Zřícenina hradu Pajrek (okr. Klatovy)

Vytisknout s sebou

Výlet začínáme v obci Nýrsko na parkovišti u inline dráhy. Celá trasa je krásně značena a vede po modré turistické značce. Prvních pár set metrů vede po malé stezce vedle řeky Úhlavy kolem Lesního divadla, které taky stojí za prohlídku (v létě je zde letní kino).

Na první křižovatce odbočíme doprava nahoru do kopce a lesa. Stoupání je docela náročné, určitě není vhodné pro kočárky, ale cestou je čím se rozptýlit. Ať už je to kraj lesa s asi 15 mraveništi, sběr malin, jahod a ostružin nebo naučné cedule, které nám přiblíží krajinu Šumavy a kůrovce, který každoročně napadá stromy. Po cestě potkáváme několik takových pastí na kůrovce a zvědavě nahlížíme, kolik kůrovců se do nich chytilo.

Přibližně ve dvou třetinách cesty máme dvě možnosti pokračování. Doprava prudší cestou lesem, která vede pod zříceninu hradu a někdy bývá hůře přístupná (pokud popadají stromy přes cestu) nebo doleva po mírnější cestě, která je asi o 200 metrů delší a zavede nás nad zříceninu. Tu tvoří kostra hrádku, pár zdí a tabule popisující historii hradu. U té je pak možnost posedět v přístřešku nebo si obkreslit opisový štítek Turistických vizitek.

Cestu zpět si můžeme prodloužit tím, že se nevracíme lesem, ale přes chatovou osadu Pajrek, která je hned pod zříceninou, přijdeme na silnici, která nás oklikou s krásnými výhledy do krajiny zavede zpět k parkovišti. Ať se vám výlet líbí!

Hodnocení:

Jak se Vám líbí tento tip na výlet? Ohodnoťte ho kliknutím na hvězdičku nebo přidejte svůj komentář.

Zpět na mapu / seznam výletů
Znáte někoho komu by se mohl líbit tento výlet?

Zajímavosti, které lze na výletě vidět

Fotogalerie výletu

Pro příznivce geocachingu

Poblíž trasy tohoto výletu můžete odlovit tyto kešky:


Turistické známky na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí můžete zakoupit tyto turistické známky, nálepky, stampky nebo 3D výletky:


Dětská hřiště na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí víme o těchto dětských hřištích:

Nýrsko - Zábavné atrakce pro vaše děti bez ohledu na věk. Hřiště k dispozici v rámci místního kempu.

Kam na výlet v okolí

Z Dešenic ke kapli sv. Jana a lavičce přání

  • 2,5 - 3 km
  • 3 / 5

Zřícenina hradu a zámek Klenová

  • 1 km
  • 2 / 5

Rozhledna Koráb

  • 0,5 km
  • 2 / 5

Černé jezero a Bílá strž

  • 14 - 16 km
  • 4 / 5

Pozice kešek na mapě je záměrně o cca 10 - 30 metrů posunuta náhodným směrem, abychom nenapomáhli náhodným nálezům a příp. zničení či odcizení kešek. Registrovaní hráči geocachingu se pochopitelně k přesné pozici a dalším informacím mohou dostat na svém geocaching profilu.


Komentáře - Zřícenina hradu Pajrek

Přidat komentář


 

Chytrý nákupní seznam Shoppka

Shopka je chytrý nákupní seznam. Umožňuje vám snadno sdílet nákupní seznamy s členy vaší rodiny či domácnosti. Vytvořte si seznam na webu www.shoppka.com nebo ve svém mobilu a snadno jej sdílejte jedním kliknutím. Aplikace funguje na všech mobilních zařízení s Androidem a na iPhonech nebo ve webovém prohlížeči. Všechny funkce jsou zdarma a nevyžadují žádnou registraci.

Mobilní aplikaci můžete stahovat z Google Play a App Store.