Křížová cesta na Křížový vrch zvaný též Ronšperk (okr. Tachov)

Vytisknout s sebou

Tuto křížovou cestu najdeme nedaleko města Stříbro na Tachovsku v Plzeňském kraji. Situována je na úbočí kopce Křížový vrch, její začátek je vzdálen od centra města necelých 1,5 kilometru. Křížová cesta měří asi 400 metrů a tvoří jí 14 zděných kapliček. Každá kaplička má výklenek, ve kterém jsou umístěny keramické kachle s výjevy poslední cesty Ježíše Krista, zhotovené technikou holandského fajáns neboli takzvaného cibuláku. Tyto kachle byly do kapliček umístěny až po rekonstrukci křížové cesty, která proběhla v letech 2010-2013. Autory maleb jsou keramik František Švancar a akademický malíř Ivan Komárek. O záchranu křížové cesty se postaralo občanské sdružení Ronšperk. Požehnání obnovené cestě proběhlo 22. června 2013.

Z původních obrazů křížové cesty se dochovalo jen pět kusů, které jsou v současnosti uloženy v Muzeu města Stříbro. Z vrcholu Křížového vrchu je mezi stromy výhled na město Stříbro, je zde také umístěna tabule s popisem, co můžeme vidět.

Přístup: Procházku ke křížové cestě zahajujeme na Masarykově náměstí v centru Stříbra, odkud se vydáváme po žluté turistické značce, po několika desítkách metrů opouštíme budovy města a lesem klesáme dolů k řece Mži. Tu překonáme po lávce pro pěší a pokračujeme vpravo po silnici mírným stoupáním podél Hornického skanzenu. Podcházíme železniční most a stále sledujeme žlutou turistickou značku, která nás dovede k začátku křížové cesty a bude jí téměř celou sledovat. Cesta vede lesem, po upravené a udržované cestě stále do kopce. Zpět se vracíme stejnou cestou

Hodnocení:

Jak se Vám líbí tento tip na výlet? Ohodnoťte ho kliknutím na hvězdičku nebo přidejte svůj komentář.

Zpět na mapu / seznam výletů
Znáte někoho komu by se mohl líbit tento výlet?

Zajímavosti, které lze na výletě vidět

Fotogalerie výletu

Pro příznivce geocachingu

Poblíž trasy tohoto výletu můžete odlovit tyto kešky:


Turistické známky na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí můžete zakoupit tyto turistické známky, nálepky, stampky nebo 3D výletky:


Dětská hřiště na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí nevíme o žádném dětském hřišti.


Kam na výlet v okolí

Městské muzeum Stříbro

  • 0 km
  • 2 / 5

Hornický skanzen Stříbro

  • 1 - 3 km
  • 3 / 5

Pravěké pohřebiště nad Butovem

  • 5 km
  • 3 / 5

Podél Úlického potoka ke zřícenině hradu Buben

  • 2 km
  • 4 / 5

Farmářova Stezka - Újezd nade Mží

  • 0 - 1 km
  • 1 / 5

Pozice kešek na mapě je záměrně o cca 10 - 30 metrů posunuta náhodným směrem, abychom nenapomáhli náhodným nálezům a příp. zničení či odcizení kešek. Registrovaní hráči geocachingu se pochopitelně k přesné pozici a dalším informacím mohou dostat na svém geocaching profilu.


Komentáře - Křížová cesta na Křížový vrch zvaný též Ronšperk

Přidat komentář


 

Chytrý nákupní seznam Shoppka

Shopka je chytrý nákupní seznam. Umožňuje vám snadno sdílet nákupní seznamy s členy vaší rodiny či domácnosti. Vytvořte si seznam na webu www.shoppka.com nebo ve svém mobilu a snadno jej sdílejte jedním kliknutím. Aplikace funguje na všech mobilních zařízení s Androidem a na iPhonech nebo ve webovém prohlížeči. Všechny funkce jsou zdarma a nevyžadují žádnou registraci.

Mobilní aplikaci můžete stahovat z Google Play a App Store.