Hornický skanzen Stříbro (okr. Tachov)

Vytisknout s sebou

Tento hornický skanzen najdeme ve městě Stříbro v okrese Tachov v Plzeňském kraji. Skanzen je umístěn na okraji města, na pravém břehu řeky Mže, asi 400 metrů od Masarykova náměstí v centru města (po žluté turistické značce). Hornický skanzen a štola Prokop leží na trase naučné stezky Historie hornictví na Stříbrsku. Součástí skanzenu je nejen venkovní expozice důlní techniky, ale také Královská dědičná štola Prokop.

Skanzen byl otevřen pro veřejnost v září roku 2005. Ve venkovní expozici si můžeme prohlédnout důlní techniku, důlní vozy, vrtací kladiva, důlní nakladače, mechanický i hydraulický výklopník, ventilační stroje, vrtací soustavy a další exponáty, související s těžbou zde ve Stříbře. Součástí je i funkční důlní lokomotiva. Praktické využití důlních exponátů si můžeme prohlédnout v průzkumné štole Prokop, která se začala razit již v roce 1513 a těžilo se zde až do roku 1966. Dříve sloužila jako skladiště trhavin. Zpřístupněná část měří cca 700 m, prohlídka trvá 1,5 hodiny a během prohlídky se seznámíme se způsoby těžby v období středověku až po 19. a 20. století.

Na počátku 21. století vznikl ve Stříbře Hornický spolek, jehož členové postupně zpřístupnili návštěvníkům podzemní prostory Prokopské štoly. Vstup do štoly je na úpatí Křížového vrchu, jehož masív je protkán desítkami kilometrů důlních děl. Několik set metrů proti proudu řeky se nacházejí ještě štoly Svatá Barbora a Gottwill, dále po proudu pak štoly Horní Marie, Michael, Maria Heimsuchung a další.

Otevírací doba:
Od 28.6. do 31.8. pouze ve středu 13:00 - 17:00 hodin, poslední prohlídka v 16:00 hod.
Sobota a ostatní dny v týdnu jsou prohlídky možné jen na základě včasné, (minimálně dvoudenní) telefonické objednávky předem - rezervace.

Vstupné:
Dospělí: 100 Kč, děti do 15-ti let 50 Kč
Vstupenka jen do skanzenu bez podzemí 20 Kč, jízda důlním vláčkem 20 Kč.
Z bezpečnostních důvodů mají do štoly přístup děti od 6 let. Stabilní teplota ve štole je 7-8°C, proto je vhodné mít s sebou teplé oblečení a uzavřené boty.

Aktuální informace zde: www.hornickyspolekstribro.cz

Hodnocení:

Jak se Vám líbí tento tip na výlet? Ohodnoťte ho kliknutím na hvězdičku nebo přidejte svůj komentář.

Zpět na mapu / seznam výletů
Znáte někoho komu by se mohl líbit tento výlet?

Zajímavosti, které lze na výletě vidět

Fotogalerie výletu

Pro příznivce geocachingu

Poblíž trasy tohoto výletu můžete odlovit tyto kešky:


Turistické známky na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí můžete zakoupit tyto turistické známky, nálepky, stampky nebo 3D výletky:


Dětská hřiště na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí nevíme o žádném dětském hřišti.


Kam na výlet v okolí

Křížová cesta na Křížový vrch zvaný též Ronšperk

  • 4 km
  • 4 / 5

Městské muzeum Stříbro

  • 0 km
  • 2 / 5

Pravěké pohřebiště nad Butovem

  • 5 km
  • 3 / 5

Podél Úlického potoka ke zřícenině hradu Buben

  • 2 km
  • 4 / 5

Farmářova Stezka - Újezd nade Mží

  • 0 - 1 km
  • 1 / 5

Pozice kešek na mapě je záměrně o cca 10 - 30 metrů posunuta náhodným směrem, abychom nenapomáhli náhodným nálezům a příp. zničení či odcizení kešek. Registrovaní hráči geocachingu se pochopitelně k přesné pozici a dalším informacím mohou dostat na svém geocaching profilu.


Komentáře - Hornický skanzen Stříbro

Přidat komentář


 

Chytrý nákupní seznam Shoppka

Shopka je chytrý nákupní seznam. Umožňuje vám snadno sdílet nákupní seznamy s členy vaší rodiny či domácnosti. Vytvořte si seznam na webu www.shoppka.com nebo ve svém mobilu a snadno jej sdílejte jedním kliknutím. Aplikace funguje na všech mobilních zařízení s Androidem a na iPhonech nebo ve webovém prohlížeči. Všechny funkce jsou zdarma a nevyžadují žádnou registraci.

Mobilní aplikaci můžete stahovat z Google Play a App Store.