Botanická zahrada v Táboře (okr. Tábor)

Vytisknout s sebou

V centru Tábora, za střední zemědělskou školou, až k břehům Jordánu se rozprostírá botanická zahrada. Jakmile vstoupíme dovnitř, rázem se ocitneme v jiném světě. Ruch města je utlumen a my se můžeme jen tak bezcílně procházet zahradou a kochat se její krásu. V zahradě je nespočet laviček, a tak záleží jen na našem vkusu kam se usadíme, zda na slunce do bylinkové zahrádky, či k jezírku pod ochranu letitých stromů.

Chceme-li, můžeme systematicky zkoumat pěstované rostliny, které jsou na záhonech pečlivě rozděleny podle zemědělského a průmyslového využití. Nalezneme zde byliny léčivé i jedovaté, přadné rostliny i plevele, kytičky medonosné, okolo kterých to neustále bzučí a motýli na nich hrdě předvádějí pestrost svých křídel.

V zahradě jsou tři skleníky, dva z nich jsou přístupné veřejnosti. V nich se pěstuje velké množství tropických a subtropických rostlin. Pokud nás tedy kroky dovedou až ke skleníkům můžeme spatřit orchideje, broméliovité rostliny, palmy či sukulentní rostliny. Prohlédneme si, jak vypadá zázvorovník, maniok jedlý nebo tilandsie. Uprostřed skleníku je jezírko, které obývají vodní želvy, vylézají z vody a ťapkají po chodníčcích, takže pozor, kam šlapeme :)

Obrovskou zvláštností zahrady je wolemie vznešená, jedna z nejvzácnějších dřevin světa. Je to jehličnan z dob dinosaurů a dlouhá léta byl považován za vyhynulý. Objevil ho až roku 1994 David Nobl, ve volné přírodě jich roste méně než sto kusů.

Pokud nechceme do vlhkého a horkého skleníku můžeme zamířit do chladivého stínu arboreta, které se rozkládá na ploše 1,5 ha. Do arboreta se neustále vysazují nové stromy a keře, za poslední čtyři roky přibylo téměř 400 nových dřevin.

Tato oáza klidu za návštěvu dozajista stojí, jedná se nejenom o druhou nejstarší botanickou zahradu v Čechách, založena byla roku 1866, ale i o jednu z nejstarších botanických zahrad ve světě. V srpnu 2000 ji prohlásilo Ministerstvo kultury spolu s budovou školy za kulturní památku. A to je moc dobře, doufejme, že boj proti plánované silnici (no ano, přímo přes zahradu měla vést silnice) definitivně vyhrála. Byla by nenapravitelná škoda přijít o takový unikát.

Vstup do areálu je zdarma, platíme pouze za vstup do skleníků a to 20 Kč. Přijít můžeme i s pejsky, musí ale zůstat na vodítku. Zahrada je otevřena každý všední den od 8 do 18 hodin, v sobotu a neděli od 10 do 17 hodin, ve svátky je uzavřena.

Doprava:
autem do Tábora, zaparkujeme na některém placeném parkovišti v okolí, nejblíž je Parkoviště Vančurova – 1 hod/20 Kč.

vlakem do Tábora, pak dojdeme pěšky cca 200 m na autobusovou zastávku ‚autobusové nádraží‘ nastoupíme do autobusu č. 60 a dojedeme na zastávku ‚9. května‘


Zahrada pořádá také nejrůznější tematické akce, nejbližší jsou:

Výstava růží 21.-23.8.2020
Výstava hub 11.-12.10.2020

Pro více informací navštivte https://botanicka.szestabor.cz/plan-akci

Hodnocení:

Jak se Vám líbí tento tip na výlet? Ohodnoťte ho kliknutím na hvězdičku nebo přidejte svůj komentář.

Zpět na mapu / seznam výletů
Znáte někoho komu by se mohl líbit tento výlet?

