Zámek Lázeň sv. Wolfganga u Chudenic (okr. Klatovy)

Vytisknout s sebou

Zámek Lázeň sv. Wolfganga najdeme nedaleko obce Chudenice, na svahu vrchu Žďár, poblíž léčivého železitosirného pramene. Původně bývala u pramene jen studánka, ke které se pravidelně pořádaly poutě, později zde vznikly lázně.

Zámek dal na konci 18. Století postavit Jan Rudolf Černín z Chudenic jako empírovou stavbu lázeňského typu. Kromě lázeňského zařízení zde bylo i několik hostinských pokojů.
Ve dvacátých letech 19. století byla rozšířena zahrada a také založen anglický krajinářský park. Za účelem pěstování sazenic pro dosadby parku byla asi kilometr severozápadně od Lázně založena školka, později přeměněná na arboretum, dnes známé jako Americká zahrada. Na zámek přijíždělo množství lázeňských hostů i známých osobností, hostem zde byl např. František Palacký, v letech 1817 – 1829 zde pobýval i lingvista Josefa Dobrovský, který má nedaleko zámku pomník.

Zámek patřil až do roku 1945 Černínům. Po druhé světové válce byl zabaven státem, stalo se z něj rekreační středisko zaměstnanců Plzeňských pivovarů a celý areál postupně chátral a spěl ke zkáze. Park zarostl a budovy se počaly rozpadat. Od roku 1958 je chráněn jako kulturní památka ČR, nicméně na jeho zchátralém stavu to nic nezměnilo. Až v prosinci 2009 byl zámecký areál vrácen zpět rodině Černínů a započala rekonstrukce nejen samotné budovy zámku, ale i rozsáhlého parku, který k zámku náleží. V samotné budově zámku byla vyčištěna i studánka, do které stále pramení léčivý a posvátný pramen sv. Wolfganga.

Doprava: Nedaleko zámku je parkoviště, areál zámeckého parku je volně přístupný.

Návštěvu zámeckého parku doporučujeme spojit s návštěvou arboreta Americká zahrada a s nedalekou rozhlednou Bolfánek.

Hodnocení:

Jak se Vám líbí tento tip na výlet? Ohodnoťte ho kliknutím na hvězdičku nebo přidejte svůj komentář.

Zpět na mapu / seznam výletů
Znáte někoho komu by se mohl líbit tento výlet?

Zajímavosti, které lze na výletě vidět

Fotogalerie výletu

Turistické známky na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí můžete zakoupit tyto turistické známky, nálepky, stampky nebo 3D výletky:


Dětská hřiště na trase výletu

Na trase tohoto výletu nebo v jeho blízkém okolí víme o těchto dětských hřištích:

Chudenice - Dřevěné hřiště v hezkém prostředí Chudenic. Hřiště je oploceno, a tak je bezpečné.

Kam na výlet v okolí

Naučná stezka Žďár

 • 5 - 6 km
 • 2 / 5

Americká zahrada u Chudenic

 • 2 - 3 km
 • 2 / 5

Rozhledna Bolfánek

 • 1 - 3 km
 • 2 / 5

Vodní hrad Švihov

 • 0 - 2 km
 • 1 / 5

Rozhledna Koráb

 • 0,5 km
 • 2 / 5

Na zříceninu s rozhlednou Rýzmberk u Kdyně

 • 1,5 km
 • 3 / 5

Zřícenina hradu a zámek Klenová

 • 1 km
 • 2 / 5

Pozice kešek na mapě je záměrně o cca 10 - 30 metrů posunuta náhodným směrem, abychom nenapomáhli náhodným nálezům a příp. zničení či odcizení kešek. Registrovaní hráči geocachingu se pochopitelně k přesné pozici a dalším informacím mohou dostat na svém geocaching profilu.


Komentáře - Zámek Lázeň sv. Wolfganga u Chudenic

Přidat komentář


 

Chytrý nákupní seznam Shoppka

Shopka je chytrý nákupní seznam. Umožňuje vám snadno sdílet nákupní seznamy s členy vaší rodiny či domácnosti. Vytvořte si seznam na webu www.shoppka.com nebo ve svém mobilu a snadno jej sdílejte jedním kliknutím. Aplikace funguje na všech mobilních zařízení s Androidem a na iPhonech nebo ve webovém prohlížeči. Všechny funkce jsou zdarma a nevyžadují žádnou registraci.

Mobilní aplikaci můžete stahovat z Google Play a App Store.