Zámek Poděbrady (okr. Nymburk)

Vytisknout s sebou

Pokud se rozhodnete navštívit toto krásné lázeňské město na břehu řeky Labe, zajděte se podívat i do místního zámku. Poděbradský zámek byl původně vystaven jako gotický hrad a sídlo krále Jiřího z Poděbrad, prošel si také proměnou na renesanční lovecký zámek a současnou barokní podobu získal v roce 1723-80. Zámek najdeme na pravém břehu řeky Labe, v samém centru města. Nejlépe je vyrazit z Jiřího náměstí, kde si můžeme prohlédnout bronzovou jezdeckou sochu krále Jiřího, která patří k vrcholným dílům české monumentální plastiky 19. Století. Jejím autorem je Bohuslav Schnirch.

Odsud pokračujeme k zámku, vstupní branou se dostáváme na první nádvoří zámku. Zde najdeme divadlo Na Kovárně, zámecké kino, kavárnu a malý parčík, jehož střed tvoří osmiboká kamenná kašna. Okolo kašny jsou na travnaté ploše umístěna velká plastová srdce, která jsou dílem studentů poděbradských škol. Každé srdce symbolizuje jednu zemi Evropské unie – podle výtvarného ztvárnění můžete hádat, které srdce patří které zemi. To, zda jsou vaše tipy správné, si můžete ověřit na informačním panelu, stojícím nedaleko.
Druhou branou se dostáváme na druhé nádvoří, kde na zdi najdeme jeden z lázeňských pramenů - Bülowův pramen – v zimních měsících nefunkční.

V zámku je umístěn Památník krále Jiřího z Poděbrad - jedné se o expozici monitorující život krále Jiřího od jeho narození až do smrti - otevřeno pouze v letní sezoně od dubna do října (úterý - neděle 9-17hod).

V současné době v zámku sídlí také Ústav jazykové a odborné přípravy University Karlovy.

Z hradeb zámku je krásný výhled na řeku Labe s přístavištěm přímo pod zámkem.

Hodnocení:

Jak se Vám líbí tento tip na výlet? Ohodnoťte ho kliknutím na hvězdičku nebo přidejte svůj komentář.

Zpět na mapu / seznam výletů
Znáte někoho komu by se mohl líbit tento výlet?

Zajímavosti, které lze na výletě vidět


Fotogalerie výletu

Turistické známky na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí můžete zakoupit tyto turistické známky, nálepky, stampky nebo 3D výletky:


Dětská hřiště na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí nevíme o žádném dětském hřišti. Pokud o nějakém víte, dejte nám vědět.


Kam na výlet v okolí

Procházka lázeňským městem Poděbrady

  • 2,5 - 3 km
  • 1 / 5

Výstava vláčků Pečky

  • 0 km
  • 1 / 5

ZOO Chleby

  • 2 - 3 km
  • 1 / 5

Kolínská řepařská drážka

  • 5 km
  • 1 / 5

Pozice kešek na mapě je záměrně o cca 10 - 30 metrů posunuta náhodným směrem, abychom nenapomáhli náhodným nálezům a příp. zničení či odcizení kešek. Registrovaní hráči geocachingu se pochopitelně k přesné pozici a dalším informacím mohou dostat na svém geocaching profilu.


Komentáře - Zámek Poděbrady

Přidat komentář


 

Přivydělejte si s námi

Jedná se o pohodlný přivýdělek ideální pro rodiče s dětmi, kteří často chodí na dětská hřiště ve svém okolí. Pořídíte několik fotek daného hřiště, na našem webu pohodlně zadáte údaje o hřišti a odměna je Vaše :) Kromě dětských hřišť můžete přidávat také tipy na výlety v celém Česku. Pokud máte zájem o tuto formu spolupráce přečtěte si podmínky spolupráce, případně se rovnou zaregistrujte.

Zobrazit více informací