Hrob Santiniho (okr. Praha 1)
Slavný a geniální český architekt s italským příjmením je v našich dějinách velkým pojmem. Jeho specifické barokní stavby jsou ozdobou naši architektury. Jeho práce je známá v Čechách i na Moravě. Stačí zmínit Rajhrad, Křtiny, Sedlec u Kutné Hory, Plasy, Kladruby nebo ikonickou Zelenou horu. Tam všude Jan Blažej Santini působil a zanechal za sebou nesmazatelnou stopu, kterou dodnes obdivuji turisté z celého světa.
Po stopách Santiniho nádherných staveb se vydal nejenom nejeden turista, ale také mnoho filmařů. Ať už jsou to filmové dramata, detektivky nebo dokumentární pořady. Santini je prostě nadčasový pojem. Santiniho stavby jsou známé, méně známý je však jeho hrob. Místo jeho posledního odpočinku sídlí v Praze, konkrétně na Malé Straně. Hrob s ostatky velkého architekta se nachází na bývalém hřbitově katolického kostela svatého Jana Křtitele. Hřbitov již dávno neexistuje, ale na fasádě areálu je pamětníky deska, která připomíná, že zde velký a geniální mistr byl pohřben. Bylo to roku 1723 a psal se sedmý prosinec. Pod mramorovou tabulkou visí pak skromný slaměný věnec.
Každý, kdo znamenitého umělce uznává, byl měl sem přijít. Je ve Šporkově ulici, takže pietní místo musíte trochu hledat. Pamětní deska zde byla umístěna teprve v roce 2015. Zasloužil se o ní občanské sdružení Putování za Santinim. V místě, kde stával hřbitov, nyní stojí malostranský dům. Vedle pamětní deska je umístěn velký kříž jako památka na staré pražské pohřebiště, který bylo zrušeno už za panování rakouského císaře Josefa druhého, který byl známý svými radikálními reformami.
Hodnocení:
Zpět na mapu / seznam výletů


- Turistický region
- Praha
- Délka výletu
- 0 - 1 km
- Náročnost
- 1 / 5
- Časová náročnost
- 0 - 1 hod.
- Typ trasy
- jen cíl
Zajímavosti, které lze na výletě vidět