Zajímavosti, které lze na výletě vidět

Fotogalerie výletu

Turistické známky na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí můžete zakoupit tyto turistické známky, nálepky, stampky nebo 3D výletky:


Dětská hřiště na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí víme o těchto dětských hřištích:

OD Dvořák - Dětské atrakce v obchodním domě Dvořák v Táboře. Atrakce může využít každý, kdo tudy prochází, některé jsou však placené. Hned vedle hřiště je kavárna...
Dopravní hřiště u Jordánu - Dopravní hřiště pro děti na břehu Jordánu.
Dětské hřiště Pintovka - Malé hřiště uprostřed jihočeského lesa na kterém se zbaví děti při procházce v místním lese Pintovka. Lze také posedět v přístřešku, který je u hřiště
Safari herna dětem - Pojďte si hrát spolu s dětmi do útulné a barevné Safari herny. Pokud toužíte po chvilce klidu, nechte hraní dětem, posaďte a dejte si něco dobrého v m...
Človíčkov - Moderní dětské hřiště poskytující spousty zábavy pro vaše děti
Pod poliklinikou - Pěkné moderní dětské hřiště se zajímavými atrakcemi.
Čelkovice - Pokud hledáte menší hřiště, které byste navštívili s vašimi dětmi, pak jste jedno právě našli!
Husinecká 2174 - Parádní dětské hřiště s řadou pěkných udržovaných atrakcí.
Sokolovská - Krásné velké dětské hřiště s několika velkými prolézacími sestavami, dále zde najdete houpačky, pružinovky a pískoviště. Hřiště je moderní a udržované...
Pražského povstání - Pěkné opolocené hřiště ze série ČEZ Oranžová hřiště s dominantou v podobě lanové pyramidy.
Kpt. Jaroše 2383 - Máte chuť s dětmi vyjít k dětskému hřišti? Zde si vaše děti užijí spoustu zábavy a vy si můžete posedět na lavičkách!
Buzulucká - Pěkné středně velké hřiště s parádní horolezeckou stěnou, pěknou prolézačkou a lavičkami pro Vás.
U Sladovny - Dětské hřiště v krásném prostředí poblíž Jordánu, poblíž zdejšího dopravního hřiště. Hřiště je nově zrekonstruované.
Pod Kotnovem - Kačírkové dětské hřiště větších rozměrů čeká na vaši návštěvu. Hřiště se nachází v parku od hradem Kotnov.
Nedbalova - Středně velké hřiště s pěknou velkou dřevěnou herní sestavou, pískovištěm a houpačkou.

Kam na výlet v okolí

Granátová skála

 • 0 km
 • 4 / 5

Městský park pod Kotnovem

 • 0 - 1 km
 • 1 / 5

Pramen svaté Eleonory

 • 0 km
 • 3 / 5

Les Pintovka

 • 1 - 4 km
 • 1 / 5

Zřícenina Kozí hrádek

 • 0 - 0,5 km
 • 2 / 5

Chýnovská jeskyně

 • 1 - 6 km
 • 2 / 5

Řetězový stádlecký most u Bechyně

 • 0 - 0,3 km
 • 1 / 5

Rozhledna na Čermákově vrchu u Krátošic

 • 0,5 km
 • 1 / 5

Pozice kešek na mapě je záměrně o cca 10 - 30 metrů posunuta náhodným směrem, abychom nenapomáhli náhodným nálezům a příp. zničení či odcizení kešek. Registrovaní hráči geocachingu se pochopitelně k přesné pozici a dalším informacím mohou dostat na svém geocaching profilu.


Komentáře - Botanická zahrada v Táboře

Přidat komentář


 

Chytrý nákupní seznam Shoppka

Shopka je chytrý nákupní seznam. Umožňuje vám snadno sdílet nákupní seznamy s členy vaší rodiny či domácnosti. Vytvořte si seznam na webu www.shoppka.com nebo ve svém mobilu a snadno jej sdílejte jedním kliknutím. Aplikace funguje na všech mobilních zařízení s Androidem a na iPhonech nebo ve webovém prohlížeči. Všechny funkce jsou zdarma a nevyžadují žádnou registraci.

Mobilní aplikaci můžete stahovat z Google Play a App Store.