můžeme prohlédnout expozice vztahující se k historickému vývoji Sedlčanska od Pravěku po Novověk, najdeme zde také expozice o životě a díle Jakuba Krčína a Josefa Suka. Během roku se zde konají různé akce a výstavy, např. výstava Betlémů, Vánoční či Velikonoční trhy s ukázkou tradičních řemesel s danou tématikou aj.

Po prohlídce muzea a náměstí vyrážíme procházkou na okraj města k lidové hvězdárně Josefa Sladila. Vydáváme se po žluté turistické značce ulicí Na Potůčku mezi rodinnými domky, dále kolem nově vybudovaného (r. 2017) dětského rákosníčkova hřiště, přecházíme do ulice Pod Cihelným vrchem a mírně stoupáme. Po pravé ruce máme zahrádkářskou osadu, po levé ruce novou zástavbu rodinných domů. V momentě, kdy se začíná žlutá turistická značka stáčet do leva směrem k hlavní silnici, my odbočujeme po neznačené úzké asfaltové cestě doprava a mírným stoupáním docházíme kolem kopce až na vrchol Cihelného vrchu (470 m. n. m) k parkovišti před hvězdárnou. Samotný Cihelný vrch je zalesněn, takže z vrcholu bohužel není volný výhled do okolí.

V roce 2017 byla od rozcestí za zahrádkářkou kolonií k rozhledně vybudována stezka pro pěší mimo silnici, která je doplněna informačními tabulemi a lavičkou u vyhlídkového místa. Vede po zpevněné lesní cestě, avšak vzhledem k několika schodům není úplně vhodná pro kočárek. Zpět do města se pak vracíme stejnou cestou.

Několik praktických informací o hvězdárně na Cihelném vrchu:
Hvězdárna byla otevřena v roce 1961 a během návštěvních hodin zde můžeme za odborného výkladu pozorovat objekty na denní i noční obloze.

Otevírací doba pro veřejnost je každý pátek, začátek pozorování se liší dle ročního období a tedy dle doby soumraku – rozpis i aktuální informace najdeme zde: http://www.kdjs-sedlcany.cz/hvezdarna.
Vstupné: dospělí 10 Kč, děti do 10-ti let 5Kč.
Doprava: K hvězdárně je možno též dojet autem, parkování na štěrkové ploše u hvězdárny je zdarma.

Turistická známka města Sedlčan je k zakoupení v turistickém informačním centru na náměstí TGM.


Hodnocení:

Jak se Vám líbí tento tip na výlet? Ohodnoťte ho kliknutím na hvězdičku nebo přidejte svůj komentář.

Zpět na mapu / seznam výletů
Znáte někoho komu by se mohl líbit tento výlet?

Zajímavosti, které lze na výletě vidět

Fotogalerie výletu

Pro příznivce geocachingu

Poblíž trasy tohoto výletu můžete odlovit tyto kešky:


Turistické známky na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí můžete zakoupit tyto turistické známky, nálepky, stampky nebo 3D výletky:


Dětská hřiště na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí víme o těchto dětských hřištích:

Sedlčany Za Nemocnicí - Středně velké oplocené hřiště v centru Sedlčan, přesto mimo hlavní silnice - najdeme ho mezi panelovými domy kousek od náměstí. Povrch je převážně tra...
Sedlčany Rákosníčkovo hřiště Na Potůčku - Nově otevřené (červen 2017) Rákosníčkovo hřiště v klidné části Sedlčan.
Tyršova - Nově vybudované hřiště v centru Sedlčan, nedaleko nemocnice. Hřiště bylo spolu s parkem vybudováno při výstavbě modlitebny Církve adventistů sedmého d...
Tyršova - Fitness - Volně přístupná venkovní posilovna v centru Sedlčan, nedaleko nemocnice. Nově vybudováno v parku v okolí modlitebny Adventistů sedmého dne. Park dopln...

Kam na výlet v okolí

Kostel svatého Martina

 • 0,5 km
 • 1 / 5

Zookoutek Sedlčany

 • 0 km
 • 1 / 5

Kostel Nanebevzetí Panny Marie

 • 0,5 km
 • 1 / 5

Ze Sedlčan přes zámek Červený Hrádek do židovského města v Kosově Hoře

 • 5 km
 • 2 / 5

Příčovy - Větrný mlýn Příčovy - rybník Musík - Nalžovice

 • 4 - 5 km
 • 1 / 5

Sedlčanskem za krásnými výhledy

 • 5 - 6 km
 • 2 / 5

Rozhledna Drahoušek u Osečan

 • 1 km
 • 2 / 5

Zámek Radíč

 • 0 - 1 km
 • 1 / 5

Hrádek u Lovčic

 • 2 km
 • 3 / 5

Minizoo u penzionu Hulín

 • 0 km
 • 1 / 5

Pozice kešek na mapě je záměrně o cca 10 - 30 metrů posunuta náhodným směrem, abychom nenapomáhli náhodným nálezům a příp. zničení či odcizení kešek. Registrovaní hráči geocachingu se pochopitelně k přesné pozici a dalším informacím mohou dostat na svém geocaching profilu.


Komentáře - Městské muzeum a Lidová hvězdárna Sedlčany

Přidat komentář


 

Chytrý nákupní seznam Shoppka

Shopka je chytrý nákupní seznam. Umožňuje vám snadno sdílet nákupní seznamy s členy vaší rodiny či domácnosti. Vytvořte si seznam na webu www.shoppka.com nebo ve svém mobilu a snadno jej sdílejte jedním kliknutím. Aplikace funguje na všech mobilních zařízení s Androidem a na iPhonech nebo ve webovém prohlížeči. Všechny funkce jsou zdarma a nevyžadují žádnou registraci.

Mobilní aplikaci můžete stahovat z Google Play a App Store